Suicide Squad nerede ne kadar hasılat yaptı?

Suicide Squad’ın olumsuz eleştiri ve skandallarla dolu süreci kulağına çalınmayan kalmamıştır herhalde. Filmin çıkış anı da değil, ilk gösterimden öncesini düşünürsek harika pazarlama, reklam ve tanıtımla belki de Deadpool’u da geçip bizlere çok başarılı sunulmuştu. Harley Quinn dövme salonları olsun, soundtrack albümüne yapılan klipler olsun veya sosyal anlamda izleyiciyle direkt ilişkilere geçerek Suicide Squad çok özel şeyler yaptı. Bunları gördükten sonra dedik ki ”Oh be mis gibi film geliyor!”

Ama bir de madalyonun ilk gösterimden sonraki yüzü var ne yazık ki. Bir kere filmi eleştirenler sadece izleyiciler veya basın değil. Bizzat filmin oyuncuları da ara sıra laf soktu. Bunların başını Jared Leto çekiyor zaten, dediğine göre kesilen Joker sahnelerinden Joker filmi olurmuş ve bunun için Warner Bros.’a demediğini bırakmadı. Margot Robbie, Will Smith ve diğer oyuncular arasında da ”Kesilen sahneler arasında sizin sevdiğiniz hangisi?” tarzı geyiklerle stüdyoya alttan alttan gönderme yapmalar falan. Suicide Squad çok sancılı bir süreç geçirdi.

Jared Leto stüdyo ne derse yapacak bir oyuncu değil, kendi müzik grubu var. Yarı müzisyen, yarı oyuncu gibi. Kariyerini devam ettirmek için Joker rolüne ihtiyacı yok yani, adamın zaten Oscar ödülü var. Gerekirse ipleri koparır. Ama Warner Bros. bunun farkında olacak ki, ya da Leto ile konuşulmuş anlaşılmış olacak ki bütün kesilen sahnelerle bir uzatılmış versiyon çıkacağı duyuruldu. Öyle çok da değil, sinemada gösterilmemiş ekstra 13 dakika olacak Blu-Ray versiyonunda. 13 Aralık’ta.

Her şeye rağmen Suicide Squad gişede o kadar da başarısız olmadı. Hatta bugüne kadar ki hiçbir olumsuz olay yaşanmadan bu hasılata ulaşılsa insanlar başarılı bile diyebilirdi. Film vizyondaki uzun yolunu bugün tamamladı. Toplam hasılat geldi; 745 milyon dolar! Ayrıca filmin bütçesi 175 milyon dolar civarındaydı. Batman v Superman’in 250 milyon dolar bütçe ile 872 milyon dolar hasılat yaptığını düşünürsek başarı oranları aynı gibi.

Başlıca hasılat rakamları:

ABD – 325 milyon dolar
Avustralya – 26 milyon dolar
Birleşik Krallık – 43 milyon dolar
Brezilya – 36 milyon dolar
Meksika – 27 milyon dolar
Rusya – 25 milyon dolar
Türkiye – 4 milyon dolar

Diğer çizgi roman filmleriyle karşılaştırsak?

ABD içi hasılatta Batman v Superman’in sadece 5 milyon dolar gerisinde kalmış. 2016’da vizyona girenler arasında (Doctor Strange dahil değil) sadece X-Men: Apocalypse’i geçmeyi başarmış. Dünya çapında hasılatta Captain America: The Winter Soldier, The Amazing Spider-Man 2, Man of Steel, Iron Man ve The Wolverine gibi filmleri geride bırakmış.

Vizyona girene kadar Ağustos ayı açılışı rekoru 170 milyon ile Guardians of the Galaxy’nin elindeydi, Suicide Squad 175 milyon ile rekoru kırmayı başardı.

Biz Suicide Squad’ın gişedeki özetine kısaca diyelim ki; ”Warner Bros. yine istediği rakama ulaşamadı.

Yorumlar