Kimlerdendir?: Deathstroke

Bugün tanıtacağımız Deathstroke, tam bir karizma. Bir villain’da olması gereken her şey var, ”villain gibi villain” tabirinin karşılığı. Biz beyaz perdede Deathstroke’ı izleyecek olacağımızdan dolayı çok heyecanlıyız; hem de aylar önce beklendiği gibi Suicide Squad’da yer almayacak, olması gereken olan Batman solo filminde yer alacak! Ben Affleck’in Bruce Wayne performansı ortada, Slade Wilson için ona yakın bir performans yakalanabilirse alın size DCEU’nun en iyi filmi! Kimlerdendir serimize Deathstroke ile devam ediyoruz!

Slade Wilson, George Perez ve Marv Wolfman tarafından yaratılmış olup ilk olarak 1980 basımı The New Teen Titans (vol. 1) #2’de yer almıştır. Güçlerini bir deney serumu sayesinde kazanmıştır. Ortalama bir insandan daha güçlüdür. Dayanaklı, hızlı ve refleksleri gelişmiştir. Askeri geçmişi sayesinde serumun da katkısıyla taktiksel zekası üst seviyedir, rakibini inceleyip en güçlü yanlarını ona karşı çevirebilir.
Slade Wilson ABD ordusuna 16 yaşında, yaşıyla ilgili yalan söyleyerek katılmıştır. 1960’da genç askerleri yeni dövüş teknikleri ve stratejilerle eğiten Adeline Kane ile tanışmıştır. Kane bu zaman zarfında Wilson’a aşık olmuş, bir süre sonra da evlenip çocukları olmuştur. Slade Wilson bir süre boyunca deniz aşırı ülkelerde askeri operasyonlar düzenlemiştir. ABD ordusu üstün başarısı ve istikrarından dolayı meta insan serumunu Wilson’da kullanmaya karar vermiştir. Serum başarılı olmuştur ve Wilson’ın gösterdiği yetenekler inanılmazdır. Serumdan önce zamanında bir operasyon sırasında kendisini kurtaran arkadaşı ordunun emriyle bir intihar görevine gönderilmiştir, Slade de kendisine yapılan iyiliğe karşı vermek için ordudaki üstlerine karşı gelip arkadaşını oradan kurtarmıştır.

Bu karar Slade Wilson’ın ordudaki son operasyonu olmuştur ve hayatına Deathstroke adıyla paralı asker olarak devam eder. Bir gün Jackal adındaki bir suçlu Deathstroke’ı tutan kişiyi öğrenmek için oğlu Joseph Wilson’ı rehin alıp Slade’den bilgi almaya çalışır. Prensiplerine ters düştüğü gerekçesiyle bunu reddeder ve karşı atağa geçer. Oğluna ulaşamadan rehin alanlardan biri tarafından hafif de olsa boğazı kesilir ve ses tellerini kaybeder. Eşi Adeline Kane, bu olaydan sonra her şeyi öğrenir ve Slade’i sağ gözünden vurur. Slade Wilson’ın serum sayesinde iyileşme yeteneği vardır fakat Deadpool gibi bir uzvunu kaybetse geri kazanamaz, sadece yaraları iyileştirebilir. Sağ gözünü kaybettikten sonra bizim bildiğimiz göz bantlı Deathstroke hâline gelir.
Deathstroke çok sevilir ve ilk olarak 1990’de kendi çizgi roman serisine kavuşur, günümüzde de Deathstroke Rebirth sayıları çıkmaktadır. Kendisi solo bir karakter olup neredeyse herkesle mevzuludur. Marvel’dan Deadpool ile bile bir mazisi vardır. Daha doğrusu Deadpool dördüncü duvarı kırabildiği için Deathstroke’dan haberdardır. Aralarındaki benzerlik kendisini çok daha ilgi çekici kılar. Birinin adı Slade Wilson, biri Wade Wilson. İkisi de suikastçi, yakın dövüş uzmanı ve anti-hero. İkisi de güçlerini bir serum sonucu kazanmış ve ikisinin de askeri geçmişleri var.
Marvel ciddi anlamda Deadpool’ı yaratırken Deathstroke’dan örnek almıştır, bunu inkar etmiyorlar.
Hatta kendi çizgi romanlarından birbirleriyle atışmaları bile olmuştur.
Deathstroke kalıcı olmasa da Suicide Squad, Injustice League ve Secret Society of Super Villains’da yer almıştır. En büyük dostu serumdan önce kendisini kurtaran ve ordudaki üstlerine karşı gelerek intihar görevinden kurtarmaya gittiği William Randolph’dur. Kendisini Slade Wilson’ın Alfred’i olarak düşünebilirsiniz.

Deathstroke çizgi roman dışında, animasyon filmlerinde, dizilerinde ve oyunlarında bolca yer almıştır. Justice League: Crisis on Two Earths, Justice League: The Flashpoint Paradox ve Son of Batman animasyon filmlerinde, Teen Titans, Young Justice: Invasion ve Beware the Batman dizilerinde de izleme şansı bulduk. 2017’de çıkacak Teen Titans: The Judas Contract’te de izleyeceğiz.
Televizyonda ise Lois & Clark: The New Adventures of Superman, Smallville ve en bilineni Arrow’da izlemiştik. DC video oyunları deyince Deathstroke’ın ayrı bir yeri var çünkü ortada Batman: Arkham serisi gibi bir gerçek var. Eğer Batman solo filminde zevki doruklarda yaşamak istiyorsanız bir şekilde Arkham oyunlarını mutlaka oynamalısınız.
Yorumlar