İnceleme: Luke Cage S01E10 – Take It Personal

Sezonun diğer bölümleri gibi bu bölüm de adını Gang Starr’ın bir parçasından aldı!

Bölümün Konusu:

Misty, Mariah ve Diamondback’in Luke Cage arayışı sürerken Luke geçmişi ve Reva hakkında çok önemli şeyler öğreniyor.

Artıları:

  • Sonunda Seagate ve Reva meselesini kapattık. Jessica Jones ile yaptığı girişten bu bölüme kadar Luke aşk acısı çekiyordu arkadaş.
  • Luke sonunda şarapnel yaralarından kurtuldu.
  • Mariah ve Shades’in suçu Luke’a atma olayı tamamdı ama bunu bir adım ileri götüren Diamondback oldu. Adam bildiğiniz Luke Cage taklidi yaparak Harlem halkı ve polis arasında savaş çıkarmak üzere.
  • Bir önceki incelemede algı operasyonu ve çifte standarttan bahsetmiştim. Bu bölüm de yeni bir gündem olayıyla devam etti. Hatırlarsanız aylar önce ABD’de beyaz bir polis siyahi bir genci silahıyla vurarak öldürüp haftalarca bu konuşulmuştu. Luke Cage bu olaya sezon boyunca ilk kez gördüğümüz ve çok da önemli olmayan iki karakteri kullanarak inanılmaz vurgulamış. Luke Cage çok güçlü, çok önemli ve derin bir dizi.
  • Mariah ve Diamondback’in planı şu; Luke Cage’i öldürmek tabii ki. Ama bunu sadece kendileri değil, herkesin yapmaya çalışmasını istiyorlar. Polis merkezinde darp edilen genci de kullanarak halk ve polis arasını iyice gerip polis kuvvetlerine Luke Cage’e karşı Judas mermilerini kullandırtacaklar.
  • Reva ve Seagate ile birlikte Luke, Carl Lucas kimliğini de geride bıraktı ve tamamen Luke Cage kimliğini benimsedi. Özellikle böyle bir zamanda. Luke Cage’i farklı kılan şey kimliğinin herkes tarafından bilinmesi. Bu kimliği benimseyerek dizide yeni bir dönemece girdik.
  • Claire Temple.

Eksileri:
  • Ya polis Luke Cage’i bulmak için Harlem sakinlerini (çoğunlukla serserilerini) yakalayıp sorguya çekmiyor mu? Bunu yaparken de bu bölümdeki gibi zaman zaman zor da kullanıyorlar. E yani Mariah halkı polislerin daha güçlü silahlara ihtiyacı olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Bu polislerin? Gençleri döven polislerin? Nasıl plan bu?
  • Shades’i göremedik.

Görüş

Dikkat ettiyseniz son 3-4 bölümdür bölüm aralıksız aksiyon sahnesinin ortasında bitiyor ve diğer bölümün başında bu sahne hemencecik sona eriyor. Bu biraz can sıkmaya başladı. Bunun dışında her bölüm bazı meseleleri sona erdirmeye devam ediyoruz. Misty Knight’ın kötü karar verme politikası bu bölüm de hız kesmedi.

7.0

İYİYDİ

Çizgi Roman Göndermeleri
Seagate: Luke Cage ve Willis Stryker’ın çizgi romanlarda da bir suçlu geçmişi bulunuyordu. Gerçi Stryker ikinci çizgi romanda hayatını kaybetmişti.
Noah Burnstein: Luke’un çizgi romanlarda bir kardeşi vardı fakat adı Willis Stryker değil James Lucas Junior idi. Daha sonra Luke’a da güçlerini kazandıran Doktor Noah sayesinde Coldfire isimli bir supervillain olmuştu.
Yorumlar