İnceleme: Detective Comics #949


[update title=”Künye” icon=”info-circle”]
Yayınlandığı Tarih: 25.01.2017
İçerdiği Sayı: Detective Comics #949
Hikaye: Batwoman Begins​
Yazar: James Tynion IV, Marguerite Bennett
Çizer: Ben Oliver​
Yayıncı: DC Comics[/update]
Detective Comics dergisi uzun süredir raflarda göremediğimiz bir çeşit Batman dergisiydi. Batman’i çok uzun zamandır göremediğimiz bir şekilde, kalabalık bir ekiple çalışırken görmeye başlamıştık. Bu uzun süredir böyle devam etti ama yeni çıkacak olan Batwoman dergisi öncesinde yazarlar bu dergide de iki sayılık bir “Batwoman Begins” hikayesi yapmaya karar vermişlerdi. Açıkçası bu hikayenin ilk sayısında ben bu hikayeyi beklediğim gibi bulamamıştım. Çok fazla Batwoman’ın orijininden bahseden bir sayı değildi, hatta derginin büyük kısmı günümüzde geçmişti. Bu da sonuç olarak dergiye “ekip çalışmasına iki sayılık bir ara” olarak yansımıştı, yani derginin en güzel olayını bizden almıştı…

Son sayıyı da kısaca özetlersek Batwoman ve Batman Argus’un çalışma yaptığı yere gidip Hugo Strange tarafından yapılmış Monster Venom’un örneklerinden üç tanesinin çalındığını öğrenmişlerdi. Batman hırsızın Batwoman’ın babası Albay Kane’in Colony’sinden olduğunu anlamıştı ve ardından Albay Kane’i kurtarmaya Colony Prime adında bir Colony üyesinin geldiğini öğrenmiştik.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”]Sayıya yine geçmişten bir sahneyle başlıyoruz. Kate, ekrandan Batman’in görüntülerini izliyor ve arkadan Batman beliriyor. Kate o hızlı Batman’in bacağına ateş etse de çok etkilemiyorum. Batman oradaki hiçbir şeyi onaylamadığını söylüyor. Bu sırada onları da Albay Kane ve Colony Prime (adı Samuels’miş) izliyor. Samuels, Kane’e Batman’le görüşmesinin Kate’i değiştireceğini söylüyor. Günümüze dönüyoruz, Batwoman Batman’e çan kulesinin kontrolünü ele geçirmesini istiyor ve Prime’la yüzleşiyor. Prime onu etkisiz hale getirip başka bir odaya geçiyor. Orada Kane’e giderken Batman ile karşılaşıyor ve Batman’i bıçaklıyor. Kane’e kulaklıktan geldim diyor ama Albay onu görmediğini söylüyor. Ardından bir anda Batman ve Albay ortadan kayboluyor ve Prime’ın karşısına 6-7 tane Batwoman çıkıyor. Meğer bu ikili Prime’ı simülasyon odasına yönlendirmiş. Prime oradan zar zor kaçtıktan sonra boynuna iğne saplıyor ve bir çeşit canavara dönüşüyor. Batwoman, nereden bulduysa, bir silahla onu vuruyor, o da camdan atlayıp kaçıyor. Ardından Batwoman babasına gidip sorular soracağını söylüyor ve babası tek şartının sadece ona anlatmak olacağını söylüyor ve sayı bitiyor.[/error]

GÖRÜŞ

Dergi açıkçası bize öncekilerden çok farklı bir hikaye sundu ama çok şükür bitti. Hiç mi olumlu tarafı yoktu, ilgini çeken şeyler olmadı mı derseniz aslında vardı. Mesela ortamda Batman varken Batwoman’ın canavarı silahla vurması, o Batman’in ekibinin bir parçası olsa da hala diğerlerinden daha farklı olduğunu hatırlattı bize. Sonuçta bir asker tarafından asker gibi yetiştirilmiş bir karakter Batwoman, asla bir Robin gibi değil. Batwoman’ın kendi dergisi çıkmadan önce bunu tekrardan gördük.

İkinci olarak da Colony Prime’ı simülasyona sokmaları da öyle çok büyük bir olay olmasa da gerçekten hoştu. Orada Tim’i de hatırlamış olduk okurken, yine bir içimiz gitti… Gördüğünüz gibi Tim’in ölüsü bile işe yarıyor, kendisini bir şekilde hatırlatıyor.

Peki bu iki sayılık Batwoman Begins hikayesini değerlendirelim. Açıkçası hiç beklediğimi bulamadım ben. Daha çok geçmişten Batwoman’ın ilk zamanlarını görmeyi bekliyordum, hatta bugünden hiçbir şeyi görmeyi beklemiyordum. Fakat ne hikmetse hikaye adına göre fazla normaldi. Bunu da muhtemelen Batwoman dergisine bağlayacaklar. Batwoman’ın sayı sonunda babasıyla konuştuğu şeyler de o derginin ilk konusu olacak diye tahmin ediyorum. O zaman ne gerek vardı bu dergide bunları anlatmaya? Güzelim derginin akışına bir aylık bir mola vermişiz gibi hissediyorum şahsen ben şu an, umarım bu süre boyunca Tynion IV gelecek hikayeye iyi bir hazırlık yapmıştır.

Gelecek hikayemiz League of Shadows. Batman bu ekibin varlığına inanmamıştı ama yakında yüzleşmek zorunda kalacak. Önümüzdeki sayıda hikaye başlamadan önce bir giriş sayısı göreceğiz. Burada League of Shadows nedir, ne değildir öğreneceğiz sanırım. Ayrıca dergiye Azrael de katılacak yani ekipten ayrılmalardan sonra sayı olarak çok büyük bir eksiklik de yaşamayacak Batman. Yine geniş bir kadroya sahip dergimiz. Ayrıca ben çok büyük şeyler bekliyorum bu hikayeden, umarım yanılmam.

Batwoman dergisini takip etmek isteyenler de bu ay içinde Batwoman: Rebirth #1 sayısıyla başlayabilirler. O dergi nasıl olacak sorusuna kesin bir cevap veremem, biz de beklemedeyiz. Fakat New 52 Batwoman dergisinin ilk sayıları gibi olursa o derginin de tadından yenmez.

7.0

ORTA​

Yorumlar