İnceleme: Batman #9

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 19.10.2016
İçerdiği Sayı: Batman #9
Hikaye: I am Suicide Part 1
Yazar: Tom King
Çizer: Mikel Janin
Yayıncı: DC Comics[/update]
Tom King’in Batman’ini ne kadar çok sevdiğimi daha önce defalarca belirtmiştim. İlk 5 sayısını kapsayan I am Gotham hikayesini de bölüm bölüm incelemiştik. Daha sonra Night of the Monster Men eventi başladı. Eskiz Defteri köşemizin yazar Hatice Hayal, bütün eventi incelemişti. Kendisinin incelemelerine yukarıdaki menüden Köşe Yazarları kısmına girdikten sonra Eskiz Defteri bölümünden ulaşabilirsiniz. I am Gotham hikayesinin finalinde Batman, Gotham ile Gotham Girl’ün izini Bane’e kadar sürmüş ve sonunda da Bane’le karşılaşmak için Amanda Waller’la konuşmaya gitmişti.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayıya Bane’in küçüklüğü ve gençliğinde çektiği acıları görerek başlıyoruz. Çektiği acıları Venom kullanarak dindirdiğini söylüyor. Artık Venom kullanmayacağını, kendisini iyileştirmesi için Psycho Pirate’ı kullandığını öğreniyoruz. Bu sırada büyük acılar çeken Gotham Girl’ü iyileştirmek için Batman, Psycho Pirate’ı kaçırmaya karar veriyor ve bunun için kendisine bir Suicide Squad ekibi kuruyor. Arkham’a, Jeremiah Arkham ve Jim Gordon ile birlikte gidiyor. Ventriloquist’i alıyor ilk başta, tabii meşhur kuklası Scarface olmadan. Daha sonra Bronze Tiger’ı alıyor ki Batman’le kanka olduklarını öğreniyoruz. Daha sonra Jewelee isminde bir kadının hücresini ziyaret ediyor. Punch isminde bir ortağının, aşığının olduğunu öğreniyoruz. Batman Jim Gordon’u yere seriyor ve makyajı bozduğunda, bu kıyafete giren kişinin, sevgilisi Jewelee’yi görmek için Santa Prisca’dan kaçan Punch oldduğunu öğreniyoruz. Bats onu da yanına alıyor. Son bir kişiyi daha alacağını söyleyince Arkham itiraz ediyor ama Batman onu susturuyor ve hücreye giriyor. Killing Joke’ta Joker’in yanına girdiği zaman söylediği cümleleri söylüyor. “I’ve been thinking lately. About you and me” diyerek. Mahkumun maskesini çıkardığında onun da ölüme mahkum edilen Catwoman olduğunu görüyoruz ve sayı bitiyor.[/error]

Görüş

Tom King seriye leziz bir şekilde devam ediyor. Gerçekten de Batman dergisinin, 2 haftada bir çıkmasından çok memnunum. Mümkün olduğu kadar çok Tom King Batman’i okumak istiyorum. Sayıda toplanan karakterlerin ne kadar düşük profilli olduğunu düşünürsek, King’in bu karakterlerle neler yapabileceğini görmek çok ilginç olacak. Örneğin, Jewelee ve Punch’ı sen nereden buldun da hikayene dahil ettin be adam? Bu iki karakter de 1967’de Steve Ditko’nun yarattığı karakterler. Çizgi romanlarda çok ama çok az kullanıldılar. Zamanında Ostrander’ın Suicide Squad ekibine katılmışlardı. En azından ben kendilerini sadece orada gördüğümü hatırlıyorum. Şimdi de Batman’in yeni Squad’ına katılıyorlar. Eh, en azından Punch katılıyor. Sayının başındaki Bane girişi mükemmeldi. Bane’in yaşadığı çaresizlik, yaşları boyunca içine düştüğü umutsuzluk, 8 karede enfes bir şekilde okuyucuya verilmiş. Catwoman’ın nasıl 237 kişiyi öldürdüğünü bilmiyoruz, açıklamasını merakla bekliyorum. Legion of Superheroes’un Saturn Girl’ü nasıl oldu da Arkham’da ortaya çıktı bilmiyoruz. Ama DC Universe Rebirth #1 sayısında Saturn Girl’ün ortaya çıktığını görmüştük. Bu, karakteri ikinci görüşümüz. Yani ufak da olsa bir Rebirth bağlantısı aldık. Kite Man’i ekibe aldı mı emin olamadım ama yanlış anlamadıysam aramızda Kite Man de var! Hurray! Alfred yine kinayeli laflarını söylemekten geri kalmadı. Bruce “Ben dışarı çıkıyorum” dediğinde, “Dikkat edin efendim, dışarılarda yarasa gibi giyinmiş birisi dolanıyormuş” cevabı çok güzeldi. Mikel Janin MÜKEMMEL bir iş çıkarmış. Bu incelemeye aldığım yukarıdaki iki görsele ne kadar baksam da doyamıyorum. Bane’i çizdiği sahnelerde, Bane’in kudreti karşısında insan şaşırıyor. Sonunda güzel bir Bane hikayesi okuyacağız diye umuyorum. Önümüzdeki sayıda Santa Prisca’ya giriyoruz!

9.0

HARİKA

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar