İnceleme: The Flash S03E04 – The New Rogues

“Jesse Quick. Quick to run. Quick to fail.”

Bölümün Konusu:

Jesse Quick, bir koşucu olmanın gerekliliklerini öğrenirken, ortaya çıkan Mirror Master ve The Top’a karşı Flash’a yardım etmesi gerekir ama işler beklenildiği gibi gitmez. Harrison Wells, yakında ayrılacaklarını söyledikten sonra ekipte yerini dolduracak bir Harrison Wells daha arar. Caitlin güçlerinin farkına varır ve Barry ile Iris, ilişkileri konusunda Joe ile konuşurlar.

Artıları

 • Sonunda Flash’ın efsane kötülerinden bir parça daha görebildik. Biliyorsunuz, Rogues ekibi olsun, Reverse Flash olsun, Grodd olsun, Flash’ın bütün bomba düşmanlarını ilk sezonda görmüştük. Haliyle ilk sezon gözümüzde daha da büyümüştü. Sonunda Mirror Master ve The Top ile birlikte yeniden klasik düşman tadını yakalayabildik.
 • Bu arada, bu bölümün Flash’ın 50. bölümü olduğunu biliyor muydunuz?
 • Tom Cavanaugh bu dizinin altını. Ama bu bölümde, özellikle diğer evrenlerdeki manyak hallerini de gördükçe kendisini Rick and Morty’nin Rick’ine benzeten bir tek ben miyim?
 • Caitlin sonunda Killer Frost oluyor. Hevesle bekliyoruz! 
 • Yeni gelen HR Wells ile anlaşacağız gibi duruyor. Ama Jesse’nin gitmesine üzüldüm. Barry’nin gerçekten de yanında acemi birisine ihtiyacı var ön plana çıkabilmesi için.
 • Barry birkaç bölümdür, “Run Barry Run, Think Barry Think” şeklinde gazla değil de kafasını kullanarak çalışmaya başladı. Bizim ihtiyacımız olan Flash bu. Çözümü bulacak, diğerleri de o çözüm için yapılması gerekenleri ayarlayacaklar. Mahallemde gazla koşan Flash istemiyorum, bro.
 • Vallahi Snart’ı özledik.

Eksileri

 • Parçacık hızlandırıcı patladığında, patlama hanım kızımızı döndürdüğü için baş döndürücü güçler kazanması. Tabii.
 • Ayrıca Top’ın hakikaten ismini kazandıran şey olan dönmesini atlayıp bildiğiniz Count Vertigo’ya çevirmelerini hiç sevmedim.
 • Tamam, Flash’ta saçma sapan bilimsel açıklamaların olduğunu bolca gördük de, bu bölümde korkunç derecede saçmalık vardı. Einsten-Rosen köprüsüyle Mirror Master’ın aynalara girmesinin ne alakası var yahu? Klasik bir internet meme’i ile konuşacak olursak: “That’s not how it works, that’s not how any of this works!”
 • Gerçekten de bir anda “hadi size başka evrenden bir Wells bulalım” sözüyle harekete geçtiler mi? Daha bir sezon önce başka evrenden “bana güvenin” diyen Jay Garrick’in, elalemin göğsüne el sokmasını izlemediniz mi arkadaşlar?
 • Jesse ve Wally şehir içinde koşarken, Jesse’nin topuklularla süper hıza çıkması. Örnek olarak Jurrassic World’ü mü alıyorsunuz?

Göndermeler

 • Sam Scudder: Bölümümüzün kötüsü aslında çizgi romanlarda iki farklı kişi tarafından sahiplenilen bir isimde. Bölümdeki karakter Sam Scudder, çizgi romanlardaki ilk Mirror Master. Kendisi çok da kötü bir insan değil. Çok eski bir karakter. Suicide Squad ekibiyle kısa bir süre takıldıktan sonra Abra Kadabra’yı yenmesi için Flash’la beraber ortaklık yapan Rogues ekibindeydi. Daha sonra evreni yok etmeye çalışan Anti-Monitor isimli varlığı durdurmak için Earth-3’ten Alexander Luthor ile iş birliği yaptı ama hayatını kaybetti. İlginç bir şekilde CW evreninde Crisis on Infinite Earths hikayesinde ölen 3. kişi oldu. Barry Allen ve Kara Zor-El ile beraber. New52 döneminde Mirror Master olan arkadaş da Scudder. Hatta Rogues ekibinin, silahlarını güç olarak kullanabilmek için girdikleri ameliyatta her şey ters gitmiş, Sam, ayna dünyasında tutsak kalmıştı. Ayrıca Justice League Doom animasyonunda Batman’den bilgi çalan arkadaş da Scudder’dı.
 • Evan McCulloch: İkinci Mirror Master’ımız, Wally’nin baş düşmanlarından birisiydi. Kendisi İskoç’tur. Wells’in dediği gibi o da ayna silahı kullanır. Geoff Johns’un Flash döneminde kendisi Rogues ekibiyle takılıyordu.
 • The Top: Rosalyn Dillon, çizgi romanlarda Roscoe Dillon isminde bir erkek. Baş döndürücü gücünün yanı sıra son hızda dönebiliyor. Tazmanya canavarı gibi düşünün. O da Rogues ekibinde yer almıştı. Hatta Flashpoint Paradox animasyonun başında Flash’ın dövüştüğü karakterlerden birisiydi. Bir göz atın.
 • Terra Prime: Wells’in sevmediği versiyonlarından birisi dünyaya Terra Prime diyordu. DC evreninde Earth-Prime bizim bulunduğumuz, kahramanların kurgu karakterler olduğu gerçek dünya. Yani, Wells bir nevi bizimle konuştuğunu sanıyordu.
 • Broome Industrial: Mirror Master ve The Top’ın güçlerini kazandıkları fabrikanın adıydı bu. John Broome, Mirror Master ve Captain Cold’un yaratıcılarından.

Görüş

Flash’ın ortalama bölümlerinden birisini daha izledik. Geçtiğimiz sezonlarda ana hikayenin dışında kalan ufak tefek bölümlerden bir tanesiydi. Ekstra bir güzelliği ya da kötülüğü yoktu diyebiliriz. Flash 3. sezonunda hala kendisini aşabilen bir bölüm çıkaramadı. Yine de en azından izlemesi eğlenceli. 

7.0

İYİ

S03E05: Monster Fragmanı:

Yorumlar