İnceleme: Detective Comics #945

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 23.11.2016
İçerdiği Sayı: Detective Comics #945
Hikaye: The Victim Syndicate Part Three: Unforgiven
Yazar: James Tynion IV
Çizer: Al Barrionuevo ve Carmen Carnero
Yayıncı: DC Comics[/update]
Tim Drake’in ölümünden sonra ekip iyice afallamışken, kendilerine zamanında Batman’in yaptıkları yüzünden, savaştığı kötülerin ilk kurbanları olduğunu iddia edenlerin kurduğu Victim Syndicate ortaya çıkmış ve bir polis galasını basarak Batman’in ekibini darma duman etmişti. Bu örgütün başındaki First Victim, Batman’in ilk kurbanı olduğunu iddia ediyordu ancak olayını söylememişti. Bu sırada Stephanie’yi bayıltmışlar, Steph, Leslie Thompkins’in kliniğine yatırılmıştı. Leslie, çocukları bu işe sürüklediği için Bruce’u azarlamış, içeride uyuyan Steph ise bir anda karşısında, onunla konuşmak istediğini söyleyen First Victim ile karşılaşmıştı.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”]Batman ve Harper, Stephanie’den, First Victim’in ne söylediğini öğrenmeye çalışıyorlar ancak Steph bir şey söylemiyor. Daha sonra Batman dışarı çıkıp bahsi geçen ilk kurbanı geçmişinde aramaya çalışıyor ancak hala bulamıyor. Batwoman, Luke Fox ile kahramanlık işini sırf zevk için yaptığı için tartışıyor ve Leslie Thompkins’i, ekibi değerlendirmeye alması için çağırıyor. Harper ve Jean Paul Valley, birlikte konuşurlarken Victim Syndicate kliniğe saldırıyor ve Jean Paul, Azrael kılıcını çekerek karşı koyuyor. Leslie Thompkins, Clayface’i değerlendirmeye alıyor ve öğrendiği kadarıyla, Clayface geçmişinde yaptığı kötü şeylerden pişman ancak Clayface formuna girdiğinde düşünemiyor, bu yüzden insanları incitiyor. Daha sonra değerlendirmeye alınan Steph başta Batman’in etrafındakileri umursamadığını söylese de Thompkins, “bunu First Victim mi söyledi” deyince bunun bir sorgulama olduğunu anlayıp isyan ediyor. Karanlıktan çıkan Batman’i “Tim bile umrunda değil senin” diyerek suçluyor. Bu sırada Syndicate’ın kliniğe saldırdığı haberi geliyor ve Steph dışında diğerleri olay yerine gidiyor. Stephanie ise gizlice antrenman yaptıkları odaya giriyor ve “herkes gitti, burada mısın?” diyor karanlığa. Karanlıktan Tim Drake çıkıyor ve “Her zaman” diyor, sayı bitiyor.[/error]

Görüş

Detective Comics serisi, James Tynion IV’un şimdiye kadar yazdığı en iyi seri. Tartışmasız. Derginin içinde Batman, Batwoman, Batwing, Spoiler, Cassandra, Azrael, Leslie Thompkins, Harper Row ve Clayface olmak üzere 9 kişi ön planda ve sayı içinde hepsinin meşgul olduğu bir şeyler var, hepsinin bir görevi var ve dergi kalabalıktan dolayı asla sıkıntı yaşamıyor. Her karakterin yaptığını görme imkanımız oluyor ve hiçbiri de sıkıntı yaşamıyor. Serideki karakter gelişimlerinin çok iyi olduğunu daha önce de söylemiştim, yine söylüyorum, her sayı karakterler bir adım daha ileriye atıyorlar kendilerini. Takım neden Batman’in kendilerini seçtiğini sorgulamaya başladı. Clayface sebebini bilmiyor, Stephanie “bizler ya katiliz ya katil çocuğuyuz, bizi gözlemek istiyor, kontrol altında tutmak istiyor” diyor. Mantıklı da. Tabii ilk sayıda Colony’nin gözlemlediği karakterlerdi bu ekiptekiler. Batman bu yüzden hepsini toplamıştı. First Victim Steph’in kafasını karıştırmış olmalı. Harper’ın biseksüel olduğunu öğrendik. Azrael’in kılıç çektiğini öğrendik ki bundan sonra gelecek League of Shadows hikayesinde Azrael de ekibe katılacak. Ayrıca Detective Comics 950’nin kapağından gördüğümüz kadarıyla Stephanie ekibi bırakacak bu serinin sonunda. Muhtemelen bu sayıdaki tartışmalar da etkili rol oynayacak. Sayının sonunda gördüğümüz Tim de muhtemelen sahte. Çünkü kendisinin Mr. OZ’un hapishanesinde olduğunu biliyoruz. Detective Comics yine güzel bir sayıyla bu hafta da bizleri gülümsetti.

8.0

GÜZEL

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar