Kimlerdendir?: Mera

İlla ki duymuşsunuz veya görmüşsünüzdür; geçen gün 2017’de vizyona girecek Justice League’den Ambar Heard’ın canlandırdığı Mera’ya ilk bakış yayınlandı. Tabii bu gelişmeyle aynı Iron Fist fragmanı geldiğindeki gibi bize ”Mera kim?” soruları yöneltildi. Aşağıda elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık, umarım yardımcı olabilmişizdir. Mera güzelliği kadar öfkesiyle de bilinir, hatta kalbindeki büyük öfke yüzünden Red Lantern Corps tarafından çağrılmışlığı bile vardır. En azından olur da bir ortamda Mera sohbeti açılırsa olaya Fransız kalmazsınız! 🙂

Tarihçesi

Atlantis’in Kraliçesi Mera ile 1963 yılında Aquaman #11 çizgi romanında tanıştık. Aquaman’in 1941’de yaratıldığını düşünürsek baya bir gecikmeli geldi. Karakter Jack Miller ve Nick Cardy tarafından yaratıldı. Mera çizgi romanlara ilk katıldığında Dimension Aqua’nın Kraliçesiydi fakat hayatını ve krallığını kurtaran Aquaman ile evlenmek için tahtını V’lana’ya devretti ve temelli olarak Atlantis’e döndü. Daha sonra Arthur Curry Jr. adlı bir çocukları oldu. Mera’nın Hila adında bir ikiz kız kardeşi vardır.

1978’deki Aquaman #60 adlı sayıda Aquaman’in en büyük düşmanlarından Black Manta, Arthur Curry Jr.’ı kaçırıp öldürdü. Bu kaybın etkileri Mera üzerinde çok büyük oldu. Aquaman ile Atlantis’i terkedip yüzeyde yeni bir hayat kurmaya karar verdiler. Bu sırada Mera hâlen oğlunun ölümünün etkisindeydi ve yasını tutuyordu. Aquaman, Justice League’in tekrar kurulması için bir süreliğine uzaklaşınca Mera’da ipler iyice koptu. Kendisini Atlantis’te bir hücreye kapattılar. Tabii Mera ile Aquaman de Atlantis’e geri döndü. Bir gün bir uzaylı ırkı Atlantis’e girip şehrin kontrolünü ele geçirdi ve devasa bir savaş oldu. Mera bu savaş sırasında hücresinden kurtulup oğlunun ”Aquaman’in zayıf Atlantisli genleri” yüzünden öldüğü gerekçesiyle Aquaman’e saldırdı. Arthur Curry kendisini savunurken yanlışlıkla mızrağı Mera’yı delip geçti ve öldüğü sanılarak Kraliyet Sarayına defnedilmek üzere tabuta kondu. Mera tabuttan kalkarak Atlantis’i terketti ve Dimension Aqua’ya geri döndü.

New 52 Sonrası

Bildiğiniz gibi DC Comics 2011 yılındaki New 52 hareketiyle çizgi romanları sıfırladı ve yeni bir evren başlattı. Bu evrenin başlangıcı Aquaman’in Atlantis’te istenmemesi ile başladı. Mera ile birlikte Atlantis’i terkederek tekrar yüzeye yerleştiler. Bu süredeki hayatlarında Mera öfke kontrolü problemi yüzünden topluma uyum sağlamakta bolca sıkıntı yaşadı ve defalarca polis tarafından tutuklanılmak istendi. Yine bir tutuklanma merasimi sırasında Dead King polisleri öldürerek Mera’nın kendisiyle birlikte Xebel’e geri dönmesini istedi ve zorla oradan götürdü. Mera kurtularak evine halkını uyarmak için geri döndü fakat bir baktı tahtta Nereus var. Bu sırada Dead King tekrar saldırarak Mera ve Nereus’u bir buz kütlesinin içine yerleştirip dondurdu. Aquaman, Mera’yı kurtarmaya geldi ve Nereus ile birlikte buz kütlesinden kurtardı. Mera savaşta Aquaman’e yardım etmeleri için Xebel askerlerine emir verse de askerler yedi denizlerin hükümdarı olarak Dead King’i gördüklerini söyleyip bu talebi reddetti. Aquaman ile bir şekilde Atlantis’e dönmeyi başardılar fakat vardıklarında şehrin Scavenger tarafından saldırı altında olduğunu gördüler. Yardım etmeye çalışsalar da Scavenger’a da yardım olarak Dead King ve Xebel askerleri geldi. Aquaman savaşı kaybetti ve Mera tutsak edildi.

Aquaman savaşı kaybetti fakat hayatını değil. Gözlerini altı ay sonra Vulko’nun yanında yüzeyde açtı. O süre boyunca Atlantis’in kontrolü Dead King’deydi ve Mera, Nereus ile evlendirilmek isteniyordu. Aquaman, Dead King ve Xebel askerlerini yenerek Atlantis halkı ile Mera’yı kurtardı. İkili bu olaydan sonra Atlantis’te kalmaya karar verdi.

Güçleri

Tahmin edebileceğiniz gibi suyun altında nefes alabilir. Sınırlı süreli telepati yeteneği vardır ve oldukça güçlüdür. Çok nadir görülen güçlerden biri olarak suyu sert objelere dönüştürebilir. Örnek vermek gerekirse bir avuç sudan bumerang yapabilir yani. Boyutlar arası seyahat edebilir. Kraliçesi olduğu Dimension Aqua farklı bir boyutta yer almaktadır. Kocasının aksine su altındaki canlılar ile iletişim kuramaz. Çok genç yaşta babası tarafından eğitilmiştir ve usta bir suikastçidir. Kostümü sayesinde kurşun geçirmezdir.

Yakın Olduğu Kişiler

AquamanHilaAquagirlAqualadJustice LeagueJustice League UnitedRed Lantern Corps

Medya

Mera bugüne kadar hiçbir filmde karşımıza çıkmadı fakat karakteri Smallville’in son sezonunda izlemişliğimiz var. Elena Satine tarafından hayat verilmişti. Mera’yı beyaz perdede ilk kez 2017’deki Justice League’de izleyeceğiz, Amber Heard tarafından canlandırılacak.

Mera’nın animasyon hazinesi fena değil! Kendisini aşağıdaki animasyon film ve serilerinde izleyebilirsiniz.

Justice League: Flashpoint ParadoxJustice League: Throne of AtlantisThe Superman/Aquaman Hour of AdventureJustice League (2001)Batman: The Brave and the BoldYoung Justice

Mera’yı eğer ki bir video oyununda yönetmek isterseniz Lego Batman 3: Beyond Gotham gideceğiniz adres olmalı.

”Dünya’dan Mera. Kalbinde büyük bir öfke var. Sen Red Lantern Corps’a aitsin.”

Yorumlar