İnceleme: Arrow S05E09 – What We Leave Behind

“Hi, Ollie!”

Bölümün Konusu:

Prometheus, ekibin gerçek kimliklerini bildiğini gösterir. Ekip, Evelyn’in kendilerine ihanet ettiğini öğrenir. Felicity’nin erkek arkadaşı Billy, Prometheus’a çok fazla yakınlaşmaya başlar. Oliver’sa Prometheus’un, geçmişte öldürdüğü bir adamın oğlu olduğunu düşünmeye başlar.

Artıları

 • Bölümle ilgili en iyi şey, sezonun altyapısının güzel hazırlandığını, önceki bölümlerde atılan tohumların meyvelerini şimdi almaya başladığımızı görmek. İlk bölümden beri, 5. sezonda Oliver’ın yeniden öldürmeye başladığını görmeye başladık, daha acımasız hareket etti hep. Bu da ekiptekilerle arasının açılmasına, yanındakilerin bu durumdan rahatsız olmasına sebep oldu. Son noktada da Oliver’ın acımasızlığı zirve yaptı ve masum birisini, kendilerine yakın olan birisini öldürdü. Sonrasında da bununla yıkıldı. Yani, 9 bölüm boyunca, Oliver bu noktaya kadar çok iyi hazırlandı. Bu yüzden yazarların burada güzel bir iş çıkardığını söylemek gerek. 
 • Oliver öldürmeye başladığında Felicity ya da Thea, ona “Laurel olsa bunu istemezdi” demişti, Ollie de “Laurel öldü, ölüler bir şey isteyemez” diye cevap vermişti. Her şeyin mahvolduğu, Oliver’ın çöktüğü, öldürdüğü kişilerin kendisine geri dönüş yapmaya başladığı anda da Laurel’ın ortaya çıkması çok uygun olmadı mı?
 • Ayrıca Laurel! Kendisini öldüğü zamanki gibi değil de bir önceki bölümde Oliver’ın Arrowpoint’inde gördüğümüz haliyle gördük. Flashpoint’le bağlantılı bir şeyler çıkmasını umuyorum. Ya da Laurel, Star City’de kendi adına dikilen heykelin çirkinliğinden utanıp sonunda hesap sormak için mezarından çıktı. Bir diğer ihtimal de Laurel’ın, Black Siren olması. Flash ekibi, Black Siren bu dünyaya geldikten sonra onu kaybetmişti. Bu süreçte Laurel’ın kim olduğunu öğrenip yerine geçmeye hazırlanmış olabilir.
 • Huh, Billy’nin ölümü için Oliver’ı değil Prometheus’u suçlayan Felicity. Bu yeni.
 • Prometheus’un, Oliver’ın kafasının üzerinden takla attığı bir sahne vardı. Bu taklayı önceki sezonlarda “Roy’un gereksiz taklası” olarak etiketlemiştik. Hatta o takladan sonra Oliver’ın yüz ifadesi bile değişti. Roy? 
 • Oliver, beni eğiten kadın onu da eğitmiş dedi. Diziye Talia Al Ghul’un geleceğini biliyoruz. O kadın muhtemelen Talia olacak. Ki önümüzdeki bölüm Talia gelecek.
 • Oliver’ın binadan içeri girip, yürüyen merdivenlerde adamları indirip çatı katına çıktığı sahnede, 1. sezon dönemindeki olaylar birebir gidiyordu Flashbacklerle birlikte. İzlemesi güzel bir sahneydi.
 • Oliver’ın fırlattığı oku ninja yıldızıyla parçalayan Prometheus.

Eksileri

 • Oliver’ın fırlattığı oku ninja yıldızıyla parçalayan Prometheus.
 • Eğer Prometheus gerçekten de Oliver’ın zamanında öldürdüğü birisinin çocuğu çıkarsa kazan kaldırırız. Umudum, Prometheus’un, ilk sezonda ölen karakterleri tek tek Oliver’ın gözüne sokması. 

Göndermeler

 • Die Hard: Heh, Oliver Die Hard’ın en çok sevdiği yılbaşı filmi olduğunu söylüyor. Stephen Amell’in de favori yılbaşı filmi Die Hard’mış.

Görüş

Sezon arasına güzel bir bölümle girdik. Bölümlük düşmanlar yerine git gide Prometheus’a odaklanılması ve Oliver’ın geçmişinin kazınması, sezonu daha da oturaklı hale getiriyor. Laurel’ın altında neler olduğunu öğrenmek için sabırsızız. Yeni bölümümüz 1 Şubat 2017’de gelecek. Bekleyeceğiz.

7.5

İYİ

Yorumlar