İnceleme: Thanos #1

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 16.11.2016
İçerdiği Sayı: Thanos #1
Hikaye: Thanos Returns
Yazar: Jeff Lemire
Çizer: Mike Deodato
Yayıncı: Marvel[/update]
Marvel, kötülerine çizgi roman çıkarmaya devam ediyor. Dr. Doom’un Iron Man olmasından sonra Venom ve Thanos’un kendilerine ait serilerinin geleceğini öğrenmiştik. Venom dergisi gelecek hafta yayın hayatına başlayacak, sonsuzluk taşlarının efendisi, Titan’ın çılgın kralı, Avengers’ın ezeli düşmanı Thanos ise, Infinity War filmine yaklaşık bir buçuk yıl kala kendi çizgi roman serisine kavuşmuş bulunmakta. Ben yazın seriyi Jeff Lemire’ın yazacağını öğrendiğimde beklemeye başlamıştım. Sonuçta adamın Trillium, Green Arrow, Animal Man ve Justice League Dark gibi dergilerde yaptıkları ortada, şu anda da Marvel’ın en iyi dergilerinden biri olan Moon Knight’ı ve bana göre piyasadaki en güzel dergi olan Old Man Logan’ı yazıyor Lemire. Ona çizimlerde kötü karakterlerin çizgi romanlarını yazmakta ustalaşmış Mike Deodato katılınca ortaya farklı, alışılmadık bir dergi çıkabilirdi, nitekim öyle de olacak gibi. Derginin ilk sayısının da bu haftaya denk gelmesiyle, ben de ilk incelememi bu sayıyla yapmaya karar verdim. Umarım beğenirsiniz.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Derginin ilk sayfalarında bize üçüncü ağızdan Thanos’un kurduğu Kara Düzen’in durumunu anlatıyor. Thanos gezegeni terk ettikten sonra Kara Düzen’in üyelerinden Corvus Glaive, eskiden Thanos’a ait olan uydu Kara Quadrant’ta düzenin yeni bir versiyonunu oluşturmuş ve birçok gezegen fethetmiş. Thanos’un korku dolu ve gaddar yönetimine göreyse daha adil bir yönetim sergilemiş Corvus Glaive. Fakat bu çok uzun sürmüyor çünkü Thanos dönüyor. Glaive’in askerlerini öldürüp, ortalığı yakıp yıktıktan sonra soluğu Glaive’in yanında alıyor. Corvus ne kadar burası artık benim dese de Thanos onu “he, he” diyip geçiştiriyor. Thanos, Glaive’i yere seriyor, onun ince-uzun bıçağını kırıyor ve bıçağın kırılmasıyla onun birazdan öleceğini söylüyor. Glaive de bıçağın kırılan parçalarından biriyle boğazını kesiyor. Ardından Thanos tahtına kavuşuyor. Tüm bunlar olurken hikayenin farklı bir boyutu daha var aslında. Evrenin şampiyonu Tryco Slatterus, Thanos’un kardeşi Eros’u, yani Starfox’u arıyor ve onu bir çeşit seks partisi içinde buluyor. Starfox’a onu Titan’a götürmek için görevlendirildiğini söylüyor. Starfox kim tarafından görevlendirildiğini sorunca, Thanos’un oğlu Thane tarafından cevabını alıyor. Starfox uzay aracının külüstürlüğünü bir bahane olarak ileri sürüyor ve gitmek istemiyor. Tryco bir yere daha uğrayacaklarını, acele etmesini söylüyor ama Starfox ikna olmuyor. Tryco uzun hayatında sürekli kendini kanıtlamak için savaşabileceği her şeye ve herkese meydan okuduğunu, şimdiyse Thane’in ona gelmiş geçmiş en büyük meydan okumayı teklif ettiğini ve bunu onun yardımı olmadan yapamayacağını söylüyor. Starfox neye diye sorunca, Tryco neye değil kime cevabını veriyor. Ardında Starfox’a kardeşi Thanos’un döndüğünü ve beraber onu öldüreceklerini söylüyor. Starfox da araca biniyor. Bunların ardından Titan’a gidiyoruz. Thane Titan’da yıkıntının ortasında duruyor ve birden Thanos’un biricik aşkı Ölüm beliriyor. Ölüm, Thane’a endişeli göründüğünü söylüyor. Thane da kendisinin eskisi kadar güçlü olmadığı, planladıkları her şey istediği gibi gitse bile babasının Thanos olduğunu belirtiyor. Ölüm ise Thane’ın güvenini kazanmak için ona evrende başka kimsenin bilmediği, her şeyi değiştirecek olan bir sırrı söylüyor. Ortaya Thanos’un her yerinden mor sıvı akarken bir resmi çıkıyor ve Ölüm “Thanos ölüyor” diyor ardından da sayı bitiyor. [/error]

Görüş

Jeff Lemire olaya güzel bir başlangıç yapmış. Her ne kadar dergi Thanos dergisi olsa da diğer karakterleri de epey bir kullanmış bu da derginin sürekliliğini sağlamış. Açıkçası daha ilk sayıdan Thanos’un yavaş yavaş öldüğünü görmek de bir hayli ilginç. Bu Batman veya Superman’e yapılsaydı çok saçma bulurdum ama Thanos gücündeki kötü birine yapılınca iş ilginçleşebilir. Muhtemelen de ölmeyecektir zaten. Öte yandan da Starfox ve Tryco bir yere daha uğrayacaklar, umarım ekipleri güçlenir çünkü şu an Thanos karşısında çok ama çok zayıflar. Büyük ihtimalle kadro da genişleyecektir zira ilk sayıda sadece altı karakter gördük. Sayının bir ilginç özelliği de, karakterlerin 70’lerden gelmiş gibi olmasıydı. Özellikle Starfox ve Tryco böyleydi ki bu durum benim çok hoşuma gitti.

Çizimlere gelirsek ben Mike Deodato’nun çizim tarzına fazla bayılmam ama ortaya güzel bir iş çıkarmış. Frank Martin’in renklendiriciliğine söyleyecek bir şeyimse yok, adam işini gerçekten çok iyi yapıyor. Özellikle böyle kozmik hikayelerde farkını ortaya koyuyor. Dergiyle ilgili tek olumsuz düşüncem de bence üçüncü ağızdan anlatıma biraz fazla yer verilmiş, bu da okuyucuyu sıkabiliyor ama bunu ilk sayı olmasına verebiliriz. Sonuçta Jeff Lemire’in öncesine dair anlatacakları varmış, anlatmış.

Son olarak toparlamak gerekirse, Thanos güzel bir başlangıç yaptı ve bir sonraki sayılar için merak uyandırmayı başardı. Anlaşılan Lemire da Thanos için daha önce denememiş, farklı şeyler planlıyor. Şahsen ben sayıyı beğendim, size de bir şans vermenizi öneririm.

8.5

GÜZEL

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar