İnceleme: Arrow S05E10 – Who Are You?

“So tell me…Who are you?”

Bölümün Konusu:

Laurel geri dönmüştür ancak ekibin bazı şüpheleri vardır.

Artıları

 • Adrian Chase bölümün tek güzel yanıydı. Kararlı, ne yaptığını bilen bir karakter. Üstüne üstlük Diggle’ı kışkırtıp kendisine vurdurtması çok güzeldi. Şu dizide birilerinin kendi işini yaparak da bir şeyler becerebileceğini görmeyeli uzun zaman oldu.
 • Black Siren’i bu kadar berbat bir şekilde kullanmasalardı Oliver’la aralarındaki etkileşimi de güzel sayabilirdik.

Eksileri

 • Felicity, Diggle’ın hapse atıldığını unutmuş. Kabul, Laurel’ın dönüşü büyük bir şey ancak Diggle’ın mahvolma ihtimalinden bahsediyoruz burada.
 • Pekala, Laurel’ın Black Siren olabileceğini tahmin ediyorduk, öyle de çıktı ancak biz gerçekten de Laurel’ın dönmesini istiyorduk. Şu durumda sadece yazarlar tarafından kandırıldık. Özellikle Guggie’nin “Black Canary’i geri getireceğiz, Canary olmadan Green Arrow düşünülemez” dediğini düşünürsek, Black Canary’nin olayının Laurel olması gerektiğini unutması büyük sıkıntı.
 • Prometheus, onca kuvvetli, güçlü kötü adamın hapsedildiği, kaçamadıkları Star Labs’tan nasıl Laurel’ı kaçırdı. HR sağdan sola koşturuyor labda. Tabii bu noktada Labdaki mahkumları neyle besledikleri konusu öne çıkıyor. 3 gündür Black Siren’i kontrol etmemişler, hatta o zamana kadar dikkat etmemişler bile. Nasıl yaşıyor arkadaşlar bu insanlar?
 • Zoom’n Earth-2 kötülerinden oluşan ordusunun başındaki kişi Black Siren’di. Dev binaları yıktı tek başına. Buna rağmen Prometheus, Black Siren’ı yere yıkıp geçebiliyor. Tabii.
 • Felicity, bu ekibin lideri değil. Kafasına göre Oliver’ın bağlantısını diğerlerinden kesip kendince emir verme işine neden girişiyor? Taktiksel yönlendirme yapabilecek kadar bir eğitimi ya da tecrübesi bile yok. Ayrıca Oliver’ı bu sezon soktukları durumdan nefret etmeye başladım. Oliver ne yaptığını biliyor, ekibi yönlendirecek adam bu. Ama ekibin kafasına göre bir şey yapıp sonra Oliver’ın onlara uyup “hadi öyle olsun” demesi tüm liderlik meselesini dağıtıp geçti. Tebrikler.
 • Çatışma sahnesinde Wild Dog gözlerini kapatıp ateş etmeye başlıyor. Evet, böyle hareket etmelisin Renee.
 • Black Siren nasıl oluyor da Legends’ı ve aberrations meselelerini bu kadar iyi biliyor?
 • Elektrikler gittiği için Black Siren’ın gücünü kesen sistem de bozuldu. Bu yüzden jeneratör denen bir şey var. Star Labs’da böyle bir şey olduğunu duymuş muydunuz?
 • Black Canary bire bir dövüşte bir usta arkadaşlar! Böyle saçma salak bir uyarlama olabilir mi yahu? Laurel’ın hak ettiği şey bu değil! Black Siren zaten sadece boğazını kullanabildiği için Zoom’un komutanı olmuştu sanırım. Rezillik.
 • Felicity, bir yumrukla Black Siren’i yere yıktı. Başka bir şey demeye gerek var mı?
 • Black Siren için mükemmel bir geri dönüş hikayesi hazırlanabilecekken Felicity’i yüceltmek neden? Black Siren’in kefaret öyküsünü kesinlikle izlerdim ama hayır, onun yerine bize mızmızlık yapacak yeni bir tecrübesiz ekip elemanı lazım değil mi?
 • Bölümün sonundaki çakma Canary neydi? Neden bu kadar utandırıcı bir oyunculuk izledik? Neden karakter bu kadar zorlama gözüktü? Klişeden bahsedip “Bırakın kızı ulen” diyerek adam pataklamak ne zaman klişe listesinden çıktı? Sırf birisi çığlık atabiliyor diye Black Canary adını nasıl alabilir? 
 • Bir an için Oliver Felicity’den sıradaki Black Canary olmasını isteyecek sandım. Olabilir de. Her şeyi bekliyoruz artık.
 • Flashback sahneleri neden var? Amacını tamamen kaybetti artık Rusya hikayesi de.

Görüş

5. sezona başladığımızda, ilk yarıda gerçekten umutluyduk. Güzel gidiyordu. Saçmalık ötesinde absürt sahneler izleyip çıldırdık hatta bazen. Ancak bu diziyi 4. sezonda çukurun dibine götüren her şey, bu bölümde toplanmış gibiydi. Mükemmel bir kefaret hikayesi işlenebilecekken en berbat şekillerde Black Siren harcandı. Oliver’ın takıma artık neden liderlik ettiğini anlamıyorum. Felicity sağolsun bütün dizinin yükünü aldı üzerine. Bu bölüm tek başına 5. sezona verdiğim tüm kredileri mahvetti, bitirdi. 5 yıldır izlediğim Arrow’a böylelikle vedamı ediyorum. Tebrikler Guggie, tebrikler Berlanti prodakşıns.

1.5

REZALET

S05E11: Second Chances Fragmanı:

Yorumlar