Mobil Oyun İncelememe: DC LEGENDS

Merhabalar güzel insanlar. Öncelikle bir süredir oyun haberi çıkmıyordu bunun için özür dilemek istiyorum, okulların başlaması, bu tarz oyunlarda genel olarak olan durgunluk derken biraz ayrı kaldık. Hasreti dindirmeden olmaz.

Özrümü de dilediğime göre esas konuya geçebiliriz. Eğer dikkatli bir okuyucu değilseniz muhtemelen başlıktaki tersliği fark etmemişsinizdir (Merhaba başlığı tekrar okuyanlar). Başlığın böyle olmasının sebebi hem bu oyun hakkında biraz konuşmak, hem de bu oyun konularında bir kaç kelam laf etmek. DC Kasım ayı içerisinde çıkaracağı DC Legends isimli oyunu betaya açtı ve oynama fırsatım oldu. Şunu söyleyebilirim ki cidden üzdü, açıkçası DC’den bu tarz bir hareket beklemezdim. Şöyle ki çok uzağa gitmeye gerek yok, son 5 yıldır Marvel ve DC her alanda inanılmaz bir rekabete girdi. Oyun sektöründen tutun, film vs. Batman filmleri dışında “BANA GÖRE” çekilen Man of Steel ve Green Lantern gibi ilginç filmlerden sonra DC çok kan kaybetti. Marvel’ın Captain America ve Iron Man ile başlayıp Avengers ile tahta çıktığı bu dönemde film konusunda pek tutunamadı. Neyse, filmler pek benim alanım değil onun eleştirisi zaten yapıldı. Oyun konusuna gelirsek şöyle bir üzücü gerçek var. Bilgisayar ve konsol oyunlarına bakıldığında iki taraftan da sadece tek bir yüz ortaya çıkıyor. Batman ve Spider Man. Zamanında bolca yapılan, hunharca kullanılan Spider Man ile şu zamana kadar kırktan fazla oyunu yapılmış Batman marka yüzleri olmayı becerdi. Ancak devir değişti, insanlar mobil oyunlara yönelmeye başladı ve işte burada Marvel ezici liderliği kaptı.

Google Play veya AppStore’a bakarsanız göreceğiniz tablo, bir sürü Marvel oyunu olduğu. Ha tabii ki nicelik hiç bir zaman niteliği belirlemiyor ama genel olarak En iyi 10 mobil oyun listesine bakarsanız göreceğiniz şey Marvel oyunları. Markete bakarsanız yine göreceğiniz Marvel. Yaptığımız listede 10 oyundan üçü DC’ye ait. Injustice: Gods Among Us gibi muhteşem bir oyun yapıp, ki ikincisi ile yine ortalığı kasıp kavuracaklarına eminim, diğer konularda nasıl bu kadar noksan kalırlar bunu anlayamıyorum. DC’ye bu kadar fazla sayıp sövmemin sebebi de bu oyundur, çünkü yine oyun listemizde göreceğiniz Marvel Avengers Alliance 2 oyunun çok kötü bir kopyası. Ha tabii ki tür olarak esinlenilebilir ancak şahsen DC Legends’ı indirirken büyük umutlarım vardı, DC karakterleri ile bu tarz bir oyun oynayabilmek güzel bir deneyim olacaktı ancak oyun açıldığından itibaren özensiz, grafik bakımından eksik, ara yüz olarak tam bir kopya olarak karşıma çıktı. Kısacası bu oyun DC’nin “hacı bize de bi pay ver be” demesiyle aynı.

Oyuna gelecek olursak oyunumuz bir strateji oyunu. Turn-based (sıra tabanlı) olan oyunun hikayesi Manhunter’lar dünyayı istila etmek istemektedir ve tabii ki biz buna dur demeliyiz.  Buraya kadar pek bir sorun yok ancak sizden tek istediğim, en basitinden yukarıda görülen fotoğraftaki Manhunter’ın duruşuna bakın. Tüm oyun boyunca böyle “kasıntı” duruyor. Ekranda gördüğünüz gibi maksimum 4 kişilik takımımızla, topladığımız karakterlerle pata küte ilerliyoruz. Ha tavsiye eder miyim diye sorarsanız, açıkçası eğer çok ağır bir şekilde DC karakterleri ile oynamak istemiyorsanız Marvel Avengers Alliance 2’yi oynamanızı tavsiye ederim.

Bu yazının yazıldığı tarihte oyun kapalı beta sürümünde olup:

Google Play üzerinden kayıt başvurusu yapabilir veya bir Apple kullanıcısı iseniz DC Legends linki üzerinden e-mailiniz ile kayıt başvurusu yapabilirsiniz.

Google Play Puanı: 4,3
 

Yorumlar