Hazırlık Rehberi: The Defenders

Marvel’ın her yeni atılımında hayran kaldığımız Netflix ayağının zirvesi The Defenders nihayet gerçekleşiyor! New York’un sokak seviyesi kahramanları Daredevil, Luke Cage, Jessica Jones ve Danny Rand seyirciyle bu yaz buluşacak. Kadro sadece bu dörtlüden de ibaret değil, bir hâyli kalabalık. Dizide yer alacak bütün karakterlere buradan ulaşabilirsiniz.

Dizinin çekimleri daha sona erdi, bu Hazırlık Rehberi serisini biz filmler vizyona girmeden önce yayınlıyoruz ki seyirci konuya hakim olsun, boşluğa düşmesin. Ben bu sefer filmlerin dışına çıkıp Marvel’ın Netflix dizilerine de hazırlamaya karar verdim çünkü tek seferde yayınlandıkları için filmmiş gibi oluyor. Eh bi de diziler efsane. Elimizde San Diego Comic-Con’da yayınlanan tanıtım fragmanı ve ilk tam fragman var. Bunun dışında Entertainment Weekly dizinin setine bir ziyarette bulundu ve oyuncularla tatlı tatlı röportajlar yaptı. Bizim de kafamızdaki bazı sorular cevaplanmış oldu.

EW: Çekimler nasıl gidiyor?

Krysten Ritter: ”Çok eğleniyoruz. Birlikte tam bir sezon çekmekten herkes çok heyecanlı. Haftada üç gün civarı falan çalışıyoruz. Herkes hâlinden memnun. Hayalimdeki iş gibi. Diğerlerinin nasıl rol yaptıklarını, tarzlarını izlemeyi çok seviyorum. İş başına koyulmadan önce hepsinin bütün sezonlarını izledim. Eğer The Defenders ikinci sezonunu planlıyorlarsa ben varım!”


EW: The Defenders’ın başında nasıl bir Jessica Jones izleyeceğiz?

Krysten Ritter: ”Hâlâ Kilgrave’in etkileri ve başarı ile uğraşıyor. Ama pek iyi gitmiyor. İnsanlar onun için çalışmalarını istiyor ve bir sürü iş teklifi alıyor. Jessica daha buna hazır değil. Kendisi değişmedi ama çevresi değişti. Ne yazık ki popüler olduğun bir dünyada yaşamanın kitapçığı yok. Şu ana kadar sahnelerimi çoğunlukla Charlie Cox ile çektim. Daredevil ile aralarında kedi-fare ilişkisi var. Hangisinin kedi olduğu sürekli değişiyor. Takımda kimse birbiriyle en iyi arkadaş değil. Sanki zorunlu ve isteksiz kurulmuş bir takım. Senaryoyu ilk okuduğumda ”Vay! Bu baya büyük olacak!” dedim. Bu dev karakterleri bir arada görmek çok güzel. Sadece dördümüzü değil, herkesi. Çok daha büyük bir dünya, her karakterin kendine has bir girişi var. Jessica Jones ikinci sezonu için daha zaman var ama çalışmalarımız devam ediyor. Heyecanlanmalısınız!”

EW: Danny Rand nasıl biri?

Finn Jones: ”Mart’ta dizi başlamadan önce çizgi romanlara yönelmeyi zorunluluk görüyorsanız, kendinizi buna zorlamayın çünkü izleyeceğiniz Iron Fist benim, yapımcı Scott Buck’ın ve Netflix’in versiyonu. Danny yetişkin bedenine hapsolmuş bir çocuk. Korkusuz bir savaşçı ama kendisinin kim olduğunu bilmiyor. Çaresizce bir aile, yardım, gözetim ve bir şeyler öğreneceği kişiler arıyor. Ama Iron Fist’te olan şey yüzünden de kimseye güvenmiyor. Ya kendi yöntemiyle olacak ya da komple olmayacak.”


EW: Iron Fist rolünü alman nasıl oldu?

Finn Jones: ”Game of Thrones çekimlerimin bittiği gün aynı zamanda Iron Fist senaryosunu okuduğum gün oldu. Havaalanındaydım ve menajerimden bir mail geldi. Seçmeye katılmamı istiyordu ama gizli olduğu için dizinin ismini veremedi. Bunun yerine mail konusunda ”Kick” kod adı geçiyordu. Başlarda bunun futbolla alakalı bir dizi olduğunu sandım ve hoşuma gitmedi. Çünkü futbolu sevmiyorum, yine de bir göz atmaya karar verdim. 6 yıl boyunca Game of Thrones dünyasının içerisindeydim ve bunu bırakıyor olmak boşluğa düşmek gibi bir şeydi. Maili açınca Marvel olduğunu görüp okumaya başladım. Okudukça ve internetten de karakteri araştırdıkça bunun o 6 yıldan sonra yapılacak doğru şey olduğu hissine kapıldım. Ben de Danny gibi yetimim ve onun gibi evlat edindim. Daha fazlası için hissettiği arayışı anlayabiliyorum.”

EW: The Defenders’da nasıl bir Danny Rand izleyeceğiz?

Finn Jones: ”The Defenders’da izleyeceğimiz Danny etrafında onun gibi kişiler olduğu için daha rahat olacak. Çünkü bu sefer biliyor ki yalnız savaşmayacak. Bir yandan da Danny’nin parlak tarafını görme şansı bulacaksınız, kendisi bunun olmasından pek memnun değil. Yine de aradığı şeyi bulmuş gibi hissedecek. Kendi dizisindeki hâlinin aksine daha mantıklı ve daha sorumlu gibi davranıyor. Bütün The Defenders üyelerini arkasına toplayıp uğraştıklarını sorunu çözüme ulaştırmaya çalışıyor.”

EW: Game of Thrones da gizliliğiyle bilinen bir dizi. Oradan Marvel’a geçiş yaptın. Bu gizlilik konusunda değişiklik hissettin mi?

Finn Jones: ”Şunu söyleyebilirim ki Marvel gizlilik konusuna Game of Thrones’dan 100 kat daha önem veriyor. İkisini aynı kefeye koymak haksızlık olur. Ben çizgi roman takipçilerini fantezi severlerden daha gergin buluyorum. Dışarı çıktığımda Iron Fist’i oynadığımı bilen insan sayısı çok fazla. Onlarla konuşurken çizgi romanları okuduklarını, karakteri tanıdıklarını anlayabiliyorsunuz.”

EW: Diğer oyuncuların aksine Iron Fist çekimlerinden hemen sonra The Defenders’a geçtin. Zor oldu mu?

Finn Jones: ”Aslında oldukça eğlenceli bir şey. Ben Iron Fist’i ve The Defenders’ı bir bütün şeklinde Danny’nin yolculuğunun ilk adımı olarak görüyorum. Arka arkaya oynamak harika çünkü Danny bu inanılmaz hikayenin ortasından geçiyor. Bütün bir yıl boyunca ara vermeden karakteri oynamak bana göre güzel bir şey.”

EW: Şu ana kadar ki sahnelerinin çoğunu Mike ile (Luke Cage) çektin. İki karakterin ilişkisi hakkında bir şeyler söyleyebilir misin? Çizgi romanlarda çok iyi arkadaşlar.

Finn Jones: Mike’a bayılıyorum. Çok tatlı biri. Uyumumuz çok iyi. Çektiğimiz sahneler şu ana kadar bana ”Ohaa!” dedirtti. Çizgi romanların harika yanı fantastik olmaları. Ama çizgi romanlar ve biz burada kanlı canlı gerçek dünyada problemleri olan karakterleri canlandırıyoruz.

EW: Biraz önce diğer Defenders üyeleri ile ilk sahneni çektin. Nasıl hissediyorsun?

Charlie Cox: ”Sonunda! The Defenders’ı 2014 yılında ilk Matt Murdock olarak seçildiğimden günden beri bekliyorum. O zamanlar söylememiş olsalar da biliyordum ki iş illa ki buralara gelecek. Kendi kendime çizgi roman hayranı olacağımın sözünü vermiştim.”


EW: Gördüklerinden sonra umarım artık koridor aksiyon sahnelerinde miden bulanmıyordur.

Charlie Cox: ”Seti ilk kez dün gördüm ve ilk tepkim ”Bu biraz uzun sürecek.” oldu. Neyse ki bu konularda artık tecrübeliyim.”


EW: Farkında mısın bilmiyorum ama The Defenders’ın ilk üyesi sensin!

Charlie Cox: Geçen gün ben de bunu düşünüyordum ve Daredevil öncesi hayatımı neredeyse hatırlayamıyorum. Anlatabiliyor muyum? Çok da uzun zaman olmadı ama bu işin hayatımın parçası olmadığı günleri hatırlamaya çalışmak tuhaf oluyor. Daredevil’dan önce hiç spor salonu üyeliğim olmamıştı. Artık spor salonlarında yaşıyorum, çekim olmadığı zamanlar bile. Yediğim her yemekte aldığım proteini düşünüyorum. Bunlar eskiden yapmadığım şeylerdi.


EW: Rolü alırken ne kadar baskı hissettin? Standartları bir nevi sen belirledin.

Charlie Cox: ”Marvel’dakilerin ”Önce Daredevil, sonra Jessica Jones, diğerlerinden sonra da The Defenders yapacağız.” dediklerini hatırlıyorum. İçimden ”Göreceğiz.” diye düşünmüştüm. Üzerimde çok büyük bir baskı vardı çünkü etrafımızdaki hayran kitlesinin çok çabuk farkına varmıştım. Asıl baskıyı bu oluşturuyor. Karakterlere çok bağlılar. Daha resmi bir kare yayınlanmadan önce bile beni tanıyanlar oluyordu. Bir gün metroda biri yanıma gelip ”Charlie Cox! Daredevil’ı oynuyorsun.” demişti ama daha kontrata imza bile atmamıştım. Tam olarak Daredevil değildim yani. ”Sana bir şey sorabilir miyim? Daredevil kırmızı kostümü mü siyah-sarı kostümü mü kullanıyor?” diye bir şey sordu. Ben de şaka niyetine ”Yeşil değil miydi?” diye cevap verdim. Adamın yüzündeki dehşeti görmeniz gerekiyordu!”


EW: The Defenders’ın başında Matt nasıl bir noktada?

Charlie Cox: İkinci sezonun bitişinden birkaç ay sonrası. Sanırım Matt için çok zorlayıcı birkaç ay olacak. Elektra’nın ölümü onu çok etkiledi. Kendisini sorumlu olarak görüyor. Matt’in en büyük olayı sevdiği kişileri koruyor oluşu. Bu yüzden kimliğini gizliyor ve bu sefer başarısız oldu. Boşluğa düştü ve bir süre kanun kaçağı hayatının dışında bir şeyler arayacak. The Defenders fikrini tam olarak benimsediğini düşünmüyorum.


EW: The Defenders üyelerinin ortak amacını ne olarak görüyorsun?

Charlie Cox: Şu ana kadar çektiklerimiz itibariyle insanlara yardım etmek ve fark yaratmak. Yine de ben şahsi olarak Jessica’nın böyle düşündüğüne ikna olmadım. Paradoksal olarak bu büyük güçler aynı zamanda onların büyük utançları. Bu karakterler utanç ve yalnızlıkla yaşıyorlar. Bence kaçık ve yanlış anlaşılmış olduklarını hissediyorlar.

EW: The Defenders’ın başında bizi nasıl bir Luke Cage bekliyor?

Mike Colter: Sanıyorum ki Luke’un sezonun tamamında parmaklıklar ardında kalmayacağını söylemek başımı belaya sokmaz. Temize çıkacak ve geçmişiyle yüzleşecek. Cage’in sıkıntısı şu: Bir sırrı, kaçmaya çalıştığı bir şeyi var. Bu taşıması ağır bir yük. Olduğunuz kişiyi değiştirmeye başlıyor. Artık böyle bir sıkıntısı yok ve hayata daha farklı bakabilir.”


EW: Luke Cage’in The Defenders’da nasıl bir rolü var?

Mike Colter: ”Luke’u takımın uzlaştırıcı olarak görebilirsiniz. Hayatını başarılı bir şekilde bölümlere ayırmış biri. Bu durum diğer takım üyelerine de yansıyor.”

EW: Peki ya Danny Rand ile ilişkisi?

Mike Colter: ”Danny genç biri. Luke, Danny’nin coşkusunu biraz dindirmek istiyor. Dünyayı tanımış biri ve bildiği şeyler var. Danny ile arkadaşlığını izlemek güzel olacak. Heroes for Hire serisi için dizide hayranlara bir selam çakmak istiyoruz ama gerçek dünya içerisinde bir mantık çerçevesinde olmalı.”

Dizi kaç bölüm sürecek?

Diğer dizilerin aksine The Defenders 13 bölüm değil, 8 bölüm sürecek. Biraz can sıkıcı olsa da dizinin yapımcısı Marco Ramirez 8 bölümün tamamının aksiyon dolu geçeceğini ve tek seferde bitirmemiz gerektiği önemle vurguladı.

Ne zaman yayınlanacak?

18 Ağustos 2017.Dizinin baş düşmanı kim?

Yukarıda gördüğünüz Sigourney Weaver dizinin baş düşmanını canlandırıyor. Karakterin adı Alexandra. Çizgi romanlardan bağımsız, özgün bir karakter. The Hand ile bir bağlantısı olabilir.

Iron Fist’in kostümü nasıl olacak?

Sanırım olmayacak. Oyuncuların da dediği gibi dizinin gerçek dünyada geçtiği hissi verilmek isteniyor. Danny Rand de aynı Jessica Jones gibi çizgi roman kostümleri olmadan yollarına devam edecekler. Danny Rand’i büyük ihtimalle alttaki görseldeki gibi izleyeceğiz. Yine de saç bandını kullansalar iyi olurdu!

Kingpin olacak mı?

Hayır. Karakteri canlandıran Vincent D’Onofrio Twitter hesabından çok net bir şekilde Kingpin’i The Defenders’da görmeyeceğimizi söyledi.

The Punisher olacak mı?

Belli değil. Jon Bernthal şu sıralar kendi solo dizisinin çekimleri ile meşgul. Belki cameo niyetine baskın yapabilir. Şimdilik elimizdekiler bunlar.

Bu tarz set ziyaretlerinden sonra yazıyı güncelleyeceğiz. Yayınlanmasına birkaç hafta kala da son hâli elinizde olacaktır. Aşağıdaki videodan fotoğraf çekimini izleyebilirsiniz!

Yorumlar