Marvel Phase 4’ün merkezinde Doctor Strange olacak

Marvel Sinematik Evreni, Tony Stark’ın merkezde olduğu bir evren. 2008’de ilk kurulduğunda da böyleydi, Doctor Strange ile 14 filmi geride bıraktık hâlen böyle. Bundan pek şikayetçi de değiliz, Robert Downey Jr. her türlü izletiyor kendini. Ama Downey de artık yaşını başını aldı. Kendisini tam 7 farklı filmde Tony Stark’ı canlandırırken izledik. Önümüzdeki sene Spider-Man: Homecoming ile bu rakam 8 olacak. Tony’nin MCU’daki hikayesi bir Spider-Man filminde bitmeyeceği için Avengers: Infinity War da uzaklardan göz kırpıyor.

Peki Tony Stark ve Robert Downey Jr. bu merkezde ne kadar daha kalacaklar? Artık bir devir teslim törenin zamanı geldi. İster istemez Robert Downey Jr.’ın da yüzü eskiyor ve izleyicide aynı etkiyi bırakamıyor. Tahtı sallayan isim Stephen Strange ve Benedict Cumberbatch. Doctor Strange ile birlikte MCU’ya yepyeni bir dünya dahil oluyor. Çoklu evrenler, paralel evrenler, mistik güçler, farklı gerçeklikler, büyüler falan hep bizim MCU’da izlediklerimizden farklı şeyler.

Marvel Studios ve Kevin Feige, bu role Benedict Cumberbatch’i getirmek için baya çaba sarf etmiş. Cumberbatch’in takvimi o kadar doluymuş ki bu iş olmaz deyip neredeyse vazgeçmişler. Ama sonunda uydurmayı başarmışlar. Bu takvim meselesi sadece ”2016’da çekimlere başlarız, sene sonu da yayınlanır.” tarzı bir şey değil. Doctor Strange hem MCU’da kendi filmlerinin dışında diğer filmlerde yan rolde yer alacak, hem de Robert Downey Jr.’ın yıllardır baş rolü olduğu bu evrenin yeni yüzü olacak. Benedict Cumberbatch baya büyük bir isim, aynı Robert Downey gibi filmde sadece ismi olsun hasılatı arttırır. Marvel’ın neden Benedict Cumbatch’de bu kadar ısrar ettiğine şaşmamalı.

Kendisi de bu sorumluluğun farkında. Geçen gün filmi tanıtırken katıldığı bir röportajda Doctor Strange’in Phase 4’te kilit bir rolde olup bütün MCU’ya yayılacağından bahsetti.

Stephen Strange’i solo filminden sonra Avengers. Infinity War’da izleyeceğiz. Belki Thor: Ragnarok ya da GOTG 2 gibi filmlerde cameo yaparken veya after credits sahnelerinde de görebiliriz.

Yorumlar