İnceleme: Action Comics #963

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 14.09.2016
İçerdiği Sayı: Action Comics #963
Hikaye: Superman Meets Clark Kent Part 1
Yazar: Dan Jurgens
Çizer: Patrick Zircher
Yayıncı: DC Comics[/update]
Rebirth başladığından beri Action Comics Superman’in aksiyonu, dövüşü bitmeyen bir dergi oldu. Altı sayı boyunca Superman, daha doğrusu iki Superman Doomsday’le savaştılar. Hikayenin başında Apokolips teknolojisiyle kendine Superman gücü veren bir kostüm giyen Lex’i görüyorduk. Pre-52 evreninden gelen Superman’se Lex’i öyle göğsünde “S” harfi bulunan kostümle görünce hemen sakalını kesip Metropolis’e doğru yola koyuluyordu. Üstelik herkes Superman’i öldü sanırken. Daha da ilginci ortaya bir de Clark Kent çıkıyordu. Yukarıda Superman, aşağı da Clark… Hikayenin içindeki herkes şaşıp kalmıştı. Superman ölmüştü ama ondan uzaylı ve insan versiyonunu ayrı ayrı taşıyan iki tane vardı. O hikayede öncelik Doomsday olduğu için bu konu fazla önemsenmedi ama bu sayıyla başlayan iki sayılık hikayede yazarımız Dan Jurgens bize bu olayı anlatacak.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”]Sayı flashbacklerden oluşuyor ama ben karışmasın diye burada kronolojik sırayla kısaca anlatacağım. Lex sabah basın toplantısı verir, Clark’a da mikrofon uzatıp onu da dinlemek gerektiği söyler. Clark Superman olmadığını, Superman’in birkaç ay önce ona gelip Geneticron’u araştırmasından dolayı tehlikede olduğunu söylediğini iddaa eder. Biri Superman olduğunu ispatlamak için ona ateş açar. Zar zor kurtulur ve Daily Planet’ta yalan testinden geçirilir ve testi geçer. Akşam Jimmy’i alıp Geneticron’a gider. CEO’yla görüşmek ister, CEO onu tanımadığını ve dava edeceğini söyler. Clark işi bırakmayıp havalandırma boşluklarına girip biraz Batman’cilik oynar. Bir iki adam indirir ve çatıda yakalanır. Onu indiren adam sürekli bir delinin kimseyi inandıramadığı için geldiğinden söylenir. Clark’a Superman’sin diyorlar, bakalım öylemisin der ve aşağı atar ve kim yetişir? Tabii ki Superman. O da Clark’ı alır ve bir çatıya çıkarır ve konuşmaları gerektiğini söyler.[/error]

Görüş

Sayı bitti ve açıkçası benim hikayeyle ilgili şu an için söyleyecek çok bir şeyim yok. Muhtemelen ikinci sayıda ortaya çıkacak olayın perde arkası. Muhtemelen de Clark Geneticron tarafından üretilmiş, kendini insan sanan bir çeşit klon çıkacak. Superman daha öncede gizli kimliği ortaya çıkmasın diye yapmıştı. O peleriniyle sağda solda fink atarken, android Clark Daily Planet’ta işine bakıyordu. Bu sefer durum biraz daha farklı ama yine de bir klon hikayesi gibi. Bunun dışında Clark’ı izlerken sanki haber peşinde koşan bir Lois Lane izler gibiydim sayı boyunca. Sayının sonu da Lois’e tam bir şey olacakken Superman’in onu kurtarmaya geldiği eski hikayelerdeki gibiydi zaten. Clark’ın gazeteci tarafını uzun süredir bu sayıdaki gibi okumamıştım, onu böyle bir şeylerin peşinde koşarken görmek ayrı bir güzel oldu.

Hikayenin çizimi önceki sayılara göre bir hayli farklıydı. Altı sayıdır Doomsday’le yapılan bir savaşı görüyorduk, şimdiyse daha günlük çizimler gördük. Zircher sayıda Clark’ın ruh halini çok iyi yansıtmış. Clark her zamanki gibi biraz ahmak ama Zircher onun bu olayı çözmekteki çabasındaki kahramanlığı ve kafasındaki karışıklığı okura en iyi şekilde yansıtmayı başarmış.

Belirttiğim gibi bu sayı bizi ipin ucuna kadar götürdü ama sonuç olarak bize fazla bir şey sunmadı. Hikayeyle ilgili bütün soru işaretlerini bir sonraki sayıda gidermeyi bekleyeceğiz. Zaten bu sayı sonunda ben olayın bu dergide ne kadar önemli bir yer tuttuğunu bile anlayamadım. 5-6 sayıdır bu konuda merak içindeyiz ama beni sayıyı okumadan öncesinden daha fazla heyecanlandıran bir durum yok. Umarım güzel bir finalle bu olayı sonlandırmayı başarır Dan Jurgens. Bu kadar uzun süren bekleyişin ardından basit bir klon hikayesiyle geçiştirilirse bu durum çok iyi bir son olmaz hikaye için. Nasıl biterse bitsin, daha derin bir duygusallık taşımalı içinde. Hem Superman açısından, hem de Clark. 

7.5

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar