İnceleme: Nightwing #7

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 19.10.2016
İçerdiği Sayı: Nightwing #7
Hikaye: Rise of Raptor Part One
Yazar: Tim Seeley
Çizer: Javi Fernandez
Yayıncı: DC Comics[/update]
Rebirth Nightwing’i, ilk hikayesi olan Better Than Batman’i tamamladıktan sonra Batman ve Detective Comics dergileriyle beraber Night of the Monster Men hikayesine başladı. Üç dergi de ana hikayelerinden biraz zaman ayırdıktan sonra kendi maceralarına devam etmeye başladılar. Event incelemesi için Hatice Hayal’in Eskiz Defteri köşesine bakabilirsiniz. Nightwing’de en son Parliament of Owls yerle bir edildikten sonra Dick’in mecburi ortağı Raptor ile yollarımız ayrılmıştı ancak Raptor’un işi daha bitmemişti ve Dick’e verdiği, Court of Owls üyelerinin isimlerinin olduğu dosyaya bir arka kapı açmış, bütün bilgileri Kobra örgütüne sızdırıyordu ve Dick Grayson’la işi daha bitmemişti.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Dick ve Spyral’den kankası Tiger, bir Owl karargahını basmak üzereyken içeridekilerin öldürüldüğünü ve bunu yapanın da bir Kobra ajanı olduğunu öğreniyorlar. Daha sonra da şifresini çözüp üye buldukları defterin bir arka kapısı olduğunu, Raptor’un ihanet ettiğini ve bunu Kobra’ya sattığını anlıyorlar. Dick derhal Raptor’u bulmaya gidiyor ve kavga ediyorlar. Kavga sırasında Dick, Raptor’un annesi hakkında bir şeyler bildiğini öğreniyor, dahası, Raptor, Dick’in bütün hayatını bir duvara şema halinde çıkarmış ve kim olduğunu biliyor. Sonunda Raptor Dick’i bayıltıyor. Başka bir yerde Bruce Wayne bi basın toplantısı düzenlerken, kalabalıktan birisi toplantıyı bölüyor ve Bruce Wayne’in şirketlerinin, Gotham’ı mahvettiğini söylüyor. Bu kişi Raptor çıkıyor ve Bruce’un bütün korumalarını etkisiz hale getirip Bruce’u yakalıyor ve “ne yapacaksın Bruce, yoksa herkes Batman olduğunu öğrenecek mi?” diyor. Dick, Damian’ın çağrısıyla uyanıyor ve babasının kaçırıldığını, harekete geçmeleri gerektiğini söylüyor. Ama Nightwing bunun tek başına yapması gereken bir şey olduğunu söylüyor. Doğrudan kendisiyle ilgili bir konuymuş. Dick’in elindeki fotoğrafta ise annesi Mary ve Raptor’a oldukça benzeyen birisinin, bir sirk önünde çekilmiş fotoğraflarını görüyoruz.[/error]

Görüş

Raptor hikayesine geri döndüğümüz için çok memnunum. Ayrıca, DC’nin, ana hikayelerin isimlerini kapağa, Rebirth yazısının üstüne atmasından çok memnunum. Örneğin serinin ucunu bir yerde kaçırdınız, sadece kapağa bakarak, seriye yeniden nerede giriş yapabileceğinizi kavrayabiliyorsunuz. Örneğin ben Night of the Monster Men hikayesini henüz okuyamadım ama karakterlerin normal hikayelerine girdiğimizde ilk başta hissettiğim korku tamamen geçti. DC, gerçekten de bütün okurları için çok ama çok güzel bir şekilde çalışıyor. Öte yandan Raptor çok ilginç bir karakter. Bir nevi Profesör Snape/Lily Potter/Harry Potter ilişkisi mi izleyeceğiz bilmiyorum ama Raptor’un kökenlerini ve Nightwing ile olan bağlantısını görmeye meraklıyım. Raptor’un Nightwing’e yakınlığı zaten bize bir alt zemin oluşturmuştu karakterin kişisel bir bağının çıkmasına ama bu sayı her şeyi güzelce kurgulayıp merak içinde bıraktı. Nightwing’in, özgürce yere atlarken ve Raptor’un ilacıyla bayılırken kullandığı “Yerçekimi” metaforu oldukça yerli yerindeydi ve havada kalan bir laf değildi. Damian’ı görünce yeniden bir Dick Grayson/Damian Wayne çizgi romanı istedim, Damian’ı Teen Titans serisinde okuyamıyorum resmen. Bu seriyle ilgili benim tek şikayetim, Parliament of Owls’u çok kötü bir şekilde kullanması. Dandik bir hikaye aracı olmak dışında hiçbir vasıfları yok ve dünyayı titreten adamlar bunlar mı diye sormadan edemiyorsunuz. Bunların dışında, güzel bir hikayeye daha başladık. Önümüzdeki sayıda Nightwing’in kökenlerine gideceğiz!

8.0

GÜZEL

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar