İnceleme: Legends of Tomorrow S02E08 – The Chicago Way

“Mick, you beautiful genius, that’s it!””

Bölümün Konusu:

Takımımız 1927 yılında, Amerika’da içki yasağının olduğu, ancak içkinin oldukça bol tüketildiği zamanda bir zaman aksaması olduğunu görür. Reverse Flash, Malcolm Merlyn ve Damien Darhk, Al Capone’u kullanarak Legends ekibini alt etmeyi planlamaktadır.

Artıları

 • Malcolm Merlyn, Reverse-Flash ve Damien Darhk! Kendi Legion of Doom’umuzu oluşturmaya başladık bile!
 • Sara, Stein’ın kızına bir şey demedi. Muhtemelen kızıyla tanışmak isteyecek. Ancak şu noktada ikisinin de gidip Barry’den defalarca özür dilemeleri lazım. İki yüzlüler.
 • Leonard Snart’ın %100 gerçek haline ihtiyacımız var, halüsinasyonlara değil.
 • Eobard Thawne bu dizinin ihtiyacı olan şeylerden birisiymiş. İçinde bulunduğu her sahneyi kesinlikle çalıyor.
 • Kötü üçlümüz, Spear of Destiny’i çalmaya gidecekler. Papa Midnight’ı da aralarında görmekten hiç gocunmam. Dolayısıyla Legends ekibinde bir küfürbaz Constantine’e de kesinlikle hayır demem.
 • Rip Hunter 1967’de Amerikan aksanlı bir film yönetmeni olmuş ve Rip Hunter filmi çekiyor! Huh, en azından Doctor Who’nun yaratıcı Sidney Newman’a ilham verirken görebiliriz sanki?
 • “Diğer teslimatçı nerede?”, “Gelemedi, annenle birlikte”. Mick Rory, her bölümün eğlenceli adamı. Artık zamanında Flash dizisinde niye her bölüm Mick görmüyorduk diye üzülmeye başladım.
 • Sara vs. Malcolm Merlyn. İhtiyacımız olan ama ihtiyacımızın olduğunu bilmediğimiz bir kavgaymış. Ayrıca, Ollie onca kez karşılaşmaya rağmen Sara’ya neden Queen’s Gambit’i batıranın Merlyn olduğunu söylemedi? Ayıp.
 • Nate ve Ray, şapşal dedektif rollerine çok güzel büründüler. Hot Fuzz’ı izleyenler hatırlayacaktır oradaki iki şapşal polisi, onlar gibi düşünün. Birlikte daha uzun süre takılırlar umarım.
 • Rip’le ilgili şöyle bir durum olabilir. Sezonun başında diğerlerini farklı noktalara yollarken kendisinin hafızası silinmiştir, sadece bazı anılar kalmıştır. 1960larda sıkışıp kalmış ve aslında anısı olan şeyleri hayal gücüymüş gibi düşünüp onları filme çevirmeye karar vermiş olabilir. Yani, Rip’in neden bir Rip Hunter filmi çektiğini böyle açıklayabiliriz muhtemelen.

Eksileri

 • Dizi, televizyonda gördüğüm en kötü Al Capone’u karşımıza çıkardı. Setten birisinin boş zamanı vardı da arkadaşlarını eğlendirirken görüp onu mu koydunuz? Görebileceğimiz en şapşal ve yumuşak başlı Al Capone bu olabilir.
 • Steel’in kurşunların ateşlendiği bir yerde metal formuna dönmesi için Sara’nın emrini beklemesi biraz saçma değil mi?
 • Jax, Stein’ın aslında Reverse Flash olduğunu nasıl anlamadı? Psişik bağlantıları var ikisinin de. Stein, Jax’in yaşadığı acıyı bile hissederken, Jax’ın, en azından bir tuhaflık olduğunu anlaması gerekmez miydi?
 • “Jax, Speedster geldi, kaç!” Evet, Stein, Jax bir speedsterdan daha hızlı koşsun tabii.
 • Reverse Flash’ı yere yıkabilecek bir silahları var ve sadece bir kez ateş edebiliyorlar. Ateşi kesmesenize!

Göndermeler

 • Spear of Destiny: Reverse Flash’ın çalacağız dediği şey, çizgi romanlarda, 2. Dünya Savaşı’nda Hitler tarafından kullanılmış, süper kahramanları savaştan uzak tutan şey olmuştu. Almanya’ya savaşa giden her kahraman, taraf değiştiriyormuş. Ayrıca bu mızrak, Spectre gibi tanrısal güce sahip bir varlığı bile öldürebilecek güçte bir şey. Constantine filmini hatırlarsanız, bu mızrağın bir parçası filmin ana konusunu oluşturuyordu. 
 • Untouchables: Bölümdeki Al Capone’a aldırmayın, siz bu filmi izleyin. Bölümdeki dedektif Elliot Ness, gerçekten de Capone’un peşindeki bir adam, Capone onu suya atmadan önce “Never stop fighting until the fight is done” sözü gerçekten ona ait. Bölümün ismi de şuradan geliyor, Ness’e Capone’u nasıl yakalayacağını sorduklarında “The Chicago Way” cevabını veriyor. Bölümün adı da buradan geliyor. Ayrıca gerçekten de Capone vergi usulsüzlüğünden tutuklanıyor. Hem filmi izleyin, hem de Amerika’nın içki yasağı dönemini ve 1920lerin şaşaasını görmek isterseniz Boardwalk Empire dizisini izleyin. Tanıdık yüzler de var hem!

Görüş

Fena olmayan bir bölümle sezon arasına girdik. Dizinin kötüleri iyice oturmaya başladı. Malcolm Merlyn, diğer ikiliye çok güzel bir ekleme oldu. Reverse Flash tek başına bölümü sırtlayıp götürdü. Bu sefer gittikleri dönemi pek hakkıyla yansıtamadılar ancak bölüm sonunda Rip Hunter’la yaptıkları final yeni bölümü beklemek için heyecanlandırdı. Yeni bölüm, 27 Ocak 2017’de gelecek.

7.0

İYİ

Yorumlar