Kafe Küratörü #2 – Afterlife with Archie

Kafe Küratörü Nedir?

Çizgi roman okumaya yeni başlamış olabilirsiniz ya da uzun süreli bir çizgi roman okuyucusu olabilirsiniz. Ancak elinizdeki çizgi romanları bitirdikten sonra okuyacak bir şeyler bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. “Bir çizgi roman söyleyin de okuyayım” diyorsanız, “ama öyle 100-150 sayı olmasın, birkaç güne bitirebileceğim, okuduğumdan zevk alacağım bir çizgi roman olsun” diye ısrarcıysanız, bu köşe sizin için. Kafe Küratörü size dikkatle seçilmiş çizgi romanlar öneren Çizgi Kafe köşesidir. Bu köşede çizgi romanların incelemelerini değil tanıtımlarını bulacaksınız. Eğer önerilen çizgi romanın incelemesini daha önce yapmışsak, bu sayfada incelemenin linki de bulunacak. Öneriler belli bir sayıya ulaştığında sitenin sağ kısmında bir “Bana çizgi roman öner” butonu yer alacak. Tıklayarak küratörün şimdiye kadar tanıttığı çizgi romanlardan herhangi birisi rastgele olarak karşınıza öneri olarak gelecek, kaderin salladığı zarları kabul edip seriyi okuma listenize dahil etmeniz kolaylaşacak!

  • Çizgi Roman:

 Afterlife with Archie: Escape from Riverdale

  • Künye:

Yazar: Roberto Aguirre-Sacasa
Çizer: Francesco Francavilla
Yayınlandığı Tarih: Ekim 2013-Devam Ediyor
İçerdiği Sayılar: 5 Sayı (Afterlife with Archie #1-5)
Yayıncı: Archie Comics

  • Tanıtımı:

Jughead’in çok sevdiği köpeği Hot Dog, bir sürücü tarafından yapılan bir vurkaç sonucunda ölür. Jughead, yoldaşını geri getirebileceğini bildiği tek kişiden yardım ister- Ergen Cadı Sabrina’dan! (Evet, 90lardaki Sabrina dizisi de Archie Comics şirketinin bir çizgi romanıydı, bu Sabrina, o Sabrina. Şaşırdınız mı?). Karanlık ve yasak bir büyü kullanan Sabrina başarılı olur ve Hot Dog yaşayanların arasına geri döner. Ama eskisiyle aynı değildir…ve kısa zamanda Hot Dog’un, mezarından yanında getirdiği karanlık yayılmaya başlamıştır. Archie ve arkadaşlarının artık Riverdale’den kaçmak dışında bir seçenekleri kalmamıştır!

  • Neden Okumalısınız?

Her şeyden önce Afterlife with Archie, şu an yayını devam eden korku çizgi romanları içinde belki de en iyisi. Daha önce Archie okumamış, hatta karakteri hiç duymamış bile olabilirsiniz ancak bu, seriyi okumanıza bir engel değil. Sacasa ve Francavilla, karakterler hakkında bilmeniz gereken her şeyi zaten kısa ve belirsiz dokunuşlarla size anlatıyorlar. Eğer daha önceden bir Archie takipçisiyseniz, bildiğiniz Archie dünyasını unutun. Parlak renkler, okul partileri, heyecanlı ilişkiler, Hollywood filmlerindeki rengarenk lise hayatlarını bir rafa kaldırıp bildiklerinizi unutun. Çünkü bu seri oldukça karanlık, bugün çoğu yazarın dokunmaktan çekindiği konuları hikayesine dahil eden, karakterlerine karşı acımasız ve tek başına korkutucu bir seri. Tüm bunların yanı sıra seri 40lar, 50lerdeki korku filmlerinin sanatını alıp 80lerin korku furyasıyla enfes bir şekilde harmanlıyor. Zombiler, daha önce görmediğiniz kadar vahşi ve iğrenç. Stephen King’in Hayvan Mezarlığı (Pet Cemetery) kitabının verdiği gerilimli tadı alabiliyorsunuz ve sadece 5 sayıda sizi kendisine oldukça iyi bir şekilde bağlıyor bu seri. Klostrofobik, daha inandırıcı, korku ve gerilimin yapıtaşlarını güzel bir şekilde harmanlayan, ideal yaşamların bir anda ters yüz olduğu, okudukça daha fazlasını okumak isteyeceğiniz bir seri arıyorsanız Escape from Riverdale, sizin çizgi romanınız.

  • Tek bir cümleyle:

Son yüzyılın korku ögelerini harmanlayan, zombilerle paramparça edilen aydınlık gençliğin yok oluşunu anlatan son yılların en iyi korku çizgi romanı.

  • Devamı Var Mı?

Afterlife with Archie serisi şu an hala devam etmekte. 2. hikayesi olan Betty R.I.P. ise 12. sayısında tamamlanacak.

Afterlife with Archie Volume 2: Betty R.I.P. (Afterlife with Archie #6-12)

  • Bunu Seven Bunları da Sevdi:

Archie Volume 1: The New Riverdale (Archie #1-6)
Wytches Volume 1: How to Fall Forever (Black Science #1-6)
Chilling Adventures of Sabrina Volume 1: The Crucible (Chilling Adventures of Sabrina #1-6)
Yorumlar