İnceleme: Jessica Jones #2

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 16.11.2016
İçerdiği Sayı: Jessica Jones #2
Hikaye: –
Yazar: Brian Michael Bendis
Çizer: Michael Gaydos
Yayıncı: Marvel[/update]
Jessica ilk sayısında hapisten çıkmıştı ve nakit paraya ihtiyacı vardı. Bunun için de gördüğü ilk vakaya atlamıştı. Vakayı getiren kadın, kocasının farklı bir gerçeklikten geldiğini iddia etmekte olduğunu söylemişti. Ancak bu dava üzerinde çalışmaya başlayacakken eski kocası Luke Cage kapısını çalmaya başlamıştı. Ortak arkadaşlarını, Misty Knight’ı, Jessica Drew’ü, Jessica’nın peşinden göndermiş ve tek bir soruyu sordurtmuştu, “Bebeği nereye sakladın Jessica?”, Jessica hiçbir şey söylememişti. Sayının sonunda ise bizzat Luke gelip bu soruyu sormuş, Jessica’nın karşısına dikilmişti.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayıya, Jessica’nın hamile olduğu zamandan başlıyoruz. Birlikte her şeyin üstesinden geleceklerini konuşuyorlar Luke’la. Daha sonra önceki sayıda kaldığımız yerden devam ediyoruz. Luke, Jessica’ya ilişkilerini mahvettiğini ve şimdi de bebeklerini göstermediğini söylüyor. Jessica’ysa bir davanın üstünde çalıştığını söyleyip Luke’u kovalıyor. Luke sinirlenince de Jessica sıçrayıp gidiyor. Sinirlenen Luke arabayı parçalıyor ve gizli bir köşeden bir kadın bu anların fotoğraflarını çekiyor. Jessica, ofisine gitmek üzereyken, orada birilerinin kendini bekleyebileceğini düşündüğü için vazgeçiyor ve zorla da olsa bir otel odası kiralıyor. Uyandığında annesi, Jessica ve Luke’un artık büyümüş kızlarını getiriyor ve hasret gideriyorlar. Jessica’ya bir telefon geliyor müşterisi olan kadının numarasından. Açtığındaysa bir cinayet masası polisi, kadının öldürüldüğünü ve konuşmak istediklerini söylüyor. Tam adresi isteyecekken havada beliren bazı yumruklar önce Jessica’yı yere seriyor, daha sonra da bir arabanın arka kapısına fırlatıp ortadan kayboluyor ve sayı bitiyor. [/error]

Görüş

İlk başta şunu diyelim, Jessica’ya sayının sonunda saldıran kişi The Spot. Kendisi böyle portallar açıp elini kolunu çıkartabiliyor. Daha yakından tanımak için Mark Waid’in Daredevil serisinin ilk sayılarını okuyabilirsiniz. Neden Jessica’ya saldırıyor en ufak fikrimiz yok tabii. Jessica bebeği ortadan kaldırmamış, hala kızı var ve onu Luke’tan korumaya çalışıyor. Luke ile evliliğini bitiren şeyin ne olduğunu daha bilmiyoruz ama Luke bütün suçu Jessica’ya yıkıyor. Jessica’nın neden hapse girdiğini ve neden hiçbir arkadaşının onu hapisten çıkarmak için uğraşmadığını da hala bilmiyoruz. Luke’u izleyen kadın da yeni çıktı karşımıza. Şimdi, bu seri fena değil, Alias’tan sonra direk bu seriyi okumaya başlarsanız hiçbir şey kaybetmezsiniz. Ama gelin görün ki Jessica’nın, New Avengers’ta yaşadıklarını, karakter gelişimini gördükten sonra bu serinin yaratacağı etki, “biz geri mi gidiyoruz?” olacak. Bu serinin dizi izleyicilerinin damak tadını yakalamak için başlatıldığı aşikar ama Luke’la birlikte yıllardır New Avengers’ta Jessica daha stabil, daha aydınlık bir karakter olmuştu. Yani, tıpkı Civil War II’da olduğu gibi yine bir “Bendis’in geçmişi sallamaması” durumuyla karşı karşıyayız. Üstelik bu geçmişi de kendisi yaratmıştı. Bu yüzden üzgünüz biraz. Alias’a benzeyip, diyalogların ve sahnelerin de Alias kadar kuvvetli olmaması ayrı bir dezavantaj. Sayıdaki güzel şeylerden birisiyse, Luke’un sayı başında, Doctor Doom’dan para istemeye gittiğini anlattığı hikaye.

Yukarıdaki sahne, Hero for Hire #8’denmiş. Luke’un anlattığı hikaye tam olarak bu. Ancak bu tatlı göndermenin dışında serinin beni pek açtığını söyleyemeyeceğim.

6.0

VASAT

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar