Steve Rogers MCU’da artık Captain America değil mi?

Steve Rogers, Captain America: Civil War’da gelişen olaylar sonucu şu an bildiğiniz ”kanun kaçağı” konumunda. Bucky Barnes ile T’Challa’nın koruması altında Wakanda’da bulunuyorlar. Diğer Team Cap üyeleri Clint Barton, Scott Lang, Wanda Maximoff ve Sam Wilson’ın nerede oldukları ise belirsiz. Wakanda’da da olabilirler, ABD’ye de dönmüş olabilirler. MCU’daki muhtemel gelecekleri ve durumları için ”Team Cap üyeleri ne durumda?” yazısını okuyabilirsiniz.

Peki bugün buraya neden toplandık? Captain America: Civil War’ın Blu-Ray versiyonu 13 Eylül’de satışa çıkıyor. Filmin yönetmen kardeşleri Anthony ve Joe Russo biraderler Steve Rogers’ın MCU’daki geleceği hakkında bomba gelişmeler içeren bir röportaja katıldı. Diyorlar ki;

Bence kalkanı bırakışı Captain America unvanından vazgeçişiydi. Verdiği kararlar Captain America kimliğiyle çelişti ve kalkanı bırakmak zorunda kaldı.

Açıklama bu kadar. Bu kısacık açıklamadan ”Steve Rogers artık Captain America değil!” sonucunu çıkartmak biraz kolaya kaçmak olur. Evet, Steve Rogers kalkanı bıraktı. Bunu beraber büyüdüğü ve tek ailesi olan Bucky Barnes’ı kurtarmak için yaptı çünkü Captain America, Bucky’i o pozisyonda kurtaramazdı, bunu Steve Rogers olarak yaptı. Ardından yine Captain America olarak yapamayacağı bir şeyi yaptı ve kendi yaptığı tercihler yüzünden o duruma düşen Team Cap üyelerini hücrelerinden kurtardı. Steve Rogers, Cap unvanına rağmen bu unvana yakışmayacak bencilce ve kendini düşünen eylemler yapmak yerine kalkanı bırakmayı seçti.

Kalkan şu an boşta, kalkanın boşta oluşu Rogers’ın artık Cap olmama ihtimalini düşüren bir şey çünkü çizgi romanlarda kalkanı devralan Bucky Barnes ve Sam Wilson da Rogers’ın yanında birer kanun kaçağı. Yani ortada kalkanı devralacak biri yok. Sam Wilson’ın Cap olması için bence tek seçenek Steve Rogers’ın Infinity War’da veya diğer filmde hayatını kaybetmesinden geçiyor. Wilson’ı affedip kalkanı vermek ama aynı zamanda Rogers’ı affetmemek biraz gülünç ve çok zorlama olur. Bucky Barnes’ın yolu ise tabii ki beyninin yıkanmasından veya tedaviden geçiyor ki filmin sonunda bunun olacağını gördük. Bu da fazlasıyla basit ve kolaya kaçmak olmaz mı? ”He beynin mi yıkandı? Tamam kalkanı al yeni Cap sensin.” Yok artık! Kağıt üzerine dökersek favori yine Sebastian Stan, adamın Marvel ile Infinity War da dahil altı filmlik daha kontratı bulunuyor. Chris Evans’ın ise Jimmy Kimmel Live’da altı filmlik bir kontrattan bahsettiğini biliyoruz, beş filmi kullandığını düşünürsek eğer kontrat yenileme olmazsa/olmamışsa geriye bir film kalıyor ama Marvel da dahil olmak üzere herkes biliyor ki Chris Evans rolünü ve işini çok seviyor. Captain America unvanını bıraksa bile Super Soldier olma ihtimali ölme ihtimalinden daha yüksek.

Steve Rogers’ın MCU’da bir sonraki durağı neresi olacak? Sebastian Stan kesin olarak Avengers: Infinity War’da yer alacak, eğer Steve ve Bucky’i beraber izleyeceksek aynı filmde mutlaka ve mutlaka T’Challa’yı da izlemek zorundayız. Post-Credits sahnesinin sonunda T’Challa’nın Tony Stark ve devletin Steve ile Bucky’i yakalama ihtimaline karşın ”Bırak denesinler.” gibi dev bir meydan okuması vardı. Yani Bucky soğutucudan (?) çıkarken T’Challa’nın da orada olması lazım, bu meydan okumanın üzerine onun haberi olmadan Wakanda’dan Bucky Barnes’ı çıkarmanın pek oluru yok. Bucky Barnes’ın bir filmde yer alacak olması demek eşittir aynı filmde Steve Rogers ve T’Challa’nın da yer alması demek.

Russo biraderler bu açıklamayla biraz ortalığı kızıştırmak istemiş, başarılı da oldular tabii ki sosyal medya yıkılıyor. Belki de Blu-Ray versiyonuna olan ilgiyi arttırmak istemişlerdir kim bilir? Avengers: Infinity War çekimleri Kasım ayında Atlanta’da başlayacak, filmde kimlerin yer alacağını öğrenmemiz için önümüzde çok kritik birkaç ay var.

Yorumlar