İnceleme: The Flash S03E09 – The Present

“Caroling in the rain? That SUCKS.”

Bölümün Konusu:

Savitar, Alchemy’i de kullanarak yeniden harekete geçer ancak Barry, Jay Garrick’ten de yardım alarak Alchemy’i durdurur ve aslında Julian Albert olduğunu öğrenir. Julian’ın bu durumdan hebersiz olduğunu anladıklarındaysa Savitar’a tuzak kurmaya karar verirler.

Artıları

 • Felsefe Taşı’nı açıklayan kişi Draco Malfoy, hepimizin yüzünde ufak bir sırıtma oldu o sahnede, bunu kabul edelim.
 • Savitar, gelecekteki Flash’ın bunlara sebep olduğunu söylüyor. Legends of Tomorrow’da gelecekteki Barry’nin, ortalığı karıştırdığını ve millete, kimseye güvenmemeleri gerektiğini söylediğini hatırlıyoruz. Herkes ihanet edebilir demişti. Bu bölümde de Savitar, birisinin ihanet edeceğini söyledi. Hiç beklemeyeceğimiz bir karaktere mi oynayacaklar? Benim oyum Wally’den yana!
 • Julian’ın aslında kötü adam olmadığını öğrendiğimiz güzel oldu. İlk bölümden itibaren Alchemy olduğunu biliyorduk ama o şekilde bırakılmamasından memnunuz. Ben Tom Felton’ı bu dizide izlemeyi seviyorum, önümüzdeki sezonda da kalmasını istiyorum doğrusu.
 • HR gözbebeğimiz, ona bir şey yaparsanız isyan çıkarırız! Özellikle sarhoş olduğunda daha da sevimli oluyor adam. Tom Cavanagh seni seviyoruz!
 • Pekala, Julian’a gelelim, daha önce Barry’e kız arkadaşı olduğunu söylemişti ama Noel’de yalnız olacağını söyledi. Geçtiğimiz bölümlerde Savitar’la karşılaştığında bilinci yerindeydi ve felsefe taşından uzaktaydı. Barry Savitar’dan bahsettiğinde bir şeyler gizlediği çok belliydi. Yani, ya yazarlar şüphe toplamak için bunları dağıttılar ve ne yazdıklarını unutup hikayeyi devam ettirdiler, ya da Julian Barry’e yalan söylüyor.
 • Tabii ki de Iris ölmeyecek. Yazarların, karakterin tarihindeki en önemli kadın karakteri harcayacak kadar düşeceklerini sanmıyorum. (*wink* Arrow, Laurel *wink*)
 • Sonunda bir twist içeren bir final izlemedik. Hikayenin normal bir şekilde bittiğini de görmek istiyoruz sonuçta.
 • Tek bir ekranda Jay Garrick, Barry Allen ve Wally West’i izledik. TV izlemek için güzel bir zamandayız sanki, ha?

Eksileri

 • Barry Julian’a kimliğini çok hızlı bir şekilde açıkladı. Neden? Önümüzdeki bölümlerde 1 liraya kimliğini açıklayabilir. Dikkat edelim.
 • Sezonun fotoğrafları düşmeye başladığından beri 9. bölümü bekliyordum. Çünkü Mark Hamill’ın Trickster’ı geri dönüyordu. Ancak kendisini sadece 5 dakika görebildik. Bu bölüm sadece Trickster’a ait olsaydı daha mutlu olurdum.
 • “Sen Savitar’ı nereden biliyorsun, Jay?” “Speed Force”. Her şeyi sadece Speed Force diyerek açıklamasak artık?
 • Joe’nun Wally’e tepkisi gerçekten çok aşırıydı. Oğlundan ayırmadığı Barry’i her şeye koştururken, daha hızlı olan Wally’e engel olması sıkıntılı. En azından bu olayı kapattık HR sağolsun. 
 • Jay Garrick ve Savitar’ın dövüşüne heyecanlansam da sahnenin efektleri resmen, “biz tüm parayı bir önceki bölüme gömdük, bununla idare edin ¯_(ツ)_/¯ ” dercesine bağırıyordu.

Göndermeler

 • Indiana Jones: Cisco’nun “kutuyu açıp Indiana Jones’taki gibi yüzümün erimesini istemiyorum” demesinin yanı sıra, bölümün başında Julian, kutuyu ilk açtığında taktığı şapkasıyla ve açtığı kutuyla Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark’a selam çaktı. Yüz erime meselesi de oradaydı. 
 • Fox Bank: Trickster’ın soyduğu banka buydu. Flash’ın yaratıcısı Gardner Fox’a bir selam duruşu olsa gerek.
 • Infantino Sokağı: Barry, gelecekte Iris’in öldüğünü gördüğünde bu sokağa giriyordu. Carmine Infantino enfes bir çizgi roman çizeri olarak uzun bir dönem altın çağ Flash’ını da çizmişti. 

Görüş

İdare eder bir bölüm izledik. Ne yazık ki The Flash, ilk iki sezondaki kalitesini aratıyor. Ana düşmanı izlediğimiz bir bölümde bile doldurma bir bölümmüş gibi görüyoruz artık. West ailesi içindeki dramlara sonunda bir ara versek de Iris’in gelecekte ölüyor olması bu defterin kapanmadığını gösteriyor. Alchemy meselesinin düzelmesi güzelken, Savitar’ın hala doğru düzgün bir altyapısının olmaması can sıkıcı. Dizimiz sezon arası finalini verdi, sıradaki bölüm 17 Ocak’ta!

7.0

İYİ

Yorumlar