Suicide Squad Extended Cut bizi tatmin etti mi?

Suicide Squad bu sene Captain America: Civil War ya da X-Men: Apocalypse gibi basit şekilde gelip geçmedi. Burada basit derken amacım filmlerin basit olduğunu kastetmek değil yanlış anlamayın. Demek istediğim şey filmin süreci hakkında. Captain America: Civil War çekimleri bitti, fragmanı bekledik, fragman geldi, bir fragman daha geldi, filmin pazarlaması ve reklamı yapılmaya başlandı, basın gösterimi oldu, filmi izledik ve bitti. Aynı olması gerektiği gibi.

Şubat ayından beri bizi takip eden herkes çok iyi biliyor ki bu basitlik ile Suicide Squad’ın yakından uzaktan alakası yok. Suicide Squad için yazdığım alışılagelmişin dışında bir dünya haber halen aklımda. Filmden silinen sahneler olsun, telif haklarını ihlal ettiği için yapılan suçlamalar olsun, Warner Bros.’ı dava etmeye çalışanlar olsun, Çin’in filmi vizyona sokmayı reddetmesi olsun, Rotten Tomatoes’u kapatma davası falan neler oldu neler!

Suicide Squad yolda ne kadar yaşanabilecek kaza varsa yaşadı yani. Bunlara ek olarak bir de acayip negatif basın yorumları var ama bunu yukarıda kastettiğim basitliğe ekleyebiliriz. Bir sinema filminin ”kötü” olması ilk kez yaşanan bir şey değil çünkü, olabilir bu. Diğer olaylar olacağına Fantastic Four (2015) gibi net kötü olsun canımızı yesin.

Bunların hepsini atlattık ve film ülkemizde 12 Ağustos’ta vizyona girdi. Açık söyleyeyim beğenmedik. Bana göre filmin en iyi yanı Will Smith’in Deadshot’ı ve soundtrack albümü. Biraz da Margot Robbie’nin Harley Quinn performansı. Eğer bir suçlu aranacaksa da filmin yönetmeni David Ayer değil, Warner Bros. olmalı. Bir gün karşılarına Ayer’i almışlar, ”Bize 3 haftada senaryoyu teslim edeceksin.” demişler. Ayer 3 haftada teslim etmiş. Comic-Con’da ilk fragman yayınlandıktan sonra da Batman v Superman’den ders almış olduklarını sanarak demişler ki ”Bu film çok karanlık oldu, oyuncuları geri çağırıyoruz tekrar çekimler olacak.” Tekrar çekimler de yapıldı ve ilk fragmana göre arada baya baya ton farkı bulunan bir fragman yayınlandı. David Ayer çıkıp çekimlerin ton farkı için yapıldığını inkar etse de bunun pek oluru yok. Neyse, Warner Bros. bunun üzerine bir de filmden sahneleri çıkarmaya karar vermiş. Sinemada izleyince gördük ki iyice çorbaya çevirmişler filmi. O yüzden bence suçlu kesinlikle Warner Bros. stüdyosudur.

Filmi eleştiren sadece basın ve izleyiciler değil tabii ki, bizzat filmin oyuncularının da gömmüşlüğü var. Ele başı Joker’i canlandıran Jared Leto. Kesilen onlarca Joker sahnesinden sonra adam bildiğiniz isyan etti. Hatta bir ara gündeme kontratını fesh edeceği haberi de düştü ama ya yalan haberdi ya da Warner Bros. konuşup anlaştı.

Baktılar ki filme dair gelen geri dönüşler vahim durumda, 5 Ekim’de ekstra 13 dakikanın yer aldığı, aynısını Batman v Superman için de yaptıkları Extended Cut versiyonu duyuruldu. O da 15 Kasım’da dijital olarak izleyiciye sunuldu.

Şunu belirteyim bu bir inceleme yazısı değil. Geçen gün vizyon versiyonunda olmayan ekstra 13 dakikayla uzatılmış versiyonu izleme fırsata buldum. İzlemeden önce tek ümidim aynı Batman v Superman’de olduğu gibi fikrimin değişmesiydi. Çünkü Batman v Superman’in ekstra 30 dakikayla 3 saat civarlarında olan uzatılmış versiyonu kafalardaki soru işaretlerini gidermişti ve harika olmasa da ”iyi” diyebileceğimiz bir film haline gelmişti.

Ne yazık ki aynısı Suicide Squad için olmadı. İzledikten sonra aklıma ilk gelen şey bunun aslında uzatılmış versiyon olmadığı. Dikkat ettiyseniz fragmanda olup bunda yer almayan bir ton Joker sahnesi var. Ayrıca şimdiye kadar farkettiklerimden fragmandaki Killer Croc vs. Katana sahnesi de yer almıyor. Joker’in uzatılmış versiyonda yer almayan sahnelerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Gelelim eklenen sahnelere. En yakın ve en mantıklı örnek olarak Batman v Superman’i ilk izlediğimizde filmde yeteri kadar Clark Kent olmadığından, gazeteciliğine çok değinilmediğinden şikayetçiydik. Uzatılmış versiyonda Clark Kent’in Batman’i araştırmak için Gotham’a gittiğini, limana ziyarette bulunduğunu gördük. Yani yeteri kadar Clark Kent olmadığı penceresi kapatılmış oldu.

Suicide Squad’da pencere kapatan tek sahne sanırım Harleen Quinzel’in motorsikletle Joker’i kovaladığı sahne olabilir. Killer Croc ve Katana’nın tanıtım sahnesi yine yoktu, diğer karakterlerin tanıtımı olunca insan bu muamelenin herkese uygulanmasını istiyor. Rick Flag ve Katana’nın nasıl tanıştığına, mazisine yine değinilmedi. Bunların sebebi çok büyük ihtimalle bu sahnelerin çekilmemiş olması, yani senaryo yetersizliği. Kısaca kötü senaryo.

Bu saydıklarım dışında eklenen diğer bütün sahneler hikayeye hiçbir şey katmayan, fazladan 1-2 cümle gibi geldi. Captain Boomerang’ın fırlattığı bumerang sayısının değişmemesi nedense şaşırtmadı. Sizi bilemem ama beni hiç tatmin etmedi.

Yorumlar