2017 yılında çıkacak çizgi roman filmleri

2016 yılı için o kadar ”çizgi romanın beyaz perdedeki altın yılı” dedik ama inanın 2017 daha sağlam geçecek. Ben 2016’dan beklediğim güzelliği alamamış biriyim. Batman v Superman, X-Men: Apocalypse ve Suicide Squad beni baya hayal kırıklığına uğrattı. Umuyorum ki stüdyolar şapkalarını önüne koyup hatalarından ders çıkarmış olarak 2017’de çıkacak filmleri yapmış olsun. 2017 bizi Logan ile üzecek, Guardians of the Galaxy vol. 2 ile güldürecek, Justice League ile de heyecanlandıracak. İyi bir Spider-Man filmi de işin kreması!

Stüdyoların planları raya oturmuş durumda. Marvel Studios yıllardır olduğu gibi önümüzdeki sene de 3 film, Warner Bros. planladığı gibi 2 film ile yarışa katılacak. 20th Century FOX’ın ise ne yaptığı her zamanki gibi belli değil. 2017’de kesinleştirdikleri tek film Logan. Eğer bir son dakika kararı alıp apar topar Gambit çekimlerine başlayıp yıl sonuna doğru yayınlamazlarsa bu değişmeyecek. Aman öyle bir şey yapmasınlar da harcadıkları karakter listesine Gambit de eklenmesin.

2017 dolu dolu geçecekmiş gibi duruyor. Aşağıya çok da uzun tutmadan filmler hakkında şu ana kadarki bildiklerimizi ve haberleri sıraladık. Herkese iyi okumalar!

Not: Yazılardaki mavi renkli kelimelere tıklayarak ilgili haber ve görsellere ulaşabilirsiniz.


1- Logan

Hugh Jackman’a veda etme zamanımız geldi. 3 Mart’ta Jackman bizi son kez Wolverine rolüyle selamlayacak. Filmden şu ana kadar arka planda Johnny Cash’in Hurt şarkısının çaldığı 1 adet fragman yayınlandı. Kadroda 2000 yılından beri Charles Xavier’ı canlandıran Patrick Stewart da bulunuyor ve dediğine göre Hugh Jackman gibi kendisini de Logan’da son kez izleyeceğiz. Ayrıca filmde Laura Kinney de var nam-ı değer X-23! Yönetmenimiz The Wolverine filminin de yönetmeni James Mangold. Wolverine’in hiçbir solo filmi beğenilmese de hatta bir tanesi ölümüne gömülse de FOX, yeni maceralara atılmayıp James Mangold ile yola devam etmeye karar vermiş. Eh, bu karar şu ana kadar pek de pişman etmedi bizi sanki?

Bizim Wolverine solo filminde mutlaka olması gerektiğini düşündüğümüz şey neydi? +18 olmasıydı. İşte burası belirsiz. Filmin +18 fragmanı var fakat daha hiç kimse filmin +18 olduğunu onaylamadı, herkes kaçamak cevap veriyor. Deadpool’ın inanılmaz başarısı ortada olsa bile FOX son anda bir geri adım atabilir o yüzden endişeliyiz.

Baş düşmanımız Donald Pierce, The Reavers grubunun lideri. Kendisi mutantlardan nefret ediyor ve grubuyla birlikte tek amacı mutantları ortadan kaldırmak. Aslında bunun olması için Donald Pierce’a pek de ihtiyaç yok gibi çünkü 2023 yılında geçen filmde mutant nüfusu acayip düşük. Gezegende sayılı mutant kalmış. Twitter ve Instagram’dan yapılan paylaşımlarla mutant nüfusunun azaldığı sürekli olarak vurgulanıyor. Filmde de bunu belirtecek olsalar bile siz yine de çevrenize durumu açıklayın sonra ”X-Men nerede?” demesinler. Gönül isterdi ki Hugh Jackman’ı bir de beyaz perdeyi Ryan Reynolds ile paylaşırken izleyelim. Hugh Jackman bu film ilk duyurulduğunda ”Filmde olabildiği kadar fazla karakteri toplamak istiyorum.” demişti. Yani belki Logan’ın geçmişi hatırladığı flashback sahneleri şeklinde birçok tanıdık yüzü cameo yaparken görebiliriz. Kulağa çok hoş gelmiyor mu? Logan 3 Mart 2017’de vizyona girecek.

2- Guardians of the Galaxy vol. 2

İlk film kendini bize hiç beklemediğimiz şekilde sevdirdi değil mi? Aynı evrende olmasına rağmen diğer MCU filmlerinden apayrı bir yerde geçtiği içindir belki de, belki yönetmen James Gunn’ın muhteşem yönetimi, belki Chris Pratt’in patlama yaptığı oyunculuğu, belki Groot ve Rocket’in harika işlenen ilişkisi, belki Thanos’ın ağırlığının da filmde oluşu, belki film içinde uzay gemileriyle yapılan gezegenden gezene seyahatlar ve bize filmin adının ”galaksinin” koruyucuları olmasının boşuna olmadığının gösterilmesindendir. Telefonlarımızda veya müzik çalarlarımızda Peter Quill’in Awesome Mix albümü sizi bilemem ama bende hâlâ yerini koruyor. Her filmde böyle bir albüm göremeyiz. Her türlü biz bu filmi çok sevdik ve merakla ikinci filmi beklemeye devam ediyoruz. Benim filmden ve James Gunn’dan beklentim dev olsa da kötü bir haberimiz var. Gunn’ın olası bir üçüncü film için Marvel ile anlaşması bulunmuyor. Ama bence Marvel, Gunn’ı kolay kolay bırakmaz.

İlk önce Avengers: Infinity War’ın yönetmenleri Russo biraderler Chris Pratt’in (Peter Quill) filmde yer alacağını ağızlarından kaçırmıştı. Daha sonra da Vin Diesel (Groot) ise açık açık bütün Guardians’ın Infinity War’da olacağını söylemişti. Diesel, Marvel’dan fırça yemiş olacak ki o gün bugündür daha film hakkında konuşmadı. Bu filmde ekibimiz genişliyor. Asıl beşli dışında ekibe Nebula, Yondu ve Mantis de katılacak. Filmde kesinlikle Captain Marvel veya Hulk yer almayacak. Peter Quill’in babasının kim olduğu da San Diego Comic-Con 2016’da açıklanmıştı. Peter’ın babası Kurt Russell tarafından canlandırılan Ego the Living Planet. Gezegen yani, Peter’ın babası bildiğiniz gezegen. Şöyle oluyor ki bir gün Ego sıkılmış olacak ki insan formuna bürünüp Dünya’ya gitmeye karar veriyor ve orada Peter’ın annesi ile tanışıyor. Daha sonra ikiliyi terkedip tekrar gezegenliğine dönüyor adam. Eğer Peter Quill’in babasını niye açıkladılar diye yakınıyorsanız James Gunn’ın bunun için net bir cevabı var; ”Bu filmin olayı Peter’ın babasının kim olduğu değil!”

Yayınlanan ilk tanıtım fragmanını izlediyseniz bize anlatmaya çalışılan çok basit bir şey var. Bunu James Gunn da dile getirmişti. İlk film ile devam filmi arasında çok kısa bir zaman var. Neredeyse birkaç ay sonrasında başlıyor film. Fragmandaki şarkı seçimiyle de anlatılmaya çalışılmış bu. Ama ben müjdemi vereyim; bu filmde Awesome Mix vol. 2 olacak.

Filmden şu ana kadar 1 adet tanıtım fragmanı yayınlandı, asıl fragman James Gunn’ın dediğine göre yakın zamanda gelecek. Guardians of the Galaxy vol. 2, 5 Mayıs 2017’de vizyona girecek.

3- Wonder Woman

2005 yılındaki Elektra filminden beri ilk kez bir kadın karakterin solo filmi önümüzdeki sene vizyona girecek. Başrolünde ilk olarak Batman v Superman: Dawn of Justice’de izlediğimiz Gal Gadot var. Film Wonder Woman için bir orijin hikaye, 1. Dünya Savaşı döneminde geçiyor. Captain America: The First Avenger ile benzer yönleri var. Yayınlanan son fragmandan tahmin edilene göre filmin kötüsü aynı Red Skull gibi kafayı üstün insan meselesiyle bozmuş ve yaptığı deneylerle süper insan gücü elde etmiş biri. Peggy Carter yerine ise Steve Trevor var.

Savaş sırasında Themyscira’da Amazon ırkı ve Diana Prince savaşı önemsemeden ve Themyscira’ya getirebileceği sonuçları göz ardı ederek hayatını sürdürüyor. Ta ki bir gün sahil kıyısında Steve Trevor ile Diana karşılaşana kadar. Son fragmanda görüyoruz ki Steve, Amazon konseyinin karşısına çıkıp Dünya’da olup bitenleri, Themyscira’da yaşanabilecek olası tehditleri anlatıp Amazonları hareket etmeye davet ediyor. Ama Kraliçe Hippolyta bunu reddetmiş olacak ki fragmanda Diana’nın ”Masum insanlar hayatını kaybederken burada hiçbir şey yapmadan duramayız.” dediğini duruyoruz. Diana, Themyscira’yı terkedip Steve Trevor ile birlikte savaşın ortasına atlıyor ve daha kimi canlandırdığını bilmediğimiz Danny Huston’ın karakterini alt etmeye çalışıyor.

Steve Trevor’ı Chris Pine canlandırıyor ki bana göre Chris Pine harika bir Hal Jordan olabilecekken bu rolle harcanan biri. Çünkü Chris Pine öyle böyle değil acayip bir hayran kitlesi olan ve çok popüler bir aktör. Ya Steve Trevor’ı yaşlanmadan bir şekilde günümüze bağlayacaklar ya da sadece bu filmde izleyeceğiz. Wonder Woman’ın çok aman aman bir oyuncu kadrosu yok. Parayı oyunculara vereceklerine efektlere yatırmak istemiş olabilirler ama yayınlanan son fragmanda efektler pek hoş durmuyor. Yayınlanan ikinci fragmanda Diana’nın masasının üzerinde Wayne Girişimcilik logosu var, Ben Affleck burada da cameo yapsa keşke! Bu arada film Kasım ayı sonlarına doğru tekrar çekimler yapacak. Bu durum Suicide Squad’da da yaşanmıştı. Ama yüksek bütçeli filmlerde böyle durumlar olabiliyor. Yakın örnek verecek olursak Suicide Squad, Rogue One ve Star Wars: The Force Awakens’de de bu olmuştu.

Wonder Woman’dan şu ana kadar 2 adet fragman yayınlandı. Film 3 Haziran 2017’de vizyona girecek.

4- Spider-Man: Homecoming

Spider-Man artık nihayet ait olduğu yere Marvel Sinematik Evrenine döndü. Hem de ne dönmek! Captain America: Civil War’da Tom Holland’ın canlandırdığı Spidey’e doyduk, hayran kaldık, aşık olduk. Tabii bunda en büyük pay Marvel’ın. Sony baktı ki Civil War’da çok başarılı oldu, solo filminde de her şeyi Marvel’a emanet ettiler. Daha ne bir görüntü ne de bir fragman yayınlandı fakat Spider-Man: Homecoming için elimizde bol bol set fotoğrafı var. Filmin baş düşmanı Michael Keaton tarafından canlandırılan Vulture olacak. Kendisi çizgi romanlarda Spidey’nin ilk düşmanı.

Diğer bütün filmlerin aksine sonunda Peter Parker’ın gerçekten 15-16 yaşlarında ergen bir lise öğrencisi olduğu hissiyatı izleyiciye verilecek. Tom Holland 20 yaşında baya genç bir aktör, geri kalan oyuncu kadrosu da yine bu seviyelerde. Filmin çok genç bir kadrosu var. Benim oyuncu seçimleri konusunda en merak ettiğim şey Tony Revolori tarafından canlandırılan Flash Thompson olacak. Çünkü Tony’nin bir zorba karakteri canlandıracak hiçbir tarafı yok. Peter Parker’a okulda zor anlar yaşatan, sataşan, itip kakan Flash Thompson’la alakası yok kısaca. Ama denilene göre Flash bu sefer Peter’a dayılanan bir zorba değil, derslerdeki rakibi olacakmış. Bunu merakla bekliyorum. Bir diğer merak ettiğim rol ise Donald Glover’a ait. Kendisi baya popülaritesini yükselten bir aktör, son olarak Han Solo spin-off filminde Lando Calrissian rolünü almıştı. Spider-Man filminde rolü çok büyük değil, belki Osborn Endüstrilerinde bir çalışan olarak görebiliriz.

Ayrıca Marvel’ın bu film için bize bir sürprizi var. Robert Downey Jr. da Tony Stark rolüyle filmde yer alacak! Ama bu sefer zırhın içinde değil, Peter’a bir akıl hocası olup ona yol gösterecek. Hem de Spider-Man olarak New York sokaklarında suçla savaşırken bir yandan da Peter’ı Sokovia Anlaşmasından korumaya çalışacak. Tony’nin yanında Iron Man 3’den beri görmediğimiz koruması Happy de filmin kadrosunda! Pepper Potts yer almıyor.

Spider-Man: Homecoming’den yılbaşı hediyesi olarak bir tanıtım fragmanı Aralık sonuna doğru gelebilir, film 7 Temmuz 2017’de vizyona girecek.

5- Thor: Ragnarok

Hiç kuşkusuz Thor serisi şu ana kadar çoğunluğu memnun etmedi. Ama gidişata göre serinin üçüncü filminde işler değişecek çünkü kadro öyle böyle değil ve Marvel da kötü gidişin farkında. Filmin kadrosunda önceki filmlere ek olarak Cate Blanchett, Jeff Goldblum, Karl Urban, Tessa Thompson ve Bruce Banner’ı canlandıran Mark Ruffalo yer alıyor! Son büyük bomba ise Benedict Cumberbatch! Doctor Strange’in mid-credits sahnesi ile Ragnarok’da yer alacağı onaylandı.

Thor: The Dark World’ün sonunda Loki’nin Odin’i dünyaya sürgüne gönderdiğini biliyoruz. Thor kardeşi Loki’yi de alıp Strange’in yardımıyla Odin’i bulacak. Bundan kesin olarak eminiz. Hikayenin akışı ve Hulk’un nasıl bağlanacağı ise iddialara göre bu haberdeki gibi olacak.

Filmin kötüsü Cate Blanchett’ın canlandırdığı Hela! Marvel bu aralar filmlerinin baş düşman rollerine büyük oyuncuları serpiştirmekten baya hoşlanmış gibi. Doctor Strange’de Mads Mikkelsen, Black Panther’da Michael B. Jordan, şimdi de Cate Blanchett. Eskiden başrol dışındaki oyuncuları orta karar isimlerden seçip bütçeyi yüksek tutarken artık hem büyük oyuncu hem de yüksek bütçe anlayışı hakim. E malum Disney 14 filmdir Marvel ile paraya para demiyor.

Filmin yönetmeni Taika Waititi geçenlerde yaptığı Reddit Soru & Cevap etkinliğinde bambaşka bir Thor izleyeceğimizi söyledi. Verdiği bütün cevapları toplarsak diyor ki; ”İlk iki filmdeki algınızı bir kenara bırakın. Bu filmi bambaşka bir gözle izleyin.”

Filmden daha bir fragman yayınlanmadı ama set fotoğrafları burada mevcut. Yayınlanan tek şey Thor’un Civil War sırasında ne yaptığını anlatan içinde Bruce Banner’ın da olduğu bir video. Ama bu filmden bir kısım değil, tamamen eğlence amaçlı. Thor: Ragnarok 3 Kasım 2017’de vizyona girecek.

6- Justice League

Justice League! Bir çizgi roman okuru daha ne isteyebilir ki? Green Lantern dışında. Daha ”Unite the Seven!” yapamadık. Onun biraz daha zamanı var. Batman v Superman’de küçük çaplı bir Justice League izlemiş olsak da asıl istediğimiz 2017 sonunda gelecek. Yönetmen koltuğunda Man of Steel ve Batman v Superman’in yönetmeni Zack Snyder var. Bu büyük ihtimalle kendisinin DCEU macerasının devam etmesi için son şansı çünkü Warner Bros.’ın dev para harcadığı Batman v Superman hayal kırıklığıydı. Filmin iyi olup olmamasını kastetmiyorum. Çok fazla negatif eleştiri aldı, Rotten Tomatoes tarafından gömüldü ve gişeden istenen rakam alınamadı. Bir tarafta 58 milyon dolar bütçeyle 782 milyon yapan Deadpool var. Diğer tarafta 250 milyon dolar bütçeyle 872 milyon yapan Batman v Superman var. Yapılan reklam da cabası. Hem de bu iki karakterin aynı ekranda gözüktüğü ilk film yani! Zack Snyder’ın tek şansı Justice League ile başarılı olmak.

Filmin çekimleri sanılandan uzun sürdü ve Ekim ayının sonunda sona erdi. Çekimler Londra ve İzlanda’da gerçekleşti. Elimizde Comic-Con’da yayınlanan bir adet fragman bir de Londra’daki çekimler bitince kamera arkası tarzı baya tatlı bir video var. Filmin baş düşmanı Steppenwolf olacak, Darkseid değil. Zaten daha ilk filmden Darkseid getirilse Warner Bros. kepenkleri indirse yeridir. En büyük düşmanı ilk filmde, hem de bu kadar sallantılı filmlerden sonra getirmek baya baya intihar olurdu. Merak etmeyin bu film Batman v Superman gibi depresif tonlarda geçmeyecek. Aydınlık ve eğlenceli olacak. Zack Snyder bunun sözünü verdi. Warner Bros.’dan fırça yiyince verdi ama olsun.

Lex Luthor ve Deathstroke da filmde yer alacak. Rolleri çok büyük değil ama varlar. Zack Snyder’ın paylaştığı bu fotoğrafla doğrulanmıştı. En azından Deathstroke bu fotoğrafla doğrulandı, Lex Luthor daha önceden belliydi. Bunların dışında J. K. Simmons’ın oynadığı Jim Gordon ve Amber Heard’in oynadığı Mera evrene ilk adımlarını bu film ile atacaklar.

Tabii ki burada merak edilen konu Superman’in nasıl bağlanacağı! Çünkü biliyorsunuz ki Batman v Superman’in sonunda öldü sanılarak gömülmüştü. Filmde Superman kesinlikle var içiniz rahat olsun. Büyük ihtimalle siyah kostüm ile dönecek. Henry Cavill bunun mesajını Instagram’dan paylaştığı fotoğrafla vermişti. Filmde Superman’in hikayesi Justice League’den ayrı şekilde geçip final savaşı sırasında bir araya gelebilirler. Daha kesin bir şey yok. Mümkünse yayınlanacak fragmanlarda da bunu belli etmesinler zaten. Vizyona girmeden önce Justice League: War animasyon filmini izlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Justice League 16 Kasım 2017’de vizyona girecek. Evet, Thor: Ragnarok ile aynı ayda!

2017’de vizyona girecek filmlerin dışında çekimleri önümüzdeki sene başlayacak filmler; 
  • Avengers: Infinity War
  • Ant-Man and the Wasp
  • Aquaman
  • Black Panther
  • Deadpool 2
  • The Flash
Yorumlar