Kimlerdendir?: Luke Cage

30 Eylül’de Netflix’te yayınlanacak dizisinden önce Luke Cage için bir ilgisizlik varmış gibi bir hava var. Tabii bu karakterin popülaritesinden, hikayesinden veya tanınmamasından kaynaklı bir durum. Aklımda ilk olarak ”Luke Cage’i izlemek için 5 neden” yazısı vardı fakat karakteri tanımadıktan sonra bu yazının pek de bir anlamı yok. Onun yerine Aquaman villain’ı Black Manta ile başladığımız ”Kimlerdendir?” serisine eklemeye karar verdim.

Luke Cage çizgi romanlarda ilk olarak Luke Cage Hero for Hire #1 (1972)’de yer almıştır. Ayrıca Power Man olarak da bilinir. Archie Goodwin ve John Romita tarafından yaratılmıştır. Bilinin aksine ilk Afro-Amerikan süper kahraman değildir. 
Luke Cage, Harlem’de doğup büyümüştür. Gençlik yıllarında arkadaşı Willis Stryker ile Rivals isimli bir çetede yer alır. Yıllar içinde Willis çetede yükselirken suça ve şiddete eğilimi daha da artar. Bunun yüzünden kız arkadaşı Reva Connors, Willis’den ayrılır. Luke ile yakınlaşırlar. Willis, Reva’nın kendisinden ayrılma sebebini Luke olarak görür ve evine uyuşturucu yerleştirip polise haber verir. Luke tutuklanıp işlemediği bir suç yüzünden hapse atılır.
Luke’un içi Willis’in ihaneti ve yaptıkları yüzünden intikam ateşiyle kaplanır. Defalarca hapishaneden kaçma girişiminde bulunur. Bu sebeple ”Luke Cage” olduğu hapishane Seagate’e yollanır. Luke kaçma girişimlerini sonlandırsa da acımasız gardiyan Billy Bob’ın hedefi olur ve Luke’a yaptıkları yüzünden rütbesi indirilir, Billy bunun sorumlusunu Luke olarak görür. Dr. Noah Burstein üzerinde çalıştığı süper asker serumu bazlı hücre yenileme deneyi için gönüllü olan Luke’u seçer. Gardiyan Billy Bob, Luke’u öldüreceğini umarak deneyi sabote eder ve serumda değişiklik yapar. Bu değişiklik Luke’a zarar görmez deri, dayanıklılık ve insan üstü güç kazandırır. Bunu hapishaneden kaçıp Harlem’e geri dönmek için kullanır. Hayatına ”Kiralık Kahraman” olarak devam eder. Bir süre sonra kendisine ofis bile açar. Hatta J. Jonah Jameson tarafından Spider-Man’i yakalaması için bile kiralanmıştır. Spider-Man’in yaptığı iyiliklerin farkına varan Luke, Jameson’a parasını geri vererek o işi bırakmıştır.

Aynı Daredevil, Spider-Man ve Jessica Jones gibi Luke Cage de New York odaklı sokak seviyesinde bir kahramandır. Başta The Defenders olmak üzere Thunderbolts, Secret Defenders, Heroes for Hire ve Thing’in güçlerini kaybettiği geçici bir sürede Fantastic Four’da yer almıştır.

Luke Cage, Heroes for Hire yakın arkadaşı Danny Rand (Iron Fist) ile kurmuştur ve ünleri dünya çapında yayılmıştır. Danny Rand için rahatlıkla Luke’un en iyi arkadaşı diyebiliriz. Luke Cage, Jessica Jones’dan olan çocuğuna Danielle adını vermiştir. Power Man and Iron Fist çizgi roman serisi en iyi team-up çizgi roman serisi olarak da anılır. Seri Şubat 2016’da David Walker’ın kaleminden tekrar ele alınmıştır, 13 Temmuz’da yayınlanan altıncı sayısıyla Marvel’ın büyük olayı Civil War II’ye bağlanmıştır. Seri Ekim’de çıkacak dokuzuncu sayısı ile sona erecek.

Luke Cage’i The Avengers: Earth’s Mightiest Heroes ve Ultimate Spider-Man animasyonlarında izleyebilirsiniz. Televizyona ise ilk kez Jessica Jones’ın ilk sezonunda Mike Colter tarafından yansıtılmıştır. Kendi dizisi 30 Eylül’de Netflix’te çıkacak ve 2017’deki The Defenders’da yer alacak!

Bir karakter animasyon veya dizilerde değil çizgi romanlarda tanınır. Luke Cage Hero for Hire #1, Luke Cage: Noir #1-4, Power Man and Iron Fist #50 ve New Avengers Annual #1’i mutlaka okuyun!
Yorumlar