Marvel telif haklarında son durum ne?

Marvel’ın en büyük dezavantajının telif hakları konusu olduğunda hem fikiriz herhalde? Özellikle devasa bir karakter havuzuna sahip X-Men ailesi Marvel Sinematik Evreninin tamamlanamayan parçası gibi… Peki Marvel telif haklarını neden sattı? Marvel her zaman şu anki gibi maddi durumu yerinde değildi, 1990’da ekonomik bir kriz yaşadılar ve stüdyolar fırsat bu fırsat deyip alabildiklerini aldı. Tabii bu satış Marvel’ın toparlanmasına yardımcı olup 2008’de sinematik evrenlerini başlattılar. Daha sonra da Disney tarafından satın alınıp işler günümüzdeki noktaya geldi.

Peki Marvel hangi karakterleri kimlere sattı?

Daredevil


Evet, Daredevil’ın hakları şu anda Marvel’da fakat çok başarılı iki sezon geçiren Netflix dizisinin telif hakları daha önce 20th Century FOX’da yer alıyordu. FOX bir Daredevil ve 2005’de bir Elektra filmi yapmıştı ancak iki film de başarısız oldu, FOX istediğini bulamadı. Aralarındaki anlaşmaya göre de eğer karakterler beyaz perdede son gösteriminden sonra 7 yıl boyunca kullanılmazsa telif hakları Marvel’a geri dönüyordu. Öyle de oldu ve haklar eve, Marvel’a döndü.

Spider-Man

Spider-Man’in film hakları daha MCU başlamadan önce Sony’ye satılmıştı. 5 adet solo film yapıldı fakat Sony istediğini bulamadı ve hepimizin sevdiği Spider-Man geçtiğimiz yıl yapılan açıklamayla MCU’ya katıldı. Fakat bu demek değil ki karakterin bütün hakları Marvel’a ait. Sony hâlâ ipleri elinde bulunduran taraf, sadece stüdyolar arasında karakteri ortak kullanma anlaşması yapıldı. Ortak filmlerde Marvel söz sahibi, solo filmlerde ise Sony söz sahibi olacak.

Hulk

Hulk için de Spider-Man ile olan anlaşmanın benzeri yapıldı diyebiliriz. Hulk MCU’ya dahil, fakat solo filmi Universal Stüdyoları istediği takdirde yapılacak. Universal ve Marvel arasında pek samimi bir hava yok. MCU’da Bruce Banner’ı oynayan Mark Ruffalo, solo Hulk filminin çok zor olduğunu söylemişti.

Namor

Namor’un da Hulk gibi film hakları Universal Stüdyolarına ait fakat aralarında bir anlaşma yok. Namor filmi için boşuna hayal kurmayalım çünkü MCU’dan sorumlu kişi Kevin Feige, böyle bir planlarının olmadığını açıkça belli etti. Stüdyoların aralarındaki kontratta Daredevil’da olduğu gibi belli bir süre kullanılmazsa hakların Marvel’a geri döneceği gibi bir bilgi yok.

”Marvel’a geri dönme şansı en düşük karakter kim?” sorusu sorulacaksa bunun cevabı Namor olacaktır.

Fantastic Four

FOX’un bu girişiminin başarısız olduğunu anlamak için bu konularla iç içe olmaya gerek yok. Toplamda çekilen üç Fantastic Four filmini izlerseniz bunu kolayca anlarsınız. 2015’de reboot olarak yeniden çekilen film 2005 ve 2007’dekinden bile daha rezalet. 2015 filminin neden başarısız olduğunun cevabı ise basit. Stüdyoların aralarındaki anlaşmaya göre eğer son filmden 8 yıl sonra yeni bir film çekilmezse telif hakları Marvel’a geri dönecekti. FOX da hakları kaybetmemek için zorla bir film çekti ve sonuç hüsran oldu. Bu hüsran yaşandığından beri ortalarda Marvel’ın telif haklarını geri aldığı haberleri dolanıp duruyor.

X-Men

X-Men belki de hakları başkasında olan karakterler arasında Deadpool’dan sonra en başarılı filmlere sahip. Marvel ve FOX arasındaki anlaşma sadece ana X-Men kadrosundan oluşmuyor. Yan karakterler olan Deadpool, Gambit, Cable, Magneto ve Apocalypse gibi bir çok kahraman ve düşmanın hakları FOX’un elinde. ”E ama Scarlet Witch ve Quicksilver hem X-Men hem de Marvel filmlerinde var. O nasıl oluyor?” sorusunu sorabilirsiniz. Şöyle; Scarlet Witch ve Quicksilver çizgi romanlarda zaman zaman X-Men, zaman zaman ise Avengers kadrolarında yer aldı bu yüzden iki stüdyo da kullanabiliyor fakat orjinal kökenleri FOX’a ait çünkü ”mutant” terimini sadece onlar kullanabilir. Bu yüzden Marvel, Avengers Age of Ultron’da karakterlerin kökenini değiştirip bize öyle aktarmıştı.

Son zamanlarda X-Men evreninin başı Simon Kinberg evrenlerin birleşmesi için adeta Marvel’a
”yol yapıyor”. Önce Avengers ve X-Men’i aynı filmde, daha sonra Spider-Man ve Deadpool’u aynı filmde görmek istediğini söylemesi üzerine kendinizi yavaştan hazırlayın çünkü birkaç yıl içinde büyük bir açıklama duyabiliriz. Bu anlaşmanın ilk adımı Marvel ve FOX ortak dizisi Legion ile atıldı. Dizi, MCU’da geçecek!

Benim için hakkı verilen tek karakter Deadpool’dur. O da FOX’un başarısı değil Ryan Reynolds’un başarısıdır. Maalesef Deadpool filmi çıkana kadar FOX’ın Wolverine’e +18 film yapacak cesareti olmadı, Hugh Jackman Mart 2017’deki son filmiyle bizlere veda edecek. Gönül isterdi ki bütün karakterleri tek bir çatı altında görelim ama işin içine para girince her şey o kadar kolay olmuyor ne yazık ki. Yine de X-Men ve Fantastic Four için umudumuz hiç olmadığından daha fazla.

Yorumlar