Mobil Oyun İnceleme: Thor Karanlık Dünya

Merhaba Çizgi Kafe okuyucuları, telefonlarınızı şenlendirecek bir mobil oyunla tekrar karşınızdayız. Bu seferki konuğumuz bugünlerde set fotoğraflarının da yayılmasıyla bizi güzelce hypelayan Odin’in oğlu, şimşeklerin yakışıklısı Thor! Eğer bir mağarada yaşamıyorsanız muhtemelen Thor – Ragnarok’a dair fotoğraflarla illa ki karşılaşmışsınızdır. Madem bu aralar işimiz gücümüz Thor, biz de hem eskilere saygı hem de bir özlem gidermek adına size bu güzel oyunu inceleyeceğiz. Keyifli okumalar!

Oyun “Thor- Karanlık Dünya” filminin oyunu değil bunu bilin. Oyun ilk defa “bir Marvel filminden esinlenilmiş” farklı bir oyun diye geçiyor, Christopher Yost tarafından yazılan oyunun konusuna gelecek olursak:

Her zamanki gibi Loki’nin düzenbazlıkları ve pislikleriyle Asgard ve dokuz dünya tehlike altındadır, Thor’un Uru-silahlarını bulması gerekir ama bu o kadar kolay değildir. Kara elflerinden, Kaya devlerine; yağmacılardan Jotunlara kadar ne kadar hilkat garibesi varsa bu oyunda karşımıza çıkacak ancak Thor bu mücadelede yalnız değil. Bölümleri geçtikçe açılacak müttefikler ve emirinize amade askerlerinizle Thor bu mücadeleyi tamamlamak için uğraşıyor. Oyunda 5 farklı haritada 90 görev bulunmakta, böylelikle oyununun oynanış süresi bir mobil oyun için gayet iyi. Oyun içinde hem “Hack’N Slash” hem de strateji ögelerini bulunduruyor. Şöyle ki; Göreviniz boyunca çeşitli askerler basabiliyorsunuz ve hepsinin güçlü ve güçsüz olduğu birlikler var. Böylelikle doğru asker seçimi sizi başarıya götürüyor.

Askerlerimizden bahsetmişken, müttefiklerimizden bahsetmemek olmaz. Bu zorlu yolculukta Heimdall, Loki ve diğerleriyle beraber çarpışıyoruz. Her birinin kendine ait özel yeteneği olan müttefiklerimiz, zor durumda kaldığınızda savaşın seyrini değiştirebiliyor. Bahsetmem lazım oyun öyle çok kolay, gelene tek çekiç gidene bi Mjollnir değil. İlk bölümlerde dahi canınızı yemeye başlıyor, casual bir oyun değil.

Oyun özenle yapılmış bunu söyleyebilirim, yani kesinlikle üzerinde uğraşılmış. Seslendirmeleri olsun, bir mobil oyuna göre efekt ve grafik kalitesi olsun kesinlikle özenilmiş. Gameloft’un yaptığı oyunda, eski çizgi romanlardaki Thor kostümlerine de bir selam çakmayı ihmal etmemişler. 10 farklı kostümün olduğu oyunda her kostümün kendine ait özellikleri var. Kostümler dışında çekiçlerinizi, askerlerinizi, müttefiklerinizi de geliştirebileceğiniz oyun size çoğu şeyi geliştirme olanağını sunuyor. 

İşin teknik kısmına gelecek olursak, oyunun boyutu 470 mb civarında ama oyun sizden en başta 1,6 GBlık boş bir alan istiyor. Boyut olarak büyük bir oyun ancak her byte’ına değer. Düşük özelliklerdeki telefonlarda kesinlikle kasacak ve çekilmez hale gelecektir ne yazık ki. Telefonu ısındırıyor çoğu oyunda olduğu gibi ancak 20 dakikalık oyun süremde açıkçası ben “aşırı ısınma” hissetmedim. Oyunda en başta size tek el mi çift el kontroller mi diye soruyor, menülerden istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz bunu. Çift el kontrolde fark ettiğim bir sorun şu, bazen d-pad nereye çektiğinizi anlamıyor ve hareket etmenizi zorlaştırıyor bu. Bu açıdan arada zorlasada bunun dışında pek bir sorunla karşılaşmadım. Oyunda özel yeteneklerinizi ekrana çizerek yapabilmeniz de ayrı bir hava katmış.

Özet

Oyun geliştirmeleriyle, içerisindeki küçük strateji unsuruyla grafik,efekt ve seslendirme kalitesi ile kesinlikle üzerine çalışılmış bir oyun. Bahsettiğim gibi kontrol etmek biraz zor olsa da onun dışında oyunun pek bir eksisini göremedim. Türkçe dil desteğini sonuna kadar veren Gameloft sadece arayüz değil, oyun içi yazıları da gayet başarılı bir şekilde çevirmiş. Boyutu biraz büyük ancak indirin, oynayın ve o pislikleri bir güzel kızartın!

4.4

Puan

Yorumlar