Wonder Woman artık Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi değil

Güç. Zarafet. Bilge. Yaratıldığından beri cinsiyet eşitliği için mücadele veren Wonder Woman Ekim ayında Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi ilan edilmişti. Törene Wonder Woman filminin yönetmeni Patty Jenkins ve karakteri canlandıran Gal Gadot da katılmıştı. Ama ilan edildiği günden beri protestolar bir an bile durmadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a hitap edilen kampanyada 45.000’in üzerinde imza Wonder Woman’ın bu pozisyondan çıkarılması için toplandı ve kimileri için bir skandal yaşandı. Sebep ise şöyle;

Yaratıcıları karakterin feminist bir mesajla güçlü, bağımsız ”savaşçı” bir kadını yansıtmasını istese de günümüz gerçeğinde, büyük göğüslü, imkansız beden ölçülerindeki beyaz bir kadını temsil ediyor.

Cevap ise DC Entertainment Sözcüsü Courtney Simmons’dan geldi;

Wonder Woman barış, adalet ve eşitliği temsil ediyor. 75 yıldır büyük bir kesim için motivasyon kaynağı, İyi Niyet Elçisi olsa da olmasa da bu böyle devam edecek.

Ekim ayındaki törende duyurulan ve gelecek yıl yayınlanacak olan özel basım Wonder Woman çizgi romanının ise Simmons tarafından iptal edilmediği, yayınlanacağı söylendi.

Yorumlar