İnceleme: Civil War II #7

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]
Çizgi Romanın Adı: Civil War II
Yayınlandığı Tarih: 23.11.2016
İçerdiği Sayı: Civil War II #7
Yazar: Brian Michael Bendis
Çizer: David Marquez
Yayıncı: Marvel [/update]
Marvel’ın bu seneki en büyük olayı, Civil War II’de 7. sayıdayız. Daha önce 0., 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. sayısını oldukça detaylı bir şekilde incelemiştik. O incelemelere ulaşmak isteyenleri, hemen aşağıdaki linklere yönlendirebiliriz.

İnceleme tarzımızı bilmeyenler için de kısaca söyleyelim, önce sayıyı okumamış, okuyamamış, ya da yeniden yad etmek isteyen, daha detaylı bakmak isteyenler için sayının hikayesini anlatıyoruz, daha sonra da sayı üzerine değerlendirmemizi yapıp varsa teorilerimizden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu inceleme spoiler içermektedir. Hikayeyi okumuşsanız, doğrudan değerlendirme kısmına gönül rahatlığıyla atlayabilirsiniz.

HİKAYE


Sayı, New Attilan’da, Medusa ve diğerlerinin Ulysses’e seslenmesiyle başlıyor. Güçlerinin fazla hızlı geliştiğini gördükleri için, onu incelemeye almak istediklerini söylüyorlar ancak Ulysses onları duymuyor, bir trans halinde. Ulysses kendisini Old Man Logan’dan bildiğimiz çorak topraklarda buluyor ve tam bir Hulk tarafından yenmek üzereyken Hulk, Wolverine tarafından bıçaklanıyor. Ve Wolverine ortamı terk ederken Ulysses ne olduğunu anlayamıyor bile.

Gözlerimiz, geçen sayıda başkente gelen Miles Morales’e dönüyor. Polis onu çevreliyor ve maskesini çıkarmasını istiyor, Miles reddediyor. Tekrar çorak topraklara dönüyoruz. Logan, Ulysses’e ne olduğunu soruyor, o da Inhuman olduğunu söyleyince Logan, Inhumanların gezegeni terk ettiğini, buna Tony Stark’ın sebep olduğunu söylüyor. Başkentte olanları izleyen Maria Hill ve Carol Danvers, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Hill, başkentte bir süper kahraman savaşı istemediğini, Miles’ı yakalamaları gerektiğini söylerken, Carol, Captain America’yı devreye sokuyor. Miles’ı çevreleyen polisler meydanı bir anda terk ederken, Cap tek başına Miles’ın yanına gidiyor.

Tekrar çorak topraklardayız. Ulysses, Tony’nin ne yaptığını öğrenmeye çalışıyor ama Logan en son “onu fazla zorladı” diyor. Ulysses “Kimi zorladı” derken bağlantısı kopuyor ve Inhumanların arasına yeniden dönüyor. Bunu Medusa’ya söyleyip, Carol’a Tony ile savaşmayı kesmesini söylemelerini istiyor. Tekrar başkentteyiz. Miles, Cap’e onu öldürmeyeceğini, bu yüzden bunu kanıtlamak için buraya geldiğini söylüyor. Cap de ona inandığını söylüyor. Bu sırada Carol yanlarına inerek, “buraya böyle gelerek benim ne yapmamı bekliyorsunuz?” diyor.

Miles’sa yalnız bırakmasını istiyor. Carol, yardım edip daha güvenli bir yere götürmek için elini uzatıyor ama bir kalkan Miles’ı koruyor. Miles bunu kendisinin yapmadığını söylüyor. Carol da “Yeter artık Tony” diyor ancak arkadan gelen Iron Man bunu yapmadığını söylüyor. Tony son bir şans verdiğini ama Carol’ın onu dinlemediğini söyleyerek saldırıyor. Ve birbirlerine son kez saldırdıklarında Carol çok sert bir şekilde Tony’e vuruyor ve sayı bitiyor.

DEĞERLENDİRME

Artık sadece final sayımız kaldı ve açıkçası bu sayı doğru düzgün hiçbir şey görmedik. Hiçbir şey olmadı aslına bakarsanız. Elimizdeki tek yeni şey, Tony’nin “birisini” fazla zorlayarak Inhumanları, dünyayı terk etmeye zorlayacağı. Bunun Carol olmadığını düşünüyorum. İsim oyunu yaparak bir ters köşe yapılmaya çalışılıyor ancak bunda başarısız olduklarını söyleyebilirim. Gerçekten, isim verilmeden “Onu zorlayacak” dendiğinde, kast edilen kişinin gerçekten de Carol olduğunu düşündük mü? Dahası sayının sonunda saldıran zırhın içindeki kişinin Tony olup olmadığını bile bilmiyoruz. Muhtemelen, tıpkı 2. sayıda Attilan’a saldırdığında kullandığı gibi uzaktan kontrollü bir zırh. Ancak Tony seri boyunca kendince dikkatli davranmaya çalışıyordu. Şimdi durduk yere, ilk başta saldıran kendisi oldu.

Miles neden en başta başkente, o binaya gitti? “Böyle bir şey olmayacağını kanıtlayacağım” dedi ama arkadaşım, tam olarak olayın olduğu yere giderek neyi kanıtlamaya çalışıyorsun? Madem böyle bir tehlike var, ne diye olayın gerçekleştiği halini yeniden yaratıyorsun? Aynı şekilde oraya Cap de geldiği zaman neden orada kalmaktan diretiyorsun? Cap’in gizli bir planı olduğunu kendi serisinden biliyoruz. Steve bilerek, gerekirse Miles’ın kendisini öldürmesini istiyor. Olayı sağlamak için oraya gidiyor ama Miles neden hala ortamı terk etmiyor?

Ulysses bir şeyleri gördükten sonra Carol’a haber verilmesini istiyor ama Inhumanların içinde Lockjaw hepsini olay yerine götürebilecekken kimse hareket etmiyor ve olaylar oluyor. Sadece bir telefon görüşmesi bile olanlardan haberdar edebilirdi Carol’ı. Önümüzdeki sayıda kavganın ortasında mı gelecek Inhumanlar?

Old Man Logan geleceğini görmemiz güzeldi ama o sayfalardaki diyalog neden bu kadar kötüydü?

“Neredeyim?”
“Bilmiyor musun?”
“Hayır.”
“Bilmiyor musun?”
“Hayır, neredeyim?”
“Nerede olduğundan haberin yok.”
“Hangi yıldayız?”
“Bu ne biçim soru?”
“Yılı bilmiyorum”
“Sen nereden geldin?”

Daha bu şekilde devam ediyor aslına bakarsanız. Tüm Old Man Logan sahneleri berbat bir diyaloga sahipti. Biz bu gereksiz sayfaları görebilelim diye mi 8 sayıya çıkarıldı event. Yanlış anlamayın, Old Man Logan geleceğini görmek oldukça güzeldi ama saçma sapan bir anlatım ne yazık ki bütün heyecanımı söndürdü.

David Marquez her zamanki gibi bu serinin bize sunduğu en güzel şey. Ayrıca Old Man Logan sahnelerinde Andrea Sorrentino’nun sanatını görmek çok hoş bir sürpriz oldu.

İşin kötü yanı, sayının anlattığı şeyler o kadar kısaydı ki değerlendirmeye almak için yeterince malzeme yok elimizde. Önümüzdeki sayı final sayımız olacak. 8. sayı incelemesiyle birlikte eventin de genel değerlendirmesini yapacağız.

Sonuç

Civil War II final sayısına gelmişken bizi kendisinden bıktırdı doğrusu. Hiç ilerleme göremediğimiz bir sayıda, zorla yazılmış diyaloglar, hemen hemen tüm karakterlerin anlam veremediğimiz hareketleri, yerinde sayan öyküsüyle, David Marquez ve Andrea Sorrentino’nun mükemmel çizimlerine aynı güzellikle karşılık veremiyor.

4.5

KÖTÜ

Yorumlar