En İyi 10 Young Justice Bölümü

90’lar çizgi roman animasyonları açısından efsane uyarlamalara sahipti. Animasyon serileri konusunda çizgi romanlar altın dönemini bile yaşadı diyebiliriz. 2000’lerin başında da efsane sayılabilecek bir iki seri olduysa da hiç bir zaman o altın dönemine geri dönemediler. Belli bir süre sonra da animasyonların kalitesi düşmeye başladı. 2010 yılının son döneminde çıkan Young Justice, şu sıralar animasyon serisi çıkarmamaya yemin etmiş DC’nin son kaliteli animasyonu denebilir.

2010 yılında başlayan 2 sezon süren bu dizi 2.sezon finalinin ardından yeni sezon onayı alamadı ve 2.sezon ile birlikte sonlandı. Son dönemlerde geri döneceği ile ilgili pek çok haber çıksa da kesin bir bilgi yok bu konuda. Neyse lafı daha fazla uzatmadan sizi Young Justice’ın en iyi 10 bölümüyle baş başa bırakayım.

Not:Bu liste tamamen subjektiftir. Ayrıca izlemediğiniz bölümlerle ilgili de spoiler barındırabilir.

[next]

10-Bereft (1. Sezon 9. Bölüm)

Listemize 10. sıradan giren Bereft, karakterlerimizin çölün ortasında hafızaları kayıp bir şekilde uyanmalarıyla başlıyor. Miss Martian güçleri sayesinde hafızasını geri kazanarak, her biri bir tarafa dağılmış takım arkadaşlarını bulmaya hafızalarını yerine getirmeye çalışıyor. Hafızalarının son 6 ayı kayıp olan ekibin kendi aralarındaki diyalogları bölümü oldukça ilgi çekici kılıyor. Ekip bir yandan 6 ay önce var olmadığından hafızası hiç olmayan ve etrafta kim varsa ona saldıran Superboy ile uğraşırken bir yandan da onları yakalamaya gelen orduyla savaşıyor ve tüm bunları neredeyse tüm bölüm boyunca hafızaları olmadan yapıyorlar.

[next]

9-Homefront (1. Sezon 12. Bölüm)

Bölümün merkezinde ekip içerisinde hiç bir gücü olmayan iki karaktere odaklanıyor. Robin ve Artemis. Mağaraya yapılan saldırıda ateş ve su güçlerine sahip iki robot tüm ekibi etkisiz hale getirmiştir. Ekipten geriye tek kalan ise oraya daha sonra varan Robin ve Artemis’tir. Robotlar çok güçlü olduğundan doğru düzgün saldırma şansı bile bulamayan ikili bölüm boyunca canlarını kurtarmak pahasına kaçarak geçiriyorlar bölümü. Bölüm içerisinde Robin taktiksel zekasıyla biraz daha öne çıktığı için Artemis daha da güçsüz görünüyor. Ama finalde Robin geliştirdiği planı uygularken yakalanmasıyla birlikte her şey Artemis’e ve onun  tek okuna bağlı kalıyor. O tek ok ile Robin’in planını uygulamayı başararak robotları etkisiz hale getiriyor Artemis. Böylece ekibin en zayıf halkası olarak görülen Artemis’in de yeri geldiğinde neler yapabileceğini görmüş oluyoruz.
[next]

8-Drop-Zone (1. Sezon 4. Bölüm)

Ekibin ilk resmi göreve çıktığı bu bölümde hem kendi liderlerini seçmeye çalıştıklarından hem de daha henüz bir takım olamadıklarından basit bir gözlem görevi çok farklı yerlere gidiyor ve kendilerini Bane, Sportmaster ve Cobra gibi pek çok üst düzey villain’ın arasında buluyorlar. Kid Flash ve Robin arasındaki çekişme ve ekibin birlikte çatışmaya girdiği sahneler gerçekten çok zevkliydi. Üstelik dizinin DC evreninden pek çok karakteri göstererek dizi boyunca size büyük bir evrenin parçası olduğunu ve o evreni bolca göreceğinizi müjdeliyor. Tüm bunlar da birleşince bölüm listemizde kendine yer ediniyor. 

[next]

7-Endgame (2. Sezon 20. Bölüm)

Dizinin son bölümü listemize 7.sıradan giriyor. Zaten bir bölüm öncesinden final gibi bir bölüm yaptıklarından bu bölüm açıkçası çok boş bir bölümdü. Bir önceki bölümden ufak detayları toplarlarken bölümde Reach’in dünyayı yok etmek için kurdukları düzenekle uğraşıyorlar. Bölüm normalde bu listeye asla giremezdi ama son dakikaları o kadar iyi ki kötü bir bölümü toplamayı başarıyor. Wally’nin hayatını feda edişi ve daha sonraki görüntüler gerçekten çok efsane. Aqualad ile Nightwing’in konuşması ilk bölüme bağlıyor direk konuyu. Takımı Wally ile kurmuştu ikili şimdiyse Wally yok olmuştu. Bu bölümü izledikten sonra hemen peşine ilk bölümü açasım geldi o üçlünün ilk kez bir görev için bir araya gelişi diyaloglarını vs. tekrar izlemek istedim. Dizinin sonunda yeniden açtıkları ölenler anıtında Wally’i görmek de gerçekten insanı duygulandırıyor. Hazır o anıtın adı geçmişken içinde Jason Todd, Tula ve Ted Kord’un da olması çok hoş bir detay.

[next]

6-Depths (2. Sezon 7. Bölüm)

İlk sezondan ikinci sezona geçen herkes ilk başta kafası karışmıştır. Çünkü aradan 5 yıl geçmiş ve 6 kişilik ekipten 3 kişi ortalarda yoktur. Aqualad de bunlardan biridir, daha sonra kendisinin Tula’nın ölümü ile birlikte babası Black Manta’nın tarafına geçtiğini öğreniyorduk. Haliyle bir sezon boyunca tanıdığımız Aqualad’in ne ara bu hale geldiğini merak ediyorduk. Bu bölüm ile birlikte Aqualad Artemis’i öldürme cüretini göstererek ne kadar tehlikeli bir villain olduğunu ve bize eski halinden hiç eser kalmadığını gösteriyordu. Açıkçası taraf değiştirse bile ekipten birisini öldürebileceği aklımıza gelmiyordu. Bölüm sonunda aslında çift taraflı ajan olduğu ortaya çıkıyordu ve Artemis’in de ölmediği. Bu bölüm bizi bu şekilde iki kez şaşırtıyordu. Ayrıca bölüm içerisindeki Artemis ve Wally diyalogları ve Nightwing’in sahte de olsa Artemis’i kurtarma çabası izlemeye kesinlikle değerdi.

[next]

5-Terrors (1. Sezon 11. Bölüm)

Belle Reve’ye son dönemde yakalanan pek çok buz yeteneğine sahip suçlunun gitmesi Adalet Birliğini şüphelendirmesi üzerine içeriye Superboy ve Miss Martian’ı casus olarak sokuyorlar. Bölüm boyunca ikili oynayan Superboy kaçış planına dahil olmayı başarıyor. Plan başladığında onu sabotaj etmeye çalışan Superboy, Miss Martian’ın yakalandığını anlaması üzerine hem onu kurtarmaya gitmeye çalışıyor hem de planı sabote etmeye. Bunu yaparken de Icicle Jr.’yi de kendine inandırarak sabote işinde ondan da yararlanıyor. Tabii bu sırada gerçek kimliğinin ortaya çıkması gibi pek çok riske de maruz kalıyor.

[next]

4-Failsafe (1. Sezon 16. Bölüm)

Bu bölüm oldukça garip bir bölüm. Fikir çok orjinal hatta o kadar iyi bir fikri var ki ilk sırada bile kendine yer bulabilirdi. Ne yazık ki işlenişi oldukça kötü bölümün. Bunun sebebi ise böyle bir konuyu 22 dakikaya sığdırmak zorunda olmaları. Bölümde ekibimiz tüm Adalet Birliğinin öldüğü işlerin her zaman daha kötüye gittiği bir simülasyonun içinde. Tabii biz bunu son dakikaya kadar bilmiyoruz. Dizinin ilk 3 dakikada tüm Birlik ölüyor. Superman, Shazam, Captain Atom gibi ağır topların 1 dakikada düştüğünü gördükten sonra dünyada kalan Green Arrow, Black Canary gibi bir avuç kahramanın da düşüşüne 1 dakika içinde şahit oluyoruz. Bu kadar olayı 2-3 dakikada gösterilmesiyle bu olayları sindirmemiz zorlaşıyor. Ekip uzaylı istilasını durdurmaya çalışırken biz hep birliğin bir yerden çıkacağını düşünüyoruz. Ancak tabii ki öyle bir şey olmuyor. Daha sonra da yavaş yavaş ekip üyeleri de ölmeye başlıyor. Ve geriye kalan 2-3 kişi işi başardı derken işler daha daha da kötüye gidiyor ve artık ortada bunu da durduracak bir ekip kalmıyor. Ve ekibimiz en sonunda simülasyondan çıkmış oluyor. Herkes arkadaşlarının ölümünü hatta dünyanın yok oluşunu gerçek sanarak yaşadığı için herkesin kafası çok karışık uyanıyor. Dediğim gibi fikir çok güzel ama 3-4 bölümde işlendiğinde harika olacak fikri tek bölüme sığdırmak zorunda oldukları için siz daha olayları sindiremeden daha da beter olaylar oluyor bu da hikayeye odaklanmanızı engelliyor.

[next]

3-Satisfaction (2. Sezon 8 .Bölüm)

İlk sezonda takımdan ayrı asi bir şekilde takılan bir Red Hood izlemiştik. Bu bölümde ise gerçek Roy Harper dönüyordu. Ollie’e kızgın olan Roy, tek koluna rağmen Lex Luthor’u öldürmeye gidiyordu. Lex gibi iyi korunan bir adamı tek eline ve sınırlı cephaneliğine rağmen öldürmeyi de neredeyse başarıyordu. Bölüm boyunca Lex’in robot korumasını indirmeye çalışan Roy’u izlemeye çalışmak oldukça zevkliydi. Tabii bu sırada Lex ile aralarında geçen diyaloglar da cabası. Ve tabii finalde Lex’i öldürüp kendisinin de ölmesini seçmektense Lex’in uzattığı biyonik kolu alıp hayatına devam etmeyi tercih etmesiyle de bu bölüm listemizde kendine 3.sıradan yer buluyor.

[next]

2-Cold Hearted (1. Sezon 20. Bölüm)

İkinci sırada oldukça ilginç bir bölüm var. Listedeki her bölümün sürekli artan bir heyecanı aksiyonu varken bu bölüm serinin en sakin bölümlerinden biri. Hikayenin merkezinde Wally West yani Kid Flash var. Doğum günü için oldukça heyecanlı olan Wally, ekibin ilk kez Adalet Birliği ile ortak göreve çıkacağını duyunca sevinçten havalara uçuyor. Ancak daha sonrasında kendisinin gelemeyeceğini çünkü ülkenin bir ucundan diğer ucuna 1 saat içinde organ taşıması gerektiğini öğreniyor. Adalet Birliği ile yan yana çarpışmak dururken kendisinin kuryelik yapmasına bozulan Wally, yolda karşısına Vandal Savage çıkınca neredeyse seviniyor. Vandal Savage ile uğraşırken çok zaman kaybeden Wally, Vandal’ı yakalamaya çalışmaktan vazgeçip tekrar yola koyuluyor. 1 saatlik sürenin sonuna doğru varan Wally’e getirdiği organın nakledileceği hastanın öldüğü söylenince yıkılıyor. Derin bir pişmanlık ve suçluluk duygusu içerisinde boğulan Wally aslında hastanın ölmediği ama organı öldüğünü düşündüğü için yanlış kişiye teslim ettiğini öğrenince organın peşine düşüyor ve hastanın ameliyatı için zamanında yetiştiriyor. Hem küçük bir kızın hayatını kurtaran Wally hem de Count Vertigo’nun planını bozmuş oluyor. Daha da önemlisi bu işi daha çok bir oyun olarak gören Wally’nin bu davranışının bir cana mal olabileceğini çok net bir şekilde görüyor.

[next]

1-Complications (2. Sezon 16. Bölüm)

Listemizin ilk sırası Complications’a gidiyor. Açıkçası 2.sezon boyunca diziyi ayakta tutan bölümlerdi bana kalırsa Aqualad’in çifte ajanlık yaptığı bölümler. Bu bölümde içlerinde en iyisi bu konuda. Ancak bu bölüm 2.sezondaki bahsettiğim tüm Aqualad’li bölümlerle bağlantılı. Öncelikle tüm dünya Artemis’i Aqualad’in öldürdüğünü sanıyor. Ancak Artemis Aqualad’in sağ kolu olan Tigress kılığına girmiş durumda. Miss Martian, Artemis’in intikamını almak için Aqualad’in zihnine girdiğinde bu gerçeği öğreniyor ama bu sırada Aqualad’in zihnini tamamen bozuyor. Black Manta da oğlunun zihnini düzeltsin diye Miss Martian’ı kaçırıyor. Aqualad’in zihni çoktan düzelmiş olmasına rağmen Miss Martian’ı kurtaracak bir plan bulana kadar hala bitkisel hayattaymış gibi davranıyor.  Artemis’in intikamını almak isteyen babası Sportmaster ve kardeşi Cheshire’ın denizaltını basmasıyla aradıkları şansı buluyorlar. Bölüm içerisinde Cheshire’ın Aqualad’i öldürmeye çalıştığı sahnelerde bile ölümü göze alarak oyunu bozmamasıyla Aqualad’in bu iş için ne kadar ileriye gidebileceğini görmüş oluyoruz. Bölüm içerisinde Artemis ve Miss Martian hem Tigress kimliği hem Aqualad’in durumunu saklamaya çalışarak Cheshire ve Sportsmaster ile savaşıyor. Sportmaster’ın Black Manta’yı öldürmeye çalışması ve Deathstroke’un Black Manta ile Aqualad’i korumak için orada bulunması ise işlerini güçleştiriyor. Bölüm içerisinde pek çok kez oyun ortaya çıkma tehlikesiyle karşılaşıyor. Hatta karakterlerimiz bu oyunu koruyayım derken pek çok kez ölümden dönmeleriyle bölüm içindeki heyecan hiç azalmıyor. Bu da onu listemizde ilk sıraya koyuyor.

Yorumlar