İnceleme: Detective Comics #944

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 09.11.2016
İçerdiği Sayı: Detective Comics #944
Hikaye: The Victim Syndicate Part Two: Payback
Yazar: James Tynion IV
Çizer: Eddy Barrows
Yayıncı: DC Comics[/update]
Detective Comics serisi Rebirth dönemindeki en iyi dergilerden birisi değil mi? Doğru düzgün Batman hikayeleri okumaya başladık, kendi konsepti var, artık sadece “diğer Batman dergisi işte” diye geçiştirmiyoruz. Seviyorum bu durumu. Geçtiğimiz sayıda Bruce, Batwing’i ekibe dahil etmişti her ne kadar Batwoman buna karşı çıksa da. Stephanie Brown, Tim’i kaybetmenin acısını çekip Harper Row ile Jean Paul’e derdini anlatıyordu. Cassandra ve Clayface arkadaşlık geliştirmişlerdi ve Batman’in verdiği zararlardan asıl etkilenenin kendileri olduğunu söyleyen Victim Syndicate isimli bir örgüt, Bruce, Luke ve Kate’in oldukları polis galasını basmıştı.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Galada Victim Syndicate harekete geçtiğinde Batwoman da ekibi desteğe çağırdı. Ekip olay yerine geldikten sonra, Syndicate’ın başındaki kişi, etrafına bir koruma kalkanı örüp Batman’i, “Bizi hiç umursamadınız, ben senin ilk kurbanınım, hepimiz kurbanız, masumlara zarar gelmeyecek ama sana destek veren herkes bedelini ödeyecek” diyerek tehdit etti. Bu sırada Batwing, kalkanı indirdi ve Bruce, ilk kurbanı yere serdi. Diğerleri de harekete geçmişti ki, Syndicate’ten birisi Stephanie’yi zehirleyip bayılttı. Harper ve Clayface, Steph’i dışarı çıkarırken Syndicate saldırdı ve polisleri harekete geçirerek ellerindeki silahları kullanmalarına neden olup ortadan kayboldu. Daha sonra kendi aralarında konuşan Luke, Kate ve Bruce, bu kurbanların kim olduklarını öğrendiler. Birisi Scarecrow’un ilk deneği, birisi Poison Ivy’nin ilk kurbanı, birisi Clayface’in saldırdığı ilk kişi, birisi de Joker’in ilk gazının kurbanlarından. Ama liderin kim olduğu konuşulmadı. Bruce, Luke’a Tim’in sistemlerini öğrenmesini, Batwoman’a da örgütün nasıl görünmeden dolanabildiğini öğrenmesini söyleyerek Lesli Thompkins’in kliniğinde Stephanie’yi ziyarete gitti. Leslie, Bruce’u yine çocukların hayatını tehlikeye attığı için azarlarken içerideki odada uyuyan Stephani birden uyandı ve karşısında, kendisine “artık konuşmamız gerek” diyen First Victim’i buldu![/error]

Görüş

Bu dergi All-Star Batman’den daha iyi gitmeye başladı, bunu söylemeliyim. Her ne kadar ateş altında kalan kurbanların kahramanı suçlaması fikri hoşuma gitmese de artık böyle bir kural var resmen. Yani, kahraman tek başına savaşmıyordu. Neden asıl kötüye odaklanmıyorsunuz arkadaşlar? Stephanie sevdiğim bir karakterdi ve Batman Eternal’dan beri kendisini çok görememek beni üzüyordu. Bu hikayenin Steph odaklı olmasını sevdim. Düşünürseniz, aslında Stephanie de Batman’in bir kurbanı. Annesi ve babası Batman Eternal’da Steph’i Batman yüzünden öldürmeye çalıştı, erkek arkadaşı Tim, Batman yüzünden öldü. Dolayısıyla Victim Syndicate’ın, Steph’i kullanarak Bat-Family’i içten çökertmeye çalışması bence gayet güzel bir hamle. Batman & Robin Eternal serisinde de Harper, Batman yüzünden annesini ve babasını kaybetmişti. Dolayısıyla Harper da Batman’in kurbanlarından birisi, ona da yanaşabilirler ama böyle bir gerçek olduğunu bilen sadece Batman ve Robinler var. Polis galasında Luke, First Victim’in kalkanını indirdiği zaman Bat-Family neden daha sert saldırmadı bunu anlamadım. Sadece lidere tek bir yumruk atıldı, bırakıldı. Öte yandan bu seriyi okumak bende Batwoman dergisi için önü alınamaz bir istek doğuruyor. Kabul ediyorum, Batwoman bu dergide dikkati fazlaca üzerine topluyor, diğer karakterleri, özellikle Batman’i çok gölgede bırakıyor ama uzun zamandır canımız Kate’imizi göremiyorduk, olsun o kadar. Hiçbir zaman “çok fazla Batwoman” diye bir şey yoktur! Eddy Barrows, özellikle yukarıda da verdiğim Batman/First Victim panelinde çok güzel iş çıkarmış. Sayının genelinde de Victim Syndicate’i oldukça korkutucu bir şekilde resmetmiş. Ellerinden öpüyoruz. Detective Comics, Rebirth’ün güzel serileri arasında yer almaya devam ediyor!

8.0

GÜZEL

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar