İnceleme: Luke Cage S01E09 – DWYCK

Sezonun diğer bölümleri gibi bu bölüm de adını Gang Starr’ın bir parçasından aldı!Bölümün Konusu:

Geçen bölümde Diamondback tarafından ikinci kez vurulan Luke, tedavi için arayışlarına Claire Temple’ın da yardımlarıyla devam ederken Misty Knight polis kariyerinin kritik bir noktasında. Mariah Dillard ise mahvolan siyasi kariyerinin ardından kuzeni Cottonmouth’un yerine geçip Harlem’in silah ticaretini devralıyor.

Artıları:

  • Mariah Dillard zincirlerini tamamen kırdı. Diamondback ile de gayet iyi anlaşacaklarmış gibi duruyor, sezonun geri kalanı bu ikiliyle çok daha keyifli olacak.
  • Diamondback niyetini baştan belli etti, Harlem ona ait! Bazen bazı şeyleri kabul ettirmek için kabul etmeyenleri ”ikna” etmek lazım.
  • Mariah Dillard’ın sezon başından beri olan evrimi nihayet tamamlandı.
  • Luke Cage bu bölümle günümüzde sıkça yaşanan ön yargı ve algı operasyonu meselesini de önümüze serdi. Luke’un iki polis memurunu dövdüğü ve birini arabaya fırlattığı görüntüyü olaydan haberdar olmadan görsek Luke Cage için ”Bu adam kesin suçlu.” deriz. Evet masum değil ama Luke’un durumundan biz haberdarız. Niyetini de biliyoruz ama eğer yakalanırsa hapse gireceği için bunu yapmaya mecbur kaldı. Yaralarının çaresini bularak bu kaosa bir son verebilir, kaz gelecek yerden ördek esirgenmez yani.
  • Sadece bir üst maddede dediğim ”algı operasyonu” da değil. Misty Knight bu bölümdeki görüşme sahnesinde insanların erkek polislere ve kadın polislere bakış açısını, ön yargılarını harika bir şekilde dile getiriyor. Eğer bir erkek polis arabasına birini atarsa toplum bunu uygun görürken aynısı bir kadın polis için geçerli değil. Dizi bu bölümde günümüzde hâlen devam eden çifte standartları başarıyla aktarmış.
  • Misty Knight’ı nihayet tamamen içini dökerken ve kişiliğini ortaya koyarken izleyebildik. Bu olay karakter için aşmamız gereken önemli bir kilometre taşıydı.
  • Claire Temple.
Eksileri:
  • Luke’un mermi yaralarıyla bütün bölüm dolaştığı ikinci bölüm oldu bu.
  • Sezon başından beri Shades karakter gelişimi yaşasa da sanki hâlen yeterli değilmiş gibi geliyor. Diziye Diamondback’in de katılmasıyla geri plana çekildi, kafasında bir şeyler var fakat Diamondback’e eş değer olmadığını biliyor.

Görüş

Aksiyon sahnelerimiz bu bölümde azdı fakat bolca karakter gelişimi izledik sizi bilmem ama ben baya memnun kaldım. Özellikle Misty ve Mariah için beklediğimiz bölüm bu bölümmüş.

7.0

İYİYDİ


Çizgi Roman Göndermeleri
Limonata: Misty Knight’ın bu bölümde içtiği limonata markasının adı aynı zamanda bölüme adını veren Gang Starr’ın DWYCK şarkısında da geçiyor.

Sweet Christmas: Luke Cage küfür etmez. Çizgi romanlarda bile bu küfür etmeme durumu baya gülünç ve saçma bir hâl almıştır. Hani ”fucking” yerine ”freaking” denir ya. Luke Cage bunu her zaman yapar ve durum çok aşırıya kaçıp gündem olur. Bu bölümde de ölümün kıyısında bile Luke Cage ”sweet christmas” diyerek küfür etmemeye devam ediyor.

Yorumlar