Ölü Yiğidin Hakkı: DC Universe Online

Merhaba güzel insanlar! Nasılsınız, iyisinizdir umarım. Bugün sizinle beraber ölü yiğidin hakkını vereceğiz. Marvel vs Dc kim ne kadar oyun yapmış  yazımızda tabiri caizse DC’yi biraz yerden yere vurmuştum. Oyun pazarında yetersiz ve eksik kaldıklarını ve bir kaç oyun dışında neredeyse hiç bir varlık gösteremediklerini tablolar eşliğinde açıklamıştık. Ancak DC beni utandırdı, resmen lafımı ağzıma tıktı. Bu oyun yeni bir oyun değil hatta 5. yılını doldurmuş bir oyun, ancak benim anca fırsatım oldu oynamaya diyelim… Normalde bu oyunla beraber YouTube serüvenimizi başlatıp oyunun detaylı incelemesini YouTube üzerinden paylaşacaktık ancak bir kaç teknik aksaklık nedeniyle şimdilik buradan yapıyoruz, eğer sorunları halledebilirsek oyunun inceleme videosu ve belki bir seri ile karşınızda olabiliriz.

Giriş kısmını geçtiğimize göre artık asıl meseleye gelebiliriz. Öyleyse ölü yiğidin hakkını vermeye başlayalım, öyle değil mi?!

 Oyuna bu sade giriş ekranı ile başlıyoruz. Benim normalde karakterim olduğu için tabii, yoksa direk karakter yaratmaya geçiyoruz. Fotoğrafta gördüğünüz azman benim ana hesabım, ancak tabii ki size azmanımı göstermeyeceğim.

İlk olarak cinsiyet seçme ekranındayız

3 ana toplam 6 farklı vücut tipi seçiyoruz

  Bu kısımda elimizde iki seçenek bulunuyor. Inspired by kısmı ile DC süper kahramanlarının güçlerinin, kostümlerinin, görüntülerinin olduğu bir şablon seçip de başlayabiliriz, Custom seçeneğine basıp kendi özgün karakterimizi de yaratabiliriz. Inspired by daha çok “aman beni uğraştırma oyuna geç” diyenlerin tercihi “bence”.

Inspired By seçeneği ile seçebileceklerimizden bir kaç tanesi.

 Artık yavaş yavaş ısınalım. Bu kısım bir bakıma hayati önem taşıyor çünkü oyundaki hikaye modunuzu ve daha sonra Hall of Doom’a mı yoksa Justice Tower’a mı gideceksiniz onu belirliyor. Ayrıca seçeceğiniz seçeneğe göre 3 farklı akıl hocası karşınıza çıkıyor. Akıl hocası seçimi önemli çünkü seçeceğiniz akıl hocasına göre hikayede yapacağınız görevler, düşüreceğiniz eşyalar ve yaptığınız işten deneyim kazanma puanınız farklılık gösteriyor. Örnek olarak mesela Genetik mutasyonlu bir şey alıp Batman’i seçerseniz tam olarak faydalanamazsınız ancak yasak değil, sadece daha rahat kasılabilmeniz için yapılmış bir deneyim paylaştırma programı gibi bir şey.
Ücretsiz olan 3 toplamda 4 farklı hareket kabiliyeti var. Bunlar:
 • Uçmak
 • Çeviklik
 • Süper hız
Bu hareket kabiliyetlerinin kendilerince artıları eksileri var. Mesela eğer uçuyorsanız hareket kabiliyeti en rahat olanlardan biri olacaksınız, genel olarak yürümekle veya bir yere giderken sıkıntı yaşamayacaksınız ancak doğru ekipman tercihini yapmazsanız dövüşürken biraz sıkıntı olabilir. Çeviklik bence içlerinde en dengelisi, 9 levelde alacağınız yetenekle binalara fazlasıyla hızlı tırmanabilirsiniz(almasanız da tırmanabiliyorsunuz), havada süzülebilirsiniz ve görece hızlı koşuyorsunuz. Süper hızda ise fazlasıyla hızlı koşup, uçmanın sağladığı avantajı neredeyse karada yakalıyorsunuz ancak kapalı ve dar alanlarda bazen zor olabiliyor. Ayrıca seçtikten sonra iki farklı hareket kabiliyetiniz olacak. Bunları aç-kapa yaparak kontrol edebilirsiniz merak etmeyin, ilki normal yürüme diğeri ise seçtiğiniz şey.
Bu sadece duruş şeklimizi belirliyor, sadece görsellik bir artısı eksisi yok.

Kötülerde:
 • Circe (Büyü gücü için)
 • Lex Luthor (Genetik mutasyonlar için, Ateş,Buz,Nature gibi)
 • Joker (Gadget yani alet edevat için)
İyilerde:
 • Wonder Woman (Büyü gücü için)
 • Superman (Genetik mutasyonlar için, Ateş,Buz,Nature gibi)
 • Batman (Gadget yani alet edevat için)

  İşler ciddileşiyor iyice. Öncelikle silahımızı seçiyoruz, ondan farklı silah çeşidi var o yüzden zevkinize uygun bir şey illaki bulursunuz. Unutmayın, seçtiğiniz silahın gücünüz ve hareket kabiliyeti ile uyumlu olmasına dikkat edin, yoksa biraz sıkıcı bir oyun oynayabilirsiniz.
Zurnanın zort dediği yere geldik(zort muydu.?). Bunlar bizim yeteneklerimiz, önceki görseldeki silahlar gibi sürekli kullanamayacağımız, bekleme süresi olan, mana kullanan yetenekler. Yetenekler kendi içlerinde 3 farklı grubu var.
Savunma Yetenekleri(Tank):
 • Fire(Ateş)
 • Ice(Buz)

 Destek Yetenekleri(İyileştirme,Diriltme):

 •  Nature(Doğa)
 •  Sorcery(Büyücülük)

 Hasara Odaklı:

 • Mental (Psişik)
 • Gadget (Alet-edevat) 

Seçimlerimizi yaptığımızda karşımıza gelen Summary ekranı “Bak kardeş emin misin değiştireceğin bir şey var mı” diye son bir kez soruyor. O yüzden iyi bakın, çünkü kostümü yapıp karakterimizi yarattığımız andan itibaren çoğunu değiştiremeyeceksiniz.
“Bu kısımdan sonra kostüm seçme ekranın fotoğrafları alt alta ve açıklamasız olacaktır, fotoğraflardan sonra genel olarak karakter seçim ekranı hakkında yorum yapılacaktır.”

Gördüğünüz gibi karakter yaratma ekranında bolca seçenek mevcut. Bir de bunlara ek olarak kendi logonuzu seçebileceğiniz menüde (kıyafet el vermiyordu seçemedim..), bir sürü çeşitlilik var. Saç ve sakal konusunda biraz yetersiz kalan oyunda sakal sistemi şöyle işliyor. Mesela bir saç modeline 5 farklı sakal veriyor, böyle olunca sakal çeşitliliği 5 ile sınırlı kalıyor o yüzden o konuda biraz üzdü. Bu arada erkek seçerseniz saç ekranında dünyaya gelmiş geçmiş en tatlı sanatçılardan olan “Bob Ross”a küçük bir gönderme bulunuyor. Kıyafet, kask ve yüz ekipmanları çeşitliliği güzel ve yeterli olan bir oyun olmuş. Gerçi ben daha “gündelik” şeyler de olmasını isterdim ancak lateks sevdası baskın çıkmış anlaşılan.. Can sağlığı diyelim.

Şimdi size bir kaç oyun içi görüntü:

Uçuyorum şahitlerim var.

Sırt çantamız.

Böyle olduğuna bakmayın bunlar dallanıp budaklanıyor.

Bunlar da budaklanıyor.

Just a little bit Braniac invasion.

Toparlayacak ve yazımızı sonlandıracak olursak. DC Universe Online Çizgi roman okurları için oyunlar yazımızda da önerdiğimiz çok güzel yapılmış bir oyun. Oyunun bazı özellikleri para istese de parasız bir şekilde de oynayıp eğlenebilirsiniz. Ha para vermeye değer mi, orası sizin bileceğiniz iş tabii ona bir şey diyemeyiz. Oyun boyut olarak biraz fazla büyük (20 gb dolaylarında) bu yüzden pek kota dostu değil indirirken. Onun dışında oyunu oynarken herhangi bir server sıkıntısı, bağlantı hatası vs. karşılaşmadım. Okuduğunuz için teşekkürler!

Şirin tatlı bir Batman demek isterdim ama.. Geldi yine tipini sevdiğim..

Yorumlar