İnceleme: Captain America Steve Rogers #6

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 26.10.2016
İçerdiği Sayı: Captain America Steve Rogers #6
Hikaye: Civil War II Tie-in
Yazar: Nick Spencer
Çizer: Javier Pina
Yayıncı: Marvel[/update]
Civil War II resmen berbat bir şekilde ilerlerken Steve Rogers’ın hikayesi git gide daha da ilginç bir hal almaya başladı. Kendisinin artık, Hydra’yı daha iyi yerlere getirmeye çalışan, gözünü karartmış bir Hydra ajanı olduğunu biliyoruz. Red Skull’ı indirecek, burada tamamız. Ancak aynı zamanda Avengers’ı da yıkmaya çalışıyor. Civil War II’da birçok şeyi kendisi planlamış ve resmen eventte okumamız gereken çoğu şeyi, bu seride okuyoruz.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayıya Steve’in değişmiş çocukluk hatıralarını incelemekle başlıyoruz. Hydra, Steve’i yetiştirmeye çalışıyor ancak her ne kadar stratejik olarak keskin bir zekaya sahip olsa da fiziksel olarak yetersiz olduğu için saf dışı bırakılmak isteniyor. Böylece bir gece Steve kaçıyor. Ama kaçış yolunda Kraken isminde bir adamla karşılaşıyor. Kraken Steve’e isterse gideceğini, isterse kalacağını söylüyor ve eğer kalırsa, onu buraya getiren Elsa’nın söylediği gibi içlerindeki en iyi kişi olacağını söylüyor ve ona yardım etmek istediğini belirtiyor. Steve bu arkadaşa uyuyor. Günümüzde ise Civil War II’da yaşanan olayları tekrar görüyoruz. Tony ve Carol, Miles Morales’i tutuklamak konusunda tartışırken Steve onu evine gönderiyor. Ancak bu sefer, bunu yapmasının sebebinin, kendisine zaman kazandırmak olduğunu öğreniyoruz. Aynı akşam Tony ile konuşuyor ve bu Ulysses meselesine sırf Tony’nin kendisi bir makine üretip kontrolü eline almadığı için karşı çıktığını söylüyor. Tony ayrıldıktan sonra Selvig’le buluşan Steve, Selvig’in Miles’ı öldürme önerisini reddediyor ve “benim ölümümü gördüklerinde hepsi yıkılmıştı, Miles beni orada öldürebilir, bunu kabul edeceğiz, çünkü Hydra’nın zaferi buna bağlı” diyor ve sayı bitiyor.[/error]

Görüş

Bu seri ilk başladığı zaman hepimizin şüpheleri vardı. Steve’in bir Hydra ajanı olması çok kişiyi sinirlendirmişti. Sonraki sayılarda gelen ters köşeler de sadece sinirlendirmişti ne olduğunu anlamadığımız için. Ama Nick Spencer çok güzel bir iş çıkarıyor bence. Civil War II #6 incelemesinde en güzel yerlerden birisinin Cap’in, Miles’ı rahatlatıp evine gönderdiği kısım olduğunu söylemiştik. Ama burada resmen madalyonun öteki yüzünü görüyoruz. Steve bunu tamamen kişisel sebeplerle yapmış. Civil War II’daki muhteşem insan imajını enfes bir şekilde tersine çevirmiş Spencer. Şu noktada bütün Civil War II’yu Steve’in gözünden okusak hiç şikayetçi olmam açıkçası. Ayrıca Tony yanından ayrılırken Cap’in “Kaybedecek bir savaşın var” demesi soğuk hava estirdi resmen. Özellikle Tony’nin zaten bireysel olarak sıkıntı yaşadığı şeyleri daha da ön plana çıkarması, Cap’in bir stratejist olarak ne kadar tehlikeli olabileceğini gösterdi. İlk Civil War’ı, Illuminati’yi, Tony’nin içki problemlerini tek bir seferde saymak ciddi bir saldırı değil de nedir? Seri git gide güçlenmeye başladı. Hydra Steve ilginç bir düşman mı olmaya başladı ne?

8.0

GÜZEL

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar