İnceleme: Luke Cage S01E01 – Moment of Truth

Marvel’ın Netflix dalındaki dördüncü sezonu için Luke Cage’i uzun zamandır bekliyorduk. Daredevil ve Jessica Jones’tan sonra Marvel & Netflix işbirliğindeki bir diziden neler beklediğimiz aşağı yukarı belli: Bütün sezona yayılan iyi bir hikaye, en az kahraman kadar izlenesi ve ilgi çekici bir villain ve kendini diğer dizilerden ayıracak kendisine has bir özellik.

Bu özellik Luke Cage’te fragmanlardan da anlayacağımız üzere Harlem olacak. Daredevil ve Jessica Jones, Hell’s Kitchen’da geçiyordu. Luke Cage ile Marvel evrenine yeni bir hava ve kültür eklenecek.

Biz bölüm bölüm incelemelerimizi ve bölümlerdeki çizgi roman göndermelerini SPOILERLI olarak burada sizlere aktaracağız. Eğer kaçırdığımız bir şey olursa başta yazıya yorum olarak ya da Facebook veya Twitter hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Geri dönüşü illa ki yaparız.DEĞERLENDİRME

Öncelikle bölümün adı ”Moment of Truth”. Başta pek bir şey çağrıştırmıyor olabilir fakat bu sadece bir bölüm adı değil, buram buram Harlem kokan Gang Starr adlı müzik grubunun bir parçası. Sezondaki bütün bölümlerin isimleri Harlem gruplarının parçalarından alınmış.

Daha ilk bölümden dizi Harlem’da geçtiğini, karakterlerin tavırları ve Harlem kültürüne, siyahi topluluğuna yaptığı göndermelerle elini masaya vura vura izleyiciye belli ediyor. Pop’s’ın mekanında Muhammed Ali, Nelson Mandela, Michael Jordan, Al Pacino ve Richard Roundtree geldiği takdirde ücret alınmayan kişiler. Luke’da ise Black Folktales, Attica ve Outliers gibi kitaplar vardı yahu daha ne olsun?

Luke bize ilk olarak Jessica Jones’ta tanıtıldı, diziye temel olması açısından iyi de bir hamle oldu. Ben dizinin Luke’un güçlerinden önce mi yoksa günümüzde mi başlayacağını merak ediyordum. Cevap günümüzde olacağıymış. Reva olayları yaşanmış, Jessica ile tanışılmış ve Luke Harlem’de hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Bunu da sabahları Pop’s adlı berber dükkanında, geceleri de Harlem’s Paradise isimli gece kulübünün mutfağında çalışarak yapıyor fakat yine de kirasını ucu ucuna ödeyebiliyor. Mükemmel ya. Marvel bize Netflix karakterlerinin sokak seviyesi kahramanlar olduğunu bağıra bağıra haykırıyor.

Bu Harlem’s Paradise’ın sahibi de sezonun kötüsü Cottonmouth tabii ki. Aynı Clark Kent’in Bruce Wayne’in şirketinde çalışması gibi. Cottonmouth -gerçek ismi Cornell Stokes- silah ticareti yapıyor. Hatta Iron Man 2’de izlediğimiz Justin Hammer’den baz alarak yapıyor, şirket logosunu da görüyoruz.

Cottonmouth klas bir adam, klas kötülerden. Biggie fotoğrafının önünde yer aldığı kareden ve bu bölümde Mariah Dillard ile olan karşılıklı ilişkisinden kendisinin Harlem’in kralı olmak istediğini çıkarabiliyoruz. Mariah Dillard, belediye meclisi üyesi adayı. Kuzeni Cottonmouth ile iş birliği yaparak seçimleri kazanmak istiyor. Cottonmouth kendisinin kampanyasına destek oluyor ve etrafa adamlarını göndererek Dillard’ın oy almasını sağlıyor. Dillard da karşılık olarak Cottonmouth’ın işlerine devam etmesi ve dokunulmaz olmasını sağlayacak tabii ki. Belki farketmişsinizdir Mariah Dillard’ı canlandıran Alfre Woodard’ın Captain America: Civil War’da bir cameosu vardı. Tony Stark ile MTI sunumu sonrası asansör beklerken konuşan kadın hani.

Cottonmouth sezonun kötüsü olarak gösterilse de Diamondback ondan da büyük bir isim. Gözlüklü abimiz Shades, Diamondback’in adamı. Cottonmouth, Diamondback’e çalışıyor ve dediği gibi onun 1 numaralı satıcısı. Shades’in olayı bu kadar değil, Luke ile hapiste oldukları zamandan tanışıyorlar ve araları pek iyi değil. Bölümdeki ilk ve tek flashback sahnesini de Luke Harlem’s Paradise’da çalışırken Shades’i gördüğü anda yaşıyoruz. Hatta araları ”pek iyiden de” kötü olacak ki Luke kendisini görür görmez işi gücü bırakıp baya baya pılını pırtını toplayıp gitmeyi düşünüyor. Shades tarzıyla merak uyandırıcı bir karakter, gelecek bölümlerdeki flashback sahnelerinde önemli bir rolü olacak.

Aksiyon açısından sezona yavaş başladık, daha çok Cottonmouth tanıtıldı ve Luke’un oyuna tekrar dahil olmaya karar verişi aktarıldı. Bu arada Reva ve Jessica’dan doğan boşluk Misty Knight ile giderildi. Luke Cage için uzun soluklu ve devamlı bir karakter olacak ki kendisini The Defenders’da da izleyeceğimiz geçtiğimiz günlerde onaylanıştı. Claire Temple’ı bu bölümde göremedik.

Marvel’ın Guardians of the Galaxy’den beri bir dizi veya filmde soundtrack’e bu kadar ağırlık verdiğini görmemiştim. Harlem kelimesi zaten tek başına müzik diye bağırırken bunun diziye de başarıyla yansıtılması mükemmel olmuş. Cottonmouth’ın mekanında Raphael Saadiq kulağımızın pasını silen, bölümü durdurup diğer şarkılarını dinleme isteği uyandıran bölüme çok etki eden bir rol aldı. Bu bölümdeki şarkısı ”Good Man” aşağıda <3

Bu bölümden sonra aklımdaki en büyük soru işareti Diamondback’in kim olduğu. Sezonun geri kalanında görüp görmeyeceğimizi bilmiyorum daha diğer bölümleri izlemedim ama şimdilik Luke Cage ikinci sezonunda Diamondback’in big boss olarak yer alacağı havası var.

Daha bir Daredevil ya da Jessica Jones göndermesi olmadı, Jessica Jones son bölümde Daredevil ile bağlanmıştı. Luke Cage’in de bir yerinde ”Devil of Hell’s Kitchen” göndermesi çok hoş olur.

Görüş

Dediğim gibi sezona yavaş başladık ama bu bizi diğer bölümleri merak etmekten alıkoymuyor. Cottonmouth ilk bölümde Kingpin ve Kilgrave’in yarattığı etkileri yaratamadı. Harlem havasıyla etkiledi, soundtrack parçaları keyif verdi.

6.0

POTANSİYEL

Çizgi Roman Göndermeleri

Power Man: Berber dükkanının sahibi Pops bölümün başında Luke’a şakayla karışık Power Man olarak sesleniyor. Bir aralar Luke Cage bu ismi kullanıyordu. Power Man and Iron Fist isimli bir de çizgi roman serisi vardı.


”Ben kiralık değilim.”: Luke’un bölüm sonunda kendisini kiralamak isteyen kişilere söylediği cümle. Kendisine ait ilk çizgi roman serisinin adı ”Luke Cage – Hero for Hire” idi. Hatta kendi ofisini de kurup Iron Fist’i de ekibe katıp baya ses getirmişlerdi.

Cottonmouth: Cornell Stokes ilk olarak 1974’teki Power Man #8’de yer almıştır. Dizidekinin aksine bir gece kulübü sahibi değildir. Silah ticareti yerine de uyuşturucu ticareti yapmaktadır.

Avengers: The Avengers’daki New York savaşının etkileri başta Civil War olmak üzere MCU’da hissediliyor. Avengers gibi MCU’nun büyük toplarının dizilerde adının geçmesine bayılıyorum.

Yorumlar