İnceleme: Nightwing #8

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 02.11.2016
İçerdiği Sayı: Nightwing #8
Hikaye: Rise of Raptor Finale
Yazar: Tim Seeley
Çizer: Javier Fernandez
Yayıncı: DC Comics[/update]
Nightwing’in son düşmanı Raptor’la birlikteliğimizde final sayısına geldik. İlk hikayesi olan Better Than Batman 4 sayı sürmüştü, daha sonra araya 2 sayılık Night of the Monster Men eventi girdi ve şimdi de Rise of Raptor macerası 2. sayısıyla sona erecek. Geçtiğimiz sayıda Dick, hesap sormak, yaptıklarını ödetmek için Raptor’un peşine düşmüştü ama arkadaşın, Dick’in annesi Mary ile bir geçmişi olduğunu öğrenmişti. Ve Raptor, korumalarının önünde Bruce Wayne’i etkisiz hale getirip yakalamıştı.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayı Dick’in çocukluğuyla başlıyor. Bir gece anne babasının konuşmasına kulak misafiri oluyor. Babası, annesinin yakınlarında dolanan bir adamdan rahatsız. Annesi de rahatsız olduğunu ama uzaklaştıramadığını söylüyor. Bu arkadaş Raptor. Günümüze geliyoruz. Raptor, Bruce’a zenginliğiyle insanların üstüne çıktığını, bunu hak etmediğini ve Dick Grayson’ı kendi ayrıcalıklı dünyasında mahvettiğini söylüyor. Bu sırada mekana gelen Dick, Raptor’la dövüşmeye başlıyor. Bu sırada da Raptor’un hikayesini dinliyoruz. Raptor gençken bir hastalığa yakalanıyor ancak ilacını bulamıyor. Dick’in annesi Mary’nin genç haliyle tanışıyor ve birlikte ilaç çalıyorlar ulaşamayanlara dağıtıyorlar. Daha sonra Mary ayrılsa da Raptor onu gizlice izliyor sürekli. Dick bu noktada araya girerek, Raptor’un dikkatini dağıtıyor ve onu yere yıkıyor. Sonunda Spyral’e teslim edip Bruce’u kurtarıyor. Birlikte yaralarını sararlarken sayıyı ve Raptor’un öyküsünü bitiriyoruz.[/error]

Görüş

Öncelikle şunu atlamadan geçmeyelim. Raptor, Bruce’a Gotham’ın fakirlerinin kanıyla beslendiğini, bu ziyafetin biteceğini söylüyor:

Batman Year One’da Batman bunu Gotham’ın kodamanlarına söylüyordu!

Sayıya gelecek olursak, Raptor’un hikayesinin güzel bittiğini düşünüyorum. Neredeyse 6 sayımızı bu arkadaşa ayırdık ve altını da gayet güzel doldurarak uğurladık. Sadece kavga esnasında bütün geçmişini tek tek anlatması bana biraz can sıkıcı gelmişti. En son bu hissi Death of the Family’nin Batgirl yan sayılarından birinde Knightfall karakteri ile Barbara dövüşürken almıştım. Kötü adamın geçmişini bu şekilde öğrenmemeliyiz.Yine de bir karakterin geçmişinden gelip de bu kadar detaylı ve sağlam bir şekilde oturan karakterleri az görüyoruz. Bu yüzden sayının genelini sevdiğimi söyleyeceğim. Bruce’la Dick’in arasındaki ilişkinin de artık düzeldiğini, birbirlerine güvendiklerini öğrendik. Her şey gayet güzel. Önümüzdeki sayı Superman’in konuk olacağı bir tek sayı olacak. Koca Mavi’yi getirin!

8.0

GÜZEL

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar