İnceleme: Detective Comics #943

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 26.10.2016
İçerdiği Sayı: Detective Comics #943
Hikaye: The Victim Syndicate Part One: I Saw the Devil
Yazar: James Tynion IV
Çizer: Alvaro Martinez
Yayıncı: DC Comics[/update]
Batman ailesi en son Night of the Monster Men ile birlikte bir evente girmişti. Bu eventin sayı sayı incelemesine Hatice Hayal’in Eskiz Defteri köşesinden ulaşabilirsiniz. Bu sayıyla beraber tekrar normal yayına dönüyoruz. Event öncesinde Tim’i, bir drone saldırısında kaybetmiştik. Ancak kendisi başka bir yerde Mr. OZ tarafından esir tutulmaktaydı. Ayrıca Batwoman’ın babası Albay Kane’in uyarılarıyla, bir League of Shadows söylentisi Gotham’da dolanmaktaydı.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Canavar adamların saldırısından kısa bir süre sonra Wayne Enterprises bir grup tarafından saldırıya uğrar. Sadece polisleri öldürüp sivilleri bırakan bu grubun tek bir mesajı vardır: “Yarasalara son!”. Daha sonra olay yerini inceleyip Renee Montoya’dan bilgi alan Batwoman, sonraki hedefine doğru yola koyulur. Bu sırada Batman hala Jacob Kane’den League of Shadows’a dair bilgi almaya çalışsa da başarısız olur. Öte tarafta Stephanie Brown, Leslie Thompkins’in kliniğinde Harper Row’la dertleşirken, Jean Paul Valley’in de burada çalıştığını görürüz. Harper, Tim’in kendisinden bazı konularda yardım istediğinden bahseder. Sonunda hep beraber, o gece düzenlenecek bir polis gecesine giderler. Birlikte antrenman yapan Orphan ve Clayface de ekibe katılır. Yolda, Kate ve Bruce konuşurlarken, Tim’in mükemmel teknolojik çalışmalarına kimsenin dokunamadığını, onları halledecek, teknolojiden anlayan birisinin gerektiğini konuşurlar ve Kate, Bruce’a, ekibe destek çıkması için bir psikolog bulmasını önerir. Gece başladığında Bruce’un, teknolojik işleri halletmesi için Lucius Fox’un oğlu, dahi Luke Fox’u düşündüğünü öğreniriz. Kate bu fikre karşı çıksa da kabul edecektir. Luke ise polisin, öldürücü olmayan bir silah kullanabileceğini halka duyurur. İşte tam bu sırada bir duvar yıkılır ve daha önce Wayne Enterprise’ı basan grup içeri dalar ve başlarındaki kişi “siz bizi mahvettiniz, biz de sizi mahvedeceğiz Batman ailesi, biz Victim Syndicate’iz” der ve sayı biter.[/error]

Görüş

Bu derginin en iyi yaptığı şey karakter gelişimleri. Her karakterine çok güzel bir şekilde zaman ayırabiliyor. Bakın, Stephanie’nin Tim’in ölümünden sonra yıkımını izlerken Harper Row’un, düşüncelerinin, hislerinin ne olduğunu görüyoruz ve Jean Paul Valley’den bile haberimiz oldu. Batwoman bir yandan Renee ile ilişkisine tepki verirken, öte yandan Bruce’la birlikte daha düzgün bir harekete geçmek istiyor. (Bu arada Kate yine mi saçını kestirdi?) Cassandra ve Clayface, bu ekibin en dışlanmış karakterleriyken, sadece 2 sayfada onları birlikte görerek karakterlerinin gelişimini ve aralarında doğan arkadaşlığı görebiliyoruz ki bu çok güzel bir şey. Batman’in Tim’in ölümüne verdiği tepki, sonrasındaki karamsarlığı ve kendi bildiğini okuması başka bir güzel detay. Luke Fox muhtemelen ekibe çok güzel bir eklenti olacak. Hatta Alfred’den bile küçük bir sahne görebildik. Gerçekten bu dergiyi okumaya bayılıyorum. James Tynion kendini çok müthiş bir şekilde geliştiriyor ve çoktan, ilk serilerini aştı bile. Zamanında Talon dergisini okumaya katlanamıyorken, şu an Detective Comics bekliyorum. Rebirth’ün yaptığı en güzel şeylerden birisi, Batman dergilerinde belli bir kalite tutturması galiba. Victim Syndicate’i oldukça ilginç buldum. Batman’in şehre bıraktığı yıkımın hesabını sormak istiyor birileri artık. İnsanlarda artık Batman’e karşı bir düşmanlık var. Seri çok iyi gidiyor. Eğer daha önce okumamışsanız buradan bile başlayabilirsiniz.

8.5

HARİKA

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar