X-Men #134 ve Stranger Things Benzerlikleri

X-Men tamam da, Stranger Things ilk kez bizim yazılarımıza konuk oluyor. Çizgi Kafe olarak örneğin Star Wars gibi çizgi roman çıkışlı olmayan hiçbir şeyin burada haberini yapmıyoruz. Ama verdiğim örnekteki Star Wars’ın çizgi romanları Marvel Comics tarafından çıkartılıyor. Bu yüzden Star Wars’la alakalı haberler sadece Pazar Kahvesi serimizde yer alıyor. Stranger Things bizimle tamamen alakasız bir Netflix dizisi. Buraya konuk olmasının sebebi X-Men çizgi romanları ile alakalı.

Stranger Things’i izlemiş olun veya olmayın. Ama mutlaka ve mutlaka bir yerlerde kulağınıza çalınmıştır, arkadaş ortamında sohbeti geçmiştir. Bana göre 2016 yılının en iyi çıkış yapan dizisidir Stranger Things. Gerek kurgusu, gerek beklenmedik derecedeki başarılı oyunculuklar veya gerek çizgi roman takipçilerinin bayılacağı inanılmaz göndermeler. Hatırlarsanız dizinin ilk bölümünde Dustin ve Will, X-Men #134 üzerine bir bahse girmişlerdi ve kazanan sayının sahibi olacaktı.

Aslında daha ilk bölümden belliymiş ki bütün sezon ve X-Men #134 arasında acayip benzerlikler olacakmış. Öncelikle sayı hakkında biraz bilgi vereyim. 1963 yılında çıkan sayıda Jean Grey’in Dark Phoenix’i ilk kez yer alıyor. Phoenix Saga serisinde Jean Grey güçlerinin sınırlarını aşıyor ve Dark Phoenix’e ulaşıyor. Hikayede bir de Mastermind isimli bir mentalist var. Amacı Jean Grey’in güçlerinin tamamına ulaşmasını sağlamak. Aynı Eleven’ın baba dediği Doktor Branner gibi. Bunun için de Jean Grey, Hellfire Club tarafından silah olarak kullanılma amacıyla kaçırılıyor ve Mastermind Jean’e ilizyonlar göstererek sınırlarını zorluyor. Jean, Mastermind’dan kurtuluyor ve aynı dizinin sezon finalindeki gibi ”canavarı” duvara yapıştırıyor.

İki hikayede de baş karakterler Jean Grey ve Eleven hayatını kaybediyor, daha doğrusu bir süreliğine ortadan kayboluyor. İkisinin de ölüm sebebi sevdikleri kişileri korumak için kendilerini feda etmeleri. Hatta ikisi de sevdiği kişilerin önünde ortadan kayboldu. Hem Cyclops hem Mike olay gerçekleşirken elleriyle gözlerini kapatmıştır. Eleven ve Demogorgon’un ortadan kaybolmasıyla odayı bir kül bulutu kaplamıştı. Aynı anka kuşlarının tekrar doğmadan önceki ölümü gibi.

Şöyle bir durum var; X-Men #134’de Jean Grey hem kahraman hem de düşman. Mastermind bir şeyleri kurcalayınca Dark Phoenix ortaya çıkıyor. Stranger Things’de ise düşman Demogorgon. Değil mi? Hatırlarsanız bir bölümde Mike uçurumdan atlamaya yeltenmişken Eleven onu kurtarıp ”Geçit… onu ben açtım. Canavar benim.” demişti. Yani Eleven’ın içerisinde bir Dark Phoenix olması yerine hem Upside Down’u hem de Demogorgon’u Eleven yaratmış olabilir.

Mike, Dustin, Will, Lucas ve Eleven aynı X-Men gibi. Hepsinin kendine has özellikleri var, birlikte güçlüler fakat yalnızken savunmasızlar.

Yorumlar