Kafe Küratörü #3 – Sweet Tooth Vol.1: Out of the Deep Woods

Kafe Küratörü Nedir?

Çizgi roman okumaya yeni başlamış olabilirsiniz ya da uzun süreli bir çizgi roman okuyucusu olabilirsiniz. Ancak elinizdeki çizgi romanları bitirdikten sonra okuyacak bir şeyler bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. “Bir çizgi roman söyleyin de okuyayım” diyorsanız, “ama öyle 100-150 sayı olmasın, birkaç güne bitirebileceğim, okuduğumdan zevk alacağım bir çizgi roman olsun” diye ısrarcıysanız, bu köşe sizin için. Kafe Küratörü size dikkatle seçilmiş çizgi romanlar öneren Çizgi Kafe köşesidir. Bu köşede çizgi romanların incelemelerini değil tanıtımlarını bulacaksınız. Eğer önerilen çizgi romanın incelemesini daha önce yapmışsak, bu sayfada incelemenin linki de bulunacak. Öneriler belli bir sayıya ulaştığında sitenin sağ kısmında bir “Bana çizgi roman öner” butonu yer alacak. Tıklayarak küratörün şimdiye kadar tanıttığı çizgi romanlardan herhangi birisi rastgele olarak karşınıza öneri olarak gelecek, kaderin salladığı zarları kabul edip seriyi okuma listenize dahil etmeniz kolaylaşacak!

  • Çizgi Roman:

 Sweet Tooth Vol.1: Out of the Deep Woods

  • Künye:

Yazar: Jeff Lemire
Çizer: Jeff Lemire
Yayınlandığı Tarih: Mayıs 2010 – Ocak 2013
İçerdiği Sayılar: 5 Sayı (Sweet Tooth #1-5)
Yayıncı: Vertigo

  • Tanıtımı:

Gus, insan/hayvan melezi yeni ve nadir varlıklardan bir tanesidir. On yıl önce sebebi bilinemeyen bir salgından sonra izole bir şekilde, herkesten saklı bir şekilde yetiştirilip büyütülmüştür. Ancak babası öldüğü zaman kendi kendisine bakmak zorunda kalacaktır…ta ki ona yardım edeceğine söz veren, oldukça güçlü bir adam olan Jepperd’la karşılaşana kadar. Jepperd ve Gus, bu kıyamet sonrası dünyasında Amerika’yı gezip, bu nadir melezlerin sığınağı olan “Preserve”e ulaşmaya çalışacaklardır.

  • Neden Okumalısınız?

Sweet Tooth her şeyden önce bir çocuğun masumiyetini anlatıyor. Gus, dünyadan, her şeyden habersiz bir şekilde büyümüş, kimseyle iletişim kuramamış, babası tarafından hep saklanmış bir çocuk. Bu yüzden dış dünyadan ve onun temsil ettiği her şeyden korkuyor. Ancak koruyucusunu kaybettikten sonra bunu kabullenmekten başka bir seçeneği kalmıyor. Jepperd karakteri ise yalnız kurt, Gus’ı yanına alıyor ama kendisinin kalbi de oldukça taş. Bütün seri, her şeyden öte bir distopyada, post apokaliptik bir düzende geçiyor. Belli bölgelere hakimiyet kuran insanlar, kelle avcıları, yetersiz kaynaklar ve hepsinden öte, hayatta kalmaya çalışan güçsüzler. Bir post apokaliptik seriden bulabileceğiniz her şeyi size fazlasıyla sunuyor Sweet Tooth. Şunu belirtmekte fayda var, Sweet Tooth gerçekten de çok hüzünlü bir çizgi roman. İlk cildine mutlaka şans vermelisiniz. Eğer biraz iç yakıcı, biraz kıyamet senaryolu, mükemmel karakter gelişimleri görmek istiyorsanız Sweet Tooth sizin çizgi romanınız.

  • Tek bir cümleyle:

Mad Max ile Bambi’nin buluşması.

  • Devamı Var Mı?

Sweet Tooth’un toplam 40 sayısı çıktı. Bu ilk cilt, ilk 5 sayıyı toplamakta. diğer 35 sayı ise bundan sonra gelen 5 ciltte toplanmış durumda.

Sweet Tooth Volume 2: In Captivity (Sweet Tooth #6-11)
Sweet Tooth Volume 3: Animal Armies (Sweet Tooth #12-17)
Sweet Tooth Volume 4: Endangered Species (Sweet Tooth #18-25)
Sweet Tooth Volume 5: Unnatural Habitats (Sweet Tooth #26-32)
Sweet Tooth Volume 6: Wild Game (Sweet Tooth #33-40)

  • Bunu Seven Bunları da Sevdi:

Y: The Last Man Book 1: Unmanned (Y: The Last Man #1-5)
The Walking Dead Vol. 1: Days Gone Bye (The Walking Dead #1-6)
The Underwater Welder
Yorumlar