En İyi 10 Arrow Bölümü

Bildiğiniz üzere Arrow, CW’nun Invasion eventi kapsamında 100. bölümünü yayınlamıştı. Geçtiğimiz 9. bölümüyle de 101. bölümünü yayınlayıp sezon arası verdi. Yeni sezonsa 1 Şubat 2017’de gelecek. Burada 100. bölüm için yazdığım kısmı alıntılayayım:

Bundan 5 sene önce Arrow, The CW’da yayınlanmaya başladığında hiçbir süper kahraman dizimiz yoktu, beyaz perdede Avengers gösterime gireli daha 5-6 ay olmuştu. Marvel Sinematik Evreni denen şey daha yeni yeni oluşuyor, insanların ilgisini daha yeni toplamaya başlıyordu. The Dark Knight Rises çıkalı daha bir iki ay olmuş, Man of Steel’in çıkmasına daha 1 sene vardı. Ve Arrow dışında hiçbir çizgi roman dizimiz yoktu. Yapımcılar, kanallar, Smallville’in de etkisiyle süper kahraman dizilerinin ağlarında çok tutmayacağını, insanların ilgisini pek çekmeyeceğini düşünüyordu. Dolayısıyla DC, o dönem bir söylenti olan Green Arrow filmi Supermax’i rafa kaldırıp Arrow dizisini yaparak cesur bir hamle sergilemişti. Her hafta heyecanla Arrow izlemeye başladık. Her bölüm bir dünya çizgi roman göndermesi görerek ağzımız kulaklarımızda bölümü bitiriyorduk. Evet, birçok kaliteli yapımın arasında vasat bir diziydi ancak bizi mutlu edebiliyordu, bizim de tek isteğimiz buydu. Her hafta çizgi romanlardan bir parçanın ekranda olmasından mutluyduk. Ve sonra Flash geldi, Marvel, Agents of S.H.I.E.L.D.’ı getirdi, Agent Carter geldi, Legends of Tomorow geldi, Netflix’in Marvel dizileri süper kahramanlara bakış açımızı bile değiştirdi. Şimdi çizgi roman yapımlarıyla sarılı etrafımız. Bunda, az da olsa Arrow’un da payı olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler Arrow, teşekkürler Stephen Amell, nice 100 bölümlere daha!

Peki, bu 100 bölümün içinde, Arrow’un en iyi 10 bölümü hangileriydi? Kişisel olarak hazırlanmış listemize başlayalım!

10. S04E05 – Haunted

Bölümün konusu:

Sara ölümden döndükten sonra Lazarus Pit’in etkisiyle delirmiştir ve etrafındakilere zarar vermeye başlamıştır. Sara’nın ruhunun kurtarılması gerektiğini düşünen Oliver, eski bir arkadaşını, John Constantine’i çağırır ve birlikte Sara’nın ruhunun hapsolduğu dünyaya girerler.

Bölümün önemi:

John Constantine’in dizisi yayınlandığı zaman hevesle takip ettik. Çok istediğimiz düzeyde değildi ama yine de izlemesi keyifliydi. Matt Ryan enfes bir Constantine olmuştu. Ancak iptal olunca hayal kırıklığına uğramıştık. Constantine’i bir bölüm daha izlemek, özellikle de Arrow’un içinde izlemek paha biçilemezdi. Ayrıca bu bölümle birlikte Arrow evrenine büyü kavramı da girmiş, Legends of Tomorrow ve Flash’taki doğaüstü olayların temelini de atmıştı.

[next]

9. S01E14 – The Odyssey

Bölümün konusu:

Oliver, Arrow olarak annesinden bilgi almak için yanına gelir ancak sert tavrı, annesinin onu vurmasıyla sonuçlanır. Felicity ve Diggle, Oliver’ı kurtarmak için çabalarken Flashback sahnelerinde, Oliver, Slade ile birlikte adadan kaçmak için ilk ciddi harekete kalkışır.

Bölümün önemi:

Bu bölüm, Arrow’un ilk sezonundaki en sert bölümlerden birisiydi ve dizinin seyrini değiştirmişti. Felicity, Oliver’ın Arrow olduğunu bu bölümde öğrenmişti ancak bu bölümün en önemli kısmı, neredeyse bölümün çoğunu kaplayan flashback sahneleriydi. Oliver, Slade’in de yardımıyla daha da acımasızlaşmış ve artık ilk bölümden beri gelen korkaklığını atmış, playboy imajını bırakıp kahraman olma yoluna girmişti.

[next]

8. S03E08 – The Brave and The Bold

Bölümün konusu:

Oliver, Diggle ve A.R.G.U.S., Digger Harkness’ın, Captain Boomerang’ın peşine düşerler ve ilk defa kötü adamı yakalamak için Flash ve Arrow güçlerini birleştirirler.

Bölümün önemi:

Hem Flash hem de Green Arrow çizgi romanlarda gerçekten de önemli karakterler. Ayrı ayrı dizilerinin olması zaten güzel bir şeydi ancak bu bölümle beraber kahramanların, farklı dizilerden kopup gelerek birlikte hareket edebileceklerini görmüş, gelecekteki olasılıklarla heyecanlanmıştık. Dahası, bu bölüm belki de 3. sezonun en aydınlık bölümüydü.

[next]

7. S05E08 – Invasion (2)

Bölümün konusu:

Oliver, Sara, Diggle, Thea ve Ray uzaylılar tarafından kaçırılmış ve mahsur tutulmaktadır. hapsedildikleri yerde halüsinasyonlar görmeye başlarlar ve gördükleri hayallerde hepsi, her şeyin güzel yanını yaşar. Supergirl ve Flash ise yerde uzaylıların işlerini bozmaya çalışırlar.

Bölümün önemi:

Yine bir ortak bölüm ancak bu bölümde çok daha fazlası vardı. 100. bölüm olması sebebiyle de bize çok güzel anlar yaşatmıştı. Oliver ve diğerlerinin yaşadıkları hayali gerçeklikte, her şey daha güzeldi, her şey, Arrow dizisinde yaşananların aksineydi. Bu alternatif evren bölümü bize, Malcolm Merlyn ve Deathstroke’u bile yeniden göstermişti.

[next]

6. S02E15 – The Promise

Bölümün konusu:

Oliver, Slade’in Starling City’e gelmesini öğrenince şok olur. Adada ise Sara, Oliver ve Slade Ivo’nun gemisini ele geçirmek için harekete geçerler ancak Sara, Oliver’ı bir kenara çekerek, Ivo, Slade’e olanları söylemeden önce Oliver’ın Ivo’yu öldürmesi gerektiğini söyler. Oliver her ne kadar büyük suçluluk duysa da Mirakuru’nun Slade’i tahmin edilemez bir öfkeye sokacağını bildiği için kabul eder ve Ivo’yu öldürmeye ikna olur. Ancak işler beklenildiği gibi gitmez ve Slade her şeyi öğrenir. Böylece ikili arasındaki uzun savaş başlar.

Bölümün önemi:

Slade Wilson, tartışmasız bir şekilde Arrow dizisinde yer alan en iyi düşmandı. Bu bölüme kadar, Slade’in sadece geçmişini, Oliver’la adadaki birlikteliklerini görmüştük. Bu bölümde Slade, günümüz hikayesinde de ortaya çıkmış ve iki taraftan da Oliver’ı sıkıştırmaya başlamıştı. Aynı zamanda hem Moira’nın çok samimi dostu hem de Oliver’ın kuyusunu kazan yılan olmayı enfes bir şekilde başaran Slade, gerçekten de dosta güven, düşmana korku salmıştı. İkilinin mücadelesi bu bölümle başlamıştı.

[next]

5. S02E20 – Seeing Red

Bölümün konusu:

Mirakuru’nun etkisi altındaki Roy öfkesini kontrol edemeyecek duruma gelir ve öfkesini şehre salar. Oliver, Roy’un tamamen Mirakuru etkisi altına girdiğini anlar ve onu durdurmanın yollarını arar. Sara, Roy’u durdurmanın tek yolunun onu öldürmek olduğunu söyleyince işler daha da karışır. Ve Slade sonunda Oliver’dan intikamını almak için son hamlelerini yapmaya başlar. Moira, Thea ve Oliver üçlüsünü kaçırıp zamanında Sara ve Shado arasında karar veren Ollie’nin şimdi annesi ve kız kardeşi arasında seçim yapmasını ister.

Bölümün önemi:

Oliver’ın gözleri önünde annesi öldürüldü. Slade Wilson, Oliver’ı öyle kötü bir seçime bırakmıştı ki ya annesi ölecek ya da kız kardeşi ölecekti. Oliver’ın çaresizliğini Stephen Amell, 2. sezondaki en iyi oyunculuk performansıyla ortaya enfes bir şekilde koymuştu. Moira’nın ölümüyse bir çizgi roman dizisinden beklemeyeceğimiz kadar sert ve çabuk olmuştu.

[next]

4. S02E09 – Three Ghosts

Bölümün konusu:

Cyrus Gold ile karşılaşması sonucunda büyük yara alan Oliver tedavi görürken hayaletler görmeye başlar. Slade, Shado ve Tommy’i gördüğü her seferinde, hayatıyla ilgili farklı bir noktayı keşfetmeye başlar. Bu sırada Felicity’e yardımcı olan Barry Allen, Central City’e döndüğü zaman parçacık hızlandırıcısı patlar ve Barry’i bayıltır.

Bölümün önemi:

Bölümün, bize Barry Allen’ın köken hikayesini vermesinin yanı sıra anlattığı çok güzel bir hikayesi vardı. Charles Dickens’ın A Christmas Carol hikayesinin güzel bir uyarlamasını izlemiştik. Oliver, tıpkı Ebenezer Scrooge’un, geçmiş, gelecek ve şu anın hayaletleriyle konuşup kendini keşfetmesi gibi, Oliver da Slade, Shado ve Tommy’nin hayaletleriyle konuşup uyanabilmişti. Tüm Arrow bölümlerinin içinde şiir gibi ayrılan tek bölüm belki de buydu.

[next]

3. S03E09 – The Climb

Bölümün konusu:

League of Assassins, Oliver’a, Sara’nın katilini bulması için 48 saat verir, aksi taktirde Starling Şehri vatandaşları ölecektir. Oliver, her şeyini geride bırakıp Nanda Parbat’a giderek Ra’s Al Ghul ile karşılaşır ve düelloya çıkar.

Bölümün önemi:

Bu bölümden önce Ra’s Al Ghul’u sadece cübbeli bir adam olarak görmüştük. Tam olarak ortaya çıktığı bölüm buydu ve Oliver’ı ölümüne bir mücadeleye zorlamıştı. Kılıç dövüşlerini izlemek güzel olsa da asıl vurucu olan şey, Oliver’a kılıcını saplayıp tepeden fırlatmasıydı. Dizi daha sonra sezon arası finaline girmiş, bizi şok etmişti. Sonrasında sezon kötü olmaya doğru gitse de 3. sezonun en zirve yaptığı bölümü buydu.

[next]

2. S01E23 – Sacrifice

Bölümün konusu:

Oliver, Malcolm Merlyn’in tutsağı olarak uyanır, Merlyn her şeyi planlamıştır ve şehrin Glades bölgesini yerle bir edecektir. Tommy, Oliver ile yüzleşir, babasının iyi birisi olmadığını öğrenince daha da yıkılır. Moira Queen, halka deprem makinasını açıklar ve Glades’in boşaltılmasını ister. Ancak hiçbir şey istenildiği gibi gitmez ve binalar çöker, insanlar ölür.

Bölümün önemi:
Arrow başladığı zaman biraz daha çerezlik bir dizi olarak bakıyorduk. Her hafta bir kötü adamla boğuşuluyordu. Dolayısıyla sezonun sonunda da Oliver’ın, Merlyn’i durduracağını düşünüyorduk. Ama başaramadı. Oliver’ın en büyük yenilgilerinden birisi oldu bu bölüm. En yakın dostu Tommy’i kaybetti. Hem de kardeşçe değil, Tommy’nin nefretiyle. Dizinin büyüdüğü, yaş atladığı bölümdü bu.

[next]

1. S02E23 – Unthinkable

Bölümün konusu:

Oliver sonunda Slade ile karşı karşıya gelir ve öldürmeme kuralını test eder. Özellikle Slade, Oliver’ın sevdiği kadını kaçırdığı için buna karar vermesi kolay olmayacaktır. Starling City 2. felaketini yaşar ve depremden beri meydana gelen en büyük kaos açığa çıkar ve son savaş başlar.

Bölümün önemi:

2. sezonun bu kadar enfes olmasının tek bir sebebi var: Slade Wilson! Listenin önceki maddelerinde de 2. sezon bölümlerinde Slade’in öneminden bahsetmiştik hep. Bu bölümde Oliver, bütün ekibiyle Slade’in Mirakuru ordusuna karşı savaşıyordu ve Slade’i öldürmeden durdurmanın bir yolunu arıyordu. Bölümün sonunda hem flashback sahnelerinde, hem güncel sahnelerde Oliver ve Slade’in dövüştüğü sahneler, dizi tarihinin en iyi sahnelerindendi. Hatta bu sahneler TV Guide tarafından 2013-2014 dizi sezonunun en iyi sahnelerinden birisi olarak gösterilmişti.

Böylece listemiz tamamlanıyor, 4 bölümümüz 2. sezondan, 2 bölümümüz 1. sezondan, 2 bölümümüz 3. sezondan, birer bölüm de 4. ve 5. sezonlardan dahil oluyor. Geçen 100 bölümün içinde sizin en çok sevdiğiniz Arrow bölümü neydi?

Yorumlar