İnceleme: The Flash #9

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 26.10.2016
İçerdiği Sayı: The Flash #9
Hikaye: Kid Flash of Two Worlds
Yazar: Joshua Williamson
Çizer: Neil Googe
Yayıncı: DC Comics[/update]
Normalde Flash dergisini incelemeyi 6. sayısında bırakmıştım. Sayının incelemesini okuyanlar Godspeed karakterinin kim olduğu ortaya çıktığını öğrendikten sonra takibi bıraktığımı hatırlayacaktır. Bu sayıyı incelemeye almamın sebebi ise New52’da gelen siyahi Wally ile klasik kızıl Wally’mizin buluşacakları ilk sayı olması. Ayrıca bu sayı bağımsız olarak da okunabilecek bir sayı. Kızıl Wally hala Rebirth evrenine geldikten sonra alışma evresine devam ediyor. Kendi hikayesi Titans dergisinde devam etmekte.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Iris birçok çiçek almakta ama kimden geldiğini bilmemektedir. Bu konuyu genç Wally ve Barry ile konuşurken, bir köprüde patlama olduğu haberi gelir. Üçü de birbirlerinden bağımsız olarak giderler. Patlamayı Flash ve Kid Flash kontrol etmeye çalışırken bir koşucu daha gelir ve patlamayı durdurur. Bu kişi kızıl Wally’dir. İki Wally tanışırlar ama bu sırada Barry bir anda bağırmaya başlar ve görüler görmeye başlar. Bir tahtada Jesse ve Johnny Quick’in kullandıkları hız formülü yazar, Grodd ve Captain Cold’u görür, Zoom’u görür. Daha sonra iki Wally’i de azarlamaya başlar. Siyahi Wally’e babasının Daniel West olduğunu ve onun yüzünden Reverse-Flash olduğunu söyler. İki Wally, tıpkı Rebirth sayısında Barry’nin yaptığı gibi, ellerini uzatırlar ve Barry’i Speed Force’un içinden çekerler. Genç Wally kaçar gider. Diğer Wally, akşamında onunla konuşur ve arayı düzelttikten sonra Barry’nin yanına döner. Iris’e çiçekleri gönderenin bizim Wally olduğunu öğreniriz. Barry, Wally’e, “bu geçmiş zamanları kim silmişse, işi hala bitmedi, o trans halindeyken son bir şey daha gördüm ama ne olduğunu bilmiyorum, yakında öğreneceğiz” der ve son gördüğü görüşün Jay Garrick’in klasik şapkası olduğunu görürüz, sayı biter.[/error]

Görüş

Öncelikle kapağa değinelim. Bu yukarıdaki varyant kapağı zaten hatırlayacaksınız. Carmine Infantino’nun meşhur “Flash of Two Worlds” kapağına Carmine Di Giandomenico’nun güzel bir göndermesi ki zaten hikayenin adı “Kid Flash of Two Worlds” de bir gönderme. Sayının geneli pek beklediğim gibi geçmedi. Genel olarak büyük Wally’nin, küçük Wally’e, Flash’ın iyi bir öğretmen olduğunu söylemesi dışında doğru düzgün pek tavsiye vermediğini gördük. Barry’nin çıldırması anında tahtada Jessie ve Johnny Chambers’ın kullandıkları 3X2(9YZ)4A formülünü gördük. Muhtemelen önümüzdeki aylarda ikili çizgi romanlara yeniden dönecek. DC Universe Rebirth sayısında klasik Justice Society of America’nın dönüşünü göreceğimizi anlamıştık. JSA muhtemelen Jay Garrick ile birlikte dönecek. Bu şapkayı görmemizle birlikte Earth-2’da kendi başlarına takılan JSA ekibinden farklı birilerini, daha doğrusu klasik ekibi göreceğimiz kesinleşti diyebiliriz. Rebirth ile ilgili hala net bir şey yok. İnsanlara Wally West’i unutturan kişinin Kadabra olduğunu biliyoruz ama zamanı silip, kahramanların 10 yılını çalan kişinin kim olduğunu hala göremedik. Barry ve Wally’i birlikte görmek güzeldi. Sayının çizimlerine nedense çok ısınamadım. Bana hala biraz fazla karikatürize geliyor. Genel olarak idare eder bir sayıydı. Bundan sonraki sayıyla beraber Flash’ın eski düşmanlarından Shade konuk olacak 3 sayı için, sonra 1 sayılık bir aradan sonra da Rebirth döneminin ilk Rogues hikayesi başlayacak. Ne yazık ki çok heyecanlı değilim her ikisi için de.

7.0

İYİ

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar