GOTG vol. 2 senaryosu Groot için değiştirilmiş

Groot 2014 yılında hiç beklemediğimiz şekilde kendisini bizlere aşık etti. Geçen hafta yayınlanan fragmanda da Baby Groot formuyla hiç kuşkusuz fragmanın süper starı o oldu. İzlerken çok tatlı gözüküyor ama akıllara ”Acaba oyuncak satmak için mi böyle yaptılar?” düşüncesi de gelmiyor değil. Bana göre bu rahatsız edici ve doğruluğu yüksek bir düşünce. Çünkü Disney’in oyuncak ve aksiyon figürlerinden büyük bir gelir kapısı var. Star Wars: The Force Awakens için yapılan şeyleri bir düşünsenize. Domates filelerinin üzerinde bile Rey ve Han Solo vardı.

Bir yandan Disney’in bunu yapmış olabileceğini düşünürken bir yandan da yönetmen James Gunn’ın inanılmaz bir şekilde üzerine titrediği filmine böyle bir şey yaptırtmayacağını umuyordum. Umduğum oldu ve James Gunn nihayet beklediğim lafları söyledi: ”Baby Groot’u oyuncak satmak için planlamadık.

Doğruyu söylemek gerekirse bu filmin senaryosu üzerinde çalışmalara başladığımda ilk filmden yıllar sonra başlamasını planlamıştım. Böylece Groot tekrar yetişkin hâline gelebilecekti. Ama eksik bir şeyler vardı. İlk olarak, ekip birlikte süre geçirdikçe gelişim ve değişim göstereceklerdi ama bu sefer izleyici bunu kaçırmış oluyordu. İkinci olarak, Groot anlayamadığım sebeple bir türlü senaryoya oturmuyordu. Bu yüzden iki film arasındaki süreyi kısa tutmaya karar verdim. Groot ise yolun başında öğreneceği çok şey olan Baby Groot olacaktı. Diğer karakterler hakkındaki kararlarımı çoktan vermiştim ama her şey en sonda aynı yerde buluştu. GOTG vol. 2 senaryosuna aşık oldum ve bence çok özel bir şey ortaya çıkardık. Filmle alakalı fikrimi Marvel Studios ile paylaştığımda Ego the Living Planet’ın katılımı hakkında biraz endişeliydim. Çünkü Marvel’ın 616 evrenindeki bir karakterdi. Kadroya Mantis ve Ayesha’yı dahil edip Nebula ve Yondu için daha kalıcı roller düşünürken de içim pek rahat değildi. Ama en büyük sıkıntıyı Groot değil, Baby Groot konsept çalışmalarını verirken yaşadım. Şimdi düşününce fena değil ama Groot ilk filmin en popüler karakteriydi. Stüdyolar bu tarz değişiklikler yapmaktan sakınırlar. O kadar şanslıydım ki Marvel Studios’daki arkadaşlarım film içindeki değişikliklerim hakkında büyük destek oldular. Onlar da benim gibi Guardians serisindeki asıl şeyin izleyiciye beklenmeyeni vermek olduğunu biliyorlardı. Ben bir salak değilim. Eğer Baby Groot tutarsa her yerde onun oyuncaklarından ve figürlerinden satılacağını biliyorum. Asıl yapış amacımız bu değil.

Yorumlar