İnceleme: Arrow S05E07 – Vigilante

“I been to hell, and that makes me somebody you do not want to screw with.”

Bölümün Konusu:

Ekip, çalışmalarına devam ederken suçlular bir anda ölmeye başlar ve katil, arkasında V işareti bırakmaktadır. Vigilante ismindeki bu arkadaşın peşine düşerler ancak hepsinin beklemediği kadar sert hareket eden Vigilante, “ya yanımdasınızdır ya da karşımda” diyerek tek kalemde hepsini siler. Bu sırada Quentin, Thea’ya evinde bulduğu ninja yıldızını gösterir ve birisinin onu suçlamaya çalıştığını söyler.

Artıları

 • Felicity tekrar adam akıllı bir karakter olmaya başladı değil mi? Güzel espriler yapıyor, ekibe yardım etmek için orada ve Oliver bir buluşması olduğunu söylediğinde kamerada Felicity’nin hayal kırıklığı içindeki yüzünü görmüyoruz.
 • Şehrinizdeki bir adama Vigilante ismini verdiğinizi Cisco Ramon duymasın.
 • “Daha iki hafta önce benim, yargıç, jüri ve infazcı olmama laf atmıyor muydunuz?” diyerek takımın mantığını eleştiren Oliver, haklısın!
 • Diggle silah satıcısının karşısında The Dark Knight Batman’ine dönüştü. “WHERE IS THE TRIGGER, WHERE IS IT?!”
 • Quentin, “Ya Prometheus bensem, aman tanrım!” düşüncesine saklanmıyor. Gerçekten, adamın gidip “bana tuzak kuruluyor” demesi bu dizide görmediğimiz bir şey. Dramadan kaçtık şükürler olsun.
 • Ayrıca Quentin ve Thea’nın hikayesini çok sevmesem de ikilinin baba-kız ilişkisi geliştirmesini seviyorum. Her bölüm, bir öncekinin üstüne koyarak gelişiyor ilişkileri. Yine de Quentin’in alkolikliği bu sezonun zayıf hikaye örgülerinden birisi.
 • Kurşun geçirmez ağ oku! Bu sezonki numaralı oklar beni oldukça şaşırtıyorlar. Hepsi son derece saçma ama bir o kadar da eğlenceliler, ha?
 • Fark ettiniz mi bilmiyorum ama Oliver bu sezon bire bir dövüşlerde hemen hemen hiç kaybetmedi. Rakibi kaybolmadığı müddetçe hep kazanan oldu. Özledik biz bunu!
 • Flashpoint sonrası Arrow evreninde değişen tek şey Diggle’ın kızı Sara’nın John Jr. olması oldu. Kahretsin Barry!
 • Artemis hain çıktı. Tıpkı Young Justice’de Sportsmaster’ın ajanı olması gibi. Güzel bir ters köşe oldu. Belki de YJ’de olduğu gibi çift taraflı çalışmaya çalışıyordur. Ayrıca geçtiğimiz bölümde Prometheus ile karşılaşıp ölmemesinin de güzel bir açıklaması oldu. Elinize sağlık Curtis ve Felicity, Oliver sizin tribiniz yüzünden gençlere kimliğini açıklamıştı.
 • Vigilante’nin hemen gösterilmemesi güzeldi. Bu sezon hem karakter hikayeleri hem de hikaye gelişimleri oldukça dikkatli bir şekilde inşa ediliyor. Dizinin baştan savma yapılmadığını hissediyorsunuz.

Eksileri

 • Artemis dizide 17 yaşında. Yani, dışarıya yem olarak gönderilmesi biraz sakıncalı değil mi Team Arrow standartlarında?
 • Vigilante’nin havadaki oku kurşunuyla parçalaması. İzleyiciler için yavaş çekimde anlaşılır ama bölümün ilerleyen kısmında üst üste ok yiyen adamın, ilk ok geldiği sahnede Superman hızında davranması biraz saçma.
 • Adrian Chase sorgu odasında plastik maskeye yumruk atınca kadın tüm operasyonu anlattı. Evet, mantıklı.
 • Vigilante’nin bu kadar eleştirilmesi ekip içinde bir tutarsızlığa sebep oluyor. Wild Dog geçtiğimiz bölümlerde insanları leblebi gibi vuruyordu. Vigilante sadece asıl suçluları vuruyor. Kim daha suçlu?
 • Artemis ve Curtis arabanın içinde beklerken Vigilante yandan gelip ikisini de alt ediyor. Arkadaşlar arabalarda ayna denen bir şey var, eğer bakmayacaksanız neden gözetleme işini siz aldınız? Hatta Artemis’in yapacağı tek şey o aynaya bakmak.

Göndermeler

 • Elektrikli Maske: Pekala, bölümümüzde pek gönderme yoktu. Vigilante ve Hub City gibi şeyleri daha önceki bölümlerde incelemiştik. Oliver, Vigilante’nin maskesini açmak için dokunduğunda elektriklenip geri fırlıyordu. Bu sahneyi The Dark Knight’ta Batman’in maskesini çıkarmaya çalışan Joker’in adamının uğradığı akıbetten hatırlıyoruz.

Görüş

Güzel bir bölüm daha izledik. Artık 7. bölümde de keyif aldığımıza göre bu dizinin tekrar kendisine geldiğini söyleyebiliriz. Vigilante hiç sırıtmayacak bir şekilde diziye yerleştirilmiş ve kendisini daha fazla izleme isteğimizi arttırıyor her sahnesinde. Prometheus şaşırtmacasını tüm sezon boyu sürdürmek yerine tek bölümde halletmeleri doğru bir hareketti. Dahası bölüm sonundaki ters köşe, sezonun güzel şeylerinden birisiydi.

7.5

İYİ

S05E08: Invasion Fragmanı:

Yorumlar