20th Century FOX nerede yanlış yapıyor?

Villain eksikliği

Bu sadece FOX’ta yaşanan bir eksiklik değil, DC ve Marvel da bunu maalesef yaşıyor. Hatta Nolan’ın Batman üçlemesinden beri filme damgasını vuran bir villain performansı nerede izleyebildik? Aynı seviyede olmasa da Marvel’ın Netflix dizilerinde desek çok da haksız sayılmayız. Kingpin ve Kilgrave iki dizide de ekrana kitledi bizi. İki karakterin de sezon boyunca geçmişleri ve motivasyonu en az Matt Murdock ve Jessica Jones kadar ön plandaydı, Nolan üçlemesinde olduğu gibi dizinin/filmin kötüsü ile bağ kurmamız sağlandı, bunun eksikliğini başta FOX olmak üzere DC ve Marvel’da da yaşıyoruz. Magneto’yu bir kenara koyarsak X-Men filmlerinde villain konusunda şöyle bir sorun var; karakterlerin devamlılığı yok. Diğer filmlere yayılamıyorlar, örneğin bir Loki veya yeni de olsa Lex Luthor değiller. Koskoca X-Men külliyatının en büyük düşmanı Apocalypse değil midir? Peki sizce Apocalypse’in son filmde hakkı verildi mi? Gerek görünüşüyle, gerek motivasyonuyla hiçbir şekilde tatmin etmedi. Magneto’nun ise ne yaptığı belli değil, son filmde gördüğümüz gibi karakteri X-Men’in karşısına çekmek için sürekli bir trajedi yaşatılıyor. Daha sonra X-Men’in tarafına geçip kötü adam yenilerek filmler son buluyor. Madem Magneto, Apocalypse, Mystique ve Trask gibi karakterler harcandı, getirin Shadow King’i ya da Mr. Sinister’i.

Yayın birkaç filme, hatta aynı zamanda -ki zaten büyük ihtimalle olacak- Dark Phoenix hikayesini işleyin de tünelin sonundaki ışığı görelim.

Evren nereye gidiyor?

Bunun en güzel örneğini Marvel’da izliyoruz. Herkes biliyor ki yolun sonunda Thanos var. Evrendeki bütün filmler Thanos’a göre işleniyor ve genişliyor. DC’de de az çok Darkseid’e yol yapılsa da maalesef bunu FOX’ta göremiyoruz. Zaten yukarıda saydığım kötüler harcanmış durumda, FOX’ın bir Thanos’a, bir Darkseid’e ihtiyacı var. Apocalypse’de tanıştığımız genç mutantlar Jean olsun, Scott olsun, Peter olsun gönlümüzü fethetmiş durumda. Hugh Jackman’ın da rolü bıraktığını göz önüne alarak artık Charles Xavier ve Erik Lehnsherr’in arka planda olduğu, bu genç mutantlara odaklanılmış filmlere ihtiyacımız var. X-Men’in X-Men olduğu 80’li yılların havasına sahip filmlere ihtiyacımız var. Sizi bilemem ama ben 2000 yılından beri Professor X ve Magneto arasındaki dramı izlemekten sıkıldım. Kaldı ki artık çizgi romanlarda da bu ikili ön planda değil, House of M’den beri mutantlara Scott Summers liderlik ediyor ama maalesef bu değişimin yansımasını FOX’ın X-Men evreninde göremiyoruz. FOX’ın DC ve Marvel ile yarışabilmek için X-Men evreninin evrilmeye ihtiyacı var.

Wolverine

Wolverine için bardağın dolu tarafı ve boş tarafı durumu var. Hugh Jackman’a laf söylememiz veya eleştirmemiz haddimize değil. Apocalypse ve First Class gibi cameo yapmadığı X-Men filmlerinde Wolverine gayet güzel kullanıldı, özellikle Days of Future Past filminde eski kadro ile yeni kadroyu harmanlamak ve bu olay sırasında Wolverine’in rolü The Uncanny X-Men çizgi roman serisinin de katkıları ve yardımlarıyla cidden bir Bryan Singer dehasıydı. X-Men ortak filmleri Wolverine için bardağın dolu tarafı, boş tarafı ise solo filmlerden geçiyor. Sorum şu; çizgi romanlarda Wolverine’e ”hayvan” denmiyor mu? Bu adam inanılmaz vahşi ve inanılmaz şiddet içermiyor mu? Siz bu adama nasıl +18 film yapmazsınız? Ortada birbirinden kötü iki tane solo film var. Bu +18 film yapmama kararı çok net stüdyonun cesaretsizliğidir. Deadpool için yıllar boyunca bunu yaptılar. Ryan Reynolds ve Tim Miller ne zaman +18 solo Deadpool filmini gündeme getirse stüdyonun cevabı şu olmuş; ”+18 çizgi roman filmi tutmaz.” Deadpool’ın mükemmel başarısı Mart 2017’de çıkacak ve Hugh Jackman’ın karakteri canlandıracağı son solo filmin nihayet +18 olmasını sağladı. Belki film sırf bu yüzden çok başarılı olmaz ama her şeye rağmen sonunda Wolverine’in ”Go fuck yourself”den fazlasını dediğini göreceğiz.

Solo film eksikliği

16 yıllık X-Men evreninden bugüne kadar çıka çıka toplam üç adet solo film çıktı; iki tane Wolverine, bir tane de Deadpool. FOX solo film yapmayıp kaz gelecek yerden ördek esirgediği için X-Men ortak filmleri yeteri kadar ilgi görmüyor ve hasılatta da fark yaratamıyor. Filmler arası karakter geçişleri de DC ve Marvel’a göre daha rahat yapılabilir çünkü şu an X-Men’i oluşturan Sophie Turner, Tye Sheridan, Alexandra Shipp gibi isimler genç ve tabii ki Robert Downey Jr., Scarlett Johansson veya Ben Affleck kadar tanınmış olmadıkları için kontrat yapmaları bu isimlere göre çok daha rahat olur. Jennifer Lawrence ve Michael Fassbander’da yaşayabilecekleri zorlukları bu isimlerde kesinlikle yaşamazlar. Demem o ki mesela Gambit rolünde Channing Tatum gibi ağır toplara girmeye ne gerek var, Olivia Munn veya Alexandra Shipp gibi filmlerinde olmaktan zevk alacak ve kontrat açısından da sıkıntı çıkarmayacak isimlerle anlaş. İlla filmlerinin X-Men karakterlerinden oluşması da gerekmiyor, mesela Hellfire Club filmi yap, ya da Mr. Sinister filmi yap da evrene farklılık kat, genişlet. Sony’nin Spider-Man konusundaki başarısızlıklarına rağmen yine de Venom ve Sinister Six filmleri planları dahilindeydi, çünkü ellerinde sınırlı bir karakter havuzu vardı ve amaçları mümkün olduğunca evreni genişletmekti. Ne yazık ki 20th Century FOX bu hamleleri yapmıyor.

Fantastic Four

”Tekrar dene, tekrar yenil, daha iyi yenil.” Bu söz benim Arsenal futbol takımını özetlediğini düşündüğüm bir sözdür, artık Fantastic Four serisi için de aynı şeyi düşünüyorum. Çizgi romanların bu kadar ikon bir ailesi beyaz perdede nasıl bu hâle getirilir inanılır gibi değil. FOX ya bu işi cidden beceremiyor ya da Marvel yönetmenlerle anlaşıp telif haklarını geri almak için filmleri sabote etti. Son film yılın en kötü filmi ödülünü aldı yahu! Buna rağmen Fantastic Four devam filmi FOX’ın planları dahilinde, Simon Kinberg bunu sık sık hatırlatıyor. Oyuncular da devam filminden yanalar, her ne kadar Fantastic Four haklarının Marvel’a geri dönmesini istesek de X-Men evreninin genişlemek için doğru düzgün bir Fantastic Four’a ihtiyacı var.

Reklam ve Pazarlama


Bir çizgi roman filmi için yapılan en iyi reklam ve pazarlamayı FOX, Deadpool’da yaptı bunu önce kabul edelim. Bunda Ryan Reynolds ve Tim Miller’ın da yaratıcılığı büyük pay sahibi tabii ki fakat Deadpool’dan sonra vizyona giren X-Men: Apocalypse için yanına bile yaklaşamadılar. Bu film kağıt üstünde X-Men evreninin en büyük filmiydi ve X-Men’in en büyük düşmanını içeriyordu. Hâliyle FOX’ın ne yapıp edip ilgiyi bu film üzerine toplamasını bekliyorduk ama filmin en büyük handikapı Captain America: Civil War ile aynı ayda vizyona girmesi oldu. Bu FOX’ın elinde olan bir şey değil, Apocalypse’in çıkacağı Kasım 2013’te açıklandı. Civil War ise Ekim 2014’te. Bunun dışında FOX izleyicilerin hype seviyesini de yükseltemiyor, örneğin DC ve Marvel film fragmanlarını ABD’nin Beyaz Show’ı olan Jimmy Kimmel Live gibi programlarda günler öncesinden açıklayıp insanları televizyon başına toplayarak çıkartıyor. FOX ise hiç beklenmedik anlarda internete salıveriyor fragmanları. Bu ilgi düşüklüğü hasılatları da etkiliyor, daha hiçbir X-Men filmi 800 milyon doları göremedi. FOX’ın reklam ve pazarlamadaki başarısızlığı X-Men: First Class gibi harika bir filmin gerektiği kadar tanınmasına yol açtı ve gölgede kaldı. 2016 yılındayız, birinin FOX’a beklentiyi nasıl yüksek tutacağını öğretmesi lazım artık.
Yorumlar