Spider-Man: Homecoming Fragman İncelemesi

Çok uzun zamandır büyük bir merak ve Civil War’daki başarıdan sonra yüksek beklentiyle beklediğimiz Spider-Man: Homecoming’den ilk fragman nihayet bu sabah (09 Aralık 2016’da) yayınlandı! Hem de 1 değil, 2 fragman! Biri normal, diğeri farklı sahnelerle uluslararası fragman. Eğer izlemediyseniz ben aşağı iliştiriyorum, siz izledikten sonra da incelemeye geçeriz!

İnceleme

Fragmana çizgi romanlardan bir sahneyle başlıyoruz. Sinemada izlerken değil, yayınlanan ilk fragmanın hemen başında bu filmin Marvel Sinematik Evreninde geçtiği mesajı çok net verilmiş. Banka soyguncularını durdurmak bir Spider-Man klasiğidir. Bunu önceki filmlerde de görmüştük, Marvel hem geleneğe hem de çizgi romanlara bağlı kalıyor.

Fragmanı izlerken bu sahnede ilgi odağı Peter ve Ned’in hayranlıkla izlediği Liz olsa da aslında daha önemli bir şey olabilir. Liz’in yanında Angourie Rice tarafından canlandırılan daha adı kesinleşmemiş -IMDB’de Betty Brandt yazsa da- biri var. Giyiniş tarzına ve tipine bakınca akıllara Gwen Stacy’i getirmemek mümkün değil. Ama bu fragmandan öğrendiğimiz kadarıyla Peter Parker’ın ilgisi Liz Allan için. Hem asıl hem de uluslararası fragmanda Spidey’nin Liz Allen’ı kurtarması ve telefon görüşmesi sahneleri falan bize gösteriyor ki bu filmde Peter için merkezde Liz olacak. Yine de Gwen Stacy sürprizi de çıkabilir.

Robert Downey Jr.’ı Tony Stark olarak izlerken keyif almamak mümkün değil. Temmuz’da 7. kez bu rolde izleyeceğiz. Filmde Iron Man’den çok Peter’a akıl hocası rolünde. Sahnede Peter ”Kostüm bende mi kalacak?” dediğine göre Civil War’ın hemen sonrasında geçiyor. Ayrıca Peter’ın Avengers’a katılma isteği var doğal olarak. Civil War’dan sonra Avengers darmadağın olduğu için Tony bu fırsattan istifade Peter’ı buna hazırlamaya çalışıyor. Bir yandan da Spider-Man New York sokaklarında küçük çaplı faaliyetlerini -banka soygunu gibi- sürdürürken onu Sokovia Anlaşmasından korumaya çalışıyor.

Arkada Howard Stark var.

Diğer serilerde Peter’ın öğrencilik ve kahramanlık arasındaki dengeyi kurmaya çalışmasını pek görememiştik. MCU’da 16-17 yaş civarında. Fragman duyurusu videosunda bazı sahneleri GoPro gibi Peter’ın gözünden izlemiştik. 1999-2000 doğumlu biri ne yazık ki sokaklarda ya da parklarda değil, sosyal medyada büyüyor. Filmde günümüz gençlerinin kullandığı birçok şeyi Peter’ın da kullanması önemli. Örneğin bu sahnede olduğu gibi Giant-Man ile olan savaşını izliyor, aklı kahramanlıkta. Spider-Man: Homecoming’in Peter Parker’ın öğrencilik yaşantısına büyük önem vermesi lazım.

Tony Revolori’nin çok tartışılan Flash karakterine ilk bakış sağda, tatlı bir easter egg olarak da Bruce Banner solda!

Bu sahne yeni Avengers merkezinde geçiyor. Hatta Peter’ın yanında Ned bile olabilir. Tom Holland’ın Instagram’dan paylaştığı bu fotoğrafta hem bu sahnede hem de fotoğrafta aynı tişört var. Tony, Peter’ı Vulture’ın peşini bırakması konusunda ikna etmeye çalışıyor. Arkada Happy de var. (Tony Stark’ın ense tıraşı gelmiş.)

Okul gezisi gibi bir şey var. Solda Martin Starr’ın karakterine ilk bakış, kendisi okuldaki öğretmenlerden birini canlandırıyor. Sağda ise Silk olduğu dedikoduları dönen Tiffany Espensen’in canlandırdığı karakteri görüyoruz. Liz Allan telefonda Peter ile konuşuyor. Uluslararası fragmanda Liz Allan’ın asansör boşluğundan sarktığı bir sahne var, Spidey tarafından kurtarılıyor. Kıyafeti bu karedekiyle aynı, yani burada olaylar dönecek.

Peter’ın ilk kostümü. Bu sahne Civil War öncesindeki Spider-Man vs. The Vulture kapışmasını gösteriyor. Spidey yenilmiş. Buralar ya filmin başında gösterilecek ya da film içinde flashback olarak anlatılabilir.

Michael Keaton tarafından canlandırılan The Vulture’a aylar önce yayınlanan promo çalışmasını saymazsak ilk bakış. Kendisi Oscorp’ta çalışan fakat yaptığı çalışmalar tehlikeli olduğu için kovulan bir bilim insanı.

Fragmanın kuşkusuz en anlamlı karesi. Bu sahneyi görebilmek için yıllarca bekledik. Filmde Iron Man olacak fakat ne kadar olacak? Asıl soru bu. Eğer Vulture’ı Iron Man yenerse işin tadı kaçar, bunu bir şekilde çözmüş olmaları lazım. Belki filmin kapanış sahnesidir.

Yorumlar