İnceleme: All Star Batman #4

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 09.11.2016
İçerdiği Sayı: All Star Batman #4
Hikaye: My Own Worst Enemy Part 4
Yazar: Scott Snyder
Çizer: John Romita Jr.
Yayıncı: DC Comics[/update]
Scott Snyder’ın muhtemelen en büyük Batman hikayesi 4. sayısıyla devam ediyor. Batman, Harvey Dent’i küçüklüklerinde gittikleri bir yazlık eve götürmeye çalışıyor. Yol üzerinde sürüsüne bereket düşmanla karşılaşmış, hepsini de atlatmıştı. Ancak son düzlüğe girdiklerinde Harvey’nin emrindeki Talonlar Batman’e saldırmış ve yere yıkmışken, Two-Face, Batman’in gözüne bir kimyasal dökmüş ve her şeyi karartmıştı. Arkadaki hikayede ise Duke Zsasz’ın hedefindeki kadının bir numaralar çevirdiğini anlamış ve onun peşine düşmüştü.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Önceki sayıda kaldığımız yerden devam ediyoruz. Harvey Bruce’un gözlerine bir asit döküyor. Batman acı içinde bağırırken kostümündeki bazı araçları kullanarak onları geri püskürtüyor ve tam bu sırada Duke yardıma geliyor. Birlikte Talonları pataklamaya başlıyorlar. Harvey kaçış yolunda onları suyun içinde bırakıyor. Batman ses dalgalarını kullanarak talonları etkisiz hale getirdikten sonra Harvey’i yakalıyor. Gözleri tam olarak göremese de bir planörün kontrolüne geçiyor ve Duke’a hikayelerini anlatıyor. Küçükken Harvey ve Bruce birbirlerine söz vermişler. Harvey, Joe Chill’i, Bruce da Harvey’nin pislik babasını öldürecekmiş. Ancak babası bir gün Harvey’e meşhur bozuk parasını gönderince Harvey plandan vazgeçip babasına dönmüş. Bu sırada uçaklarına birisi iniyor ve Duke ve Bruce’u etkisiz hale getiriyor. Bu kişinin KGBeast olduğunu öğreniyoruz. Bruce, Duke ve Harvey’i bir gazinoya bağlamış ve Penguen ile diğerlerine haber vermiş. Harvey’e eski bir mesaj dinletiyorlar kendisinden. Eğer yakalanırsa tüm bilgileri vermesini, zaten üzerinde bir izleyici olduğunu, nereye giderse bulunacağını söylüyor. Harvey gülümsüyor ve bir patlama oluyor. Harvey o izleyicinin kapsama alanını genişletmiş ve başkalarını da yerinden haberdar etmiş. Üçlü kaçarken Batman hala göremiyor ve Duke’a patlatan insanların kim olduğunu söylüyor. Duke cevap vermiyor ancak çıktıkları yerde elleri silahlı devasa bir kalabalığın onları beklediğini görüyoruz. Daha sonra arka hikayeye geçiyoruz. Duke kadını yakalıyor ve Zsasz’ı kadının sahte bir şekilde yönlendirdiğini öğreniyor. Kadına tam yaklaşırken arkadan Zsasz fırlıyor ve öldürüyor. Duke’a döndüğünde ise Batman olay yerinde gelip Zsasz’ı yıkıyor ve dava kapanıyor.[/error]

Görüş

Bu dergi kesinlikle Snyder’ın yaptığı diğer işlerden daha farklı bir şekilde ilerliyor. Ancak bu sayıda benim en çok hoşuma giden şey John Romita JR’ın, Batman’in gözlerinin görmediği sahnelerde çıkardığı iş oldu. Bunun yanı sıra Batman’i, tıpkı Daredevil gibi ses dalgalarının yansımasını izleyerek hareket ederken gördük. Talonlarla su altı savaşı da yine çok güzel resmedilmişti. JR JR’ın bence kendisini aştığı seri bu. Nedense bu seriye şimdiye kadar yaptığı her şeyden daha fazla çaba sarf ediyormuş gibi hissediyorum. Sayının başında gördüğümüz dağınık odalarda, Bruce ve diğerlerinin bağlı olduğu gazinodaki detaylar gerçekten çizgi romanlarda uzun zamandır görmediğim bir şey. Boş arka plan görmeyi sevmiyorum. Mekan kompozisyonu güzel olduğu zaman sayının kalitesi benim için çok fazla artıyor. Denir ya, iyi hikaye/iyi çizim: iyi dergi, iyi hikaye/kötü çizim: orta dergi, kötü hikaye/iyi çizim ve kötü hikaye/kötü çizim: kötü dergi diye. JR JR bu dergide tartışmasız bir şekilde iyi çizimi sağlayan adam. Hikaye kısmında ise aksiyona devam ediyoruz. Bruce ve Harvey’nin çocuklukları nedense pek ilgimi çekmiyor. Muhtemelen çok fazla Hush kokusu alıyorum. Özellikle de Tommy Elliot’ın da küçükken ailesini öldürmek istemesini düşünürsek biraz fazla benzer nokta var. Harvey’i Bruce’un çocukluk arkadaşı yapma fikrini hala sevmiyorum. Öte yandan bu yolculuk mevzusunun artık azalmaya başlamasını istiyorum. Her sayıda, “yola çıkma-> bir kötünün saldırması-> Harvey’nin kaçması-> Harvey’nin yakalanması-> yola çıkma-> bir kötünün saldırması” döngüsünde gitmeye başladık. Gerçekten 4 sayı oldu ve hala gidişatımız bu yönde. Hikayeyi ilerleten şey sadece flashback sahneleri. Jim Gordon, Bruce’un evini basmıştı, ona ne oldu? İlk sayının sonunda Alfred’in hainliğini görmüştü, o ne alakaydı? Bunlar ilerlemedikçe unutmaya daha yakın oluyoruz. Şu anda tek korkum Snyder’ın konuyu iyice dağıtıp sonra toparlayamayarak uyduruktan bir final vermesi (evet, sana bakıyorum Court of Owls!) Ayrıca talonlarla karşılaştıklarından beri Batman, Duke’la beraber müzik konusunda konuşup duruyordu. Daha doğrusu “Rock’n Roll daha ölmedi” kafasında söylevler veriyordu. Abi dövüş esnasında Batman’in gevşek gevşek konuştuğu 4. sayı bu. Ve tahmin ettiğiniz gibi diğer üç sayı da All Star Batman’e ait. Neden böyle konuşturma ihtiyacı hissediyorsun Snyder?  Yine de eğlenceli bir sayıydı, takipte kalacağım.

7.0

İYİ

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar