İnceleme: The Flash S03E05 – Monster

“”Murder on the Titanic, who did it? Who cares we’re drowning!””

Bölümün Konusu:

Laboratuarda yeni bir Harrison Wells vardır ve özellikle Cisco’nun güvenini kazanamamıştır. Barry, Julian’la arasını düzeltmeye çalışırken şehre devasa bir canavar saldırır. Hiçbiri nasıl durduracağını bilmemektedir. Bunların üstüne HR da bir şey bilmemekle dikkatleri üstüne çeker. Caitlin, güçlerini öğrenmek ve ne yapacağını anlamak için annesinin yardımını istemeye gider.

Artıları

 • Tom Cavanagh’ın değerini bu dizi bitmeden anlayamayacağız gibi. 3 sezonda tonlarca farklı role büründü adam ve hepsinde karakterin bambaşka birisi olduğunu sonuna kadar hissettirdi. Flash dizisi iyice Tom Cavanagh şovuna dönüştü ve bundan şikayetçi değilim. 
 • Murder on Titanic filmini yapacak cesur bir yapımcı var mı? Kesinlikle izlerdim!
 • Bölüme harcanan CGI güzeldi ama umarım tüm sezonun masrafını 5. bölüme yığmamışlardır. Önümüzdeki bölümlerde Flash, koşma yeteneğini kaybederse (!) üzülürüz.
 • Julian karakteri biraz daha oturmaya başladı. Özellikle kendisinin metalardan nefret etmesinin sebebini “herhalde, babamı öldürdüler, ben de intikam almak için buraya geldim diye düşünmüyorsundur” diye klişeyi boğarak anlatması güzeldi. 
 • Şimdi burasını eksiye mi artıya mı koyacağımı bilemedim ama elimizde bir teori var. Julian, ilk iki sezonda görmediğimiz, birden ortaya çıkan Barry’nin başarılı CSI arkadaşı. Metalardan nefret ediyor çünkü ellerindeki güçleri boşa harcadıklarını, kendisinde olsa ne güzel şeyler yapabileceğini söylüyor. Flash’a karşı daha iyi niyetli. Çizgi romanlarda Rebirth Flash döneminde, August Heart, çizgi romanlarda daha önce görmediğimiz, birden ortaya çıkan Barry’nin başarılı CSI arkadaşı. Metalardan nefret ediyor çünkü ellerindeki güçleri boşa harcadıklarını, kendisinde olsa ne güzel şeyler yapabileceğini söylüyor. Flash’a karşı daha iyi niyetli. Pekiiiiiiii, August Heart çizgi romanlarda ne oldu? Godspeed! İnsanların hızını ve gücünü çalan August Heart oldu. Şimdi Julian’ı buna mı sürükleyecekler? Kesinlikle bu fikre karşıyım.
 • Caitlin, Killer Frost’a mı dönecek? Bir teorimiz daha, Caitlin’in sezon sonuna kadar iyice kötüleşip çıldırarak ekibe saldırması. Sonunda ekibin Caitlin’i bir hücreye kapatarak ondan Killer Frost’u tamamen ayıracak bir şey bulmaya çalıştığını, bu sırada da Star Labs’te Cait’in yerine Julian’ın çalıştığını göreceğiz.
 • Pekala, HR, Earth-19’un Steve Jobs’uymuş. Güzel. Muhtemelen oranın Wozniak’ı tarafından postalandı. 

Eksileri

 • Canavarın nerede olduğunu bile Barry zar zor bulabilmişken Iris’in anında olay yerinde bitmesi çok zorlamaydı.
 • Caitlin ve annesinin olduğu sahnelerdeki diyaloglar ne kadar ucuzdu öyle? Sürekli cümlenin öznesini, önemli kısmını, diğer taraf bilgiyi isteyince vererek bizi de iyice salak yerine koydular. “Eminim bayan Snow beni görmek isteyecektir” diyeceğine “Annem olur” deyip geçsene, dramatik açıklama neden? Devamında babası hakkındaki tartışma da bu havada geçti hep.
 • HR’a hemen güvenmelerini zaten eleştirmiştik, adamın tek bir açıklamasıyla yine tav oldular. Dahası, bu adam hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz, anlattıkları şeyler önemli olabilir. Neden kendi dünyasından bahsettiği zaman sözü sürekli kesiliyor?
 • Caitlin’in annesinin yanından ayrılırken, olayın çok hızlı bitmesi sinir bozucuydu. -Anne ben buz yapıyorum -Banane [Annenin kıskanç elemanının bileği donar] -Özür dilerim Caitlin, -Tmm, -Sen şimdi git, biz kimseye söylemeyiz, -Tmm. Gerçekten mi?
 • Bölümün sonunda da: -Cait güçlerini sakın kullanma [Cümle bitmeden güç kullanır]
 • HR Wells’in yazar çıkmasıyla Cennet Mahallesinde Beter Ali’nin yazar çıkması çok büyük benzerlik gösteriyor. Twist’in kalitesi bu yani.
 • Julian bölüm boyunca Barry’e kuralları tanımamaktan dolayı sataşıp durdu ancak bölüm sonunda canavarı kontrol eden çocuğu yakaladığında ne kadar kural varsa camdan dışarı attı. Tebrikler.
 • Bölümün kötüsü, okulda arkadaşlarının dalga geçtiği bir çocuk. Bu kadar. Ne adam akıllı bir motivasyonu ne de doğru düzgün bir altyapısı var. Sadece “ben de korkutacağım” diyen aptal saptal bir karakter. Bunu hak etmiyoruz. 
 • Caitlin’in annesinin yanındaki adam, tam olarak her şeyi dondurabildiğini gördüğü bir kadını odaya kilitlemeye kalktı. Bro, u mad?

Göndermeler

 • North by Northwest: Hani, silah patlamadan önce yan karakterin kulakların kapattığı Hitchcock filminden bahsedildi ya, o film North by Northwest, ne duruyorsunuz, mutlaka izleyin!
 • Walter: HR, Wally’nin adını karıştırıp Walter diyordu. Tamam bir gönderme olmayabilir ama çizgi romanlarda Walter West isimli bir koşucu vardı alternatif evrenlerde. Kendi evreninde Linda’yı kaybettikten sonra ana evrene gelip Wally’nin yerine geçmeye çalışıyordu. Mark Waid’in yazdığı Dark Flash Saga’da okuyabilirsiniz macerayı. 152-159 arası.
 • Bu bölüm başka göndermemiz yoktu. İlginç değil mi?

Görüş

Sezon gitmiyor. 5 bölümdür, her seferinde “biz ne izliyoruz ya?” diye devam ediyoruz. Sürekli karakterlerin durduk yere kendilerinin yarattığı tehditlerle boğuşmasını izliyoruz. Julian oldukça güzel bir karakter olma yolundayken, diğerleri git gide çizgilerini kaybetmeye başlıyor. HR iyi bir eklenti gibi gözükse de 3. sezon Cisco’yu kaybettirdi resmen bize. Kötü bir bölümün ardından önümüzdeki hafta yeni bölüm yok, sonraki hafta Wally ile Alchemy’nin buluşmasını izleyeceğiz.

5.5

KÖTÜ

S03E06: Shade Fragmanı:

Yorumlar