İnceleme: Action Comics #968


[update title=”Künye” icon=”info-circle”]
Yayınlandığı Tarih: 23.11.2016
İçerdiği Sayı: Action Comics #968
Hikaye: Man of Steel
Yazar: Dan Jurgens​
Çizer: Tyler Kirkham
Yayıncı: DC Comics​[/update]
Superman dergileri Rebirth döneminde büyük oranda toparlanmadı mı? Gerçi Rebirth’te çoğu dergi kendini toparladı (Green Arrow, Detective Comics) ama gerçekten özellikle New 52’nin son dönemlerinde çok kötü hikayeler anlatan dergiler bugün çok güzel bir ivme yakaladılar öyle de devam ediyorlar. Nedense aklıma geldi, sizinle de paylaşayım dedim.

Son sayılarda işler iyice karışmıştı. L’Call ve Zade adındaki iki karakter, Lex’i gelecekte yapacaklarından dolayı öldürmeye gelmişlerdi. Lex L’Call’la savaşırken, Clark’ın haber vermesiyle Superman hızlıca Metropolis’e dönmüş ve onu da Zade karşılamıştı. L’Call, Lex’e gelecekte yapacaklarını gösterirken de sayıya son vermiştik.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”]Superman ve Zade dövüşürken Zade, Superman’e hedeflerinin sembolünü giydiğini söylüyor, onun yardımcısı olup olmadığını soruyor. Superman’in güçlerinde bir çeşit azalma oluyor ve tam Zade fena halde onu pataklayacakken küçük Jon kamyonla Zade’e çarpıyor. Sonra Superman, Lex’e yardıma gidiyor. Lex ve L’Call dövüşürken L’Call ortadan kayboluyor bir anlığına ve Lois’le Clark geliyor. Lex onlara adamın bir çeşit gelecek senaryosundan bahsettiğini söylüyor. Sonra L’Call bir anda beliriyor ve Lex’in kostümüne zarar veriyor. Onu döverken Superman geliyor, tam o “Yeter” derken L’Call omzuna bir kılıç saplıyor ve kılıç kırılmıyor, Superman’in omzuna giriyor. Superman’e de bu görüşü gösteriyor. Superman bunun sadece bir ihtimal olduğunu söyleyince kavgaya devam ediyorlar ve Superman’in güçleri ciddi oranda azalıyor. Tam L’Call kılıcıyla hamlesini yapacakken Jon karşı çatıdan “Lütfen, o benim babam” diye bağırıyor. L’Call duruyor ve “T’Sai” diyor. Lex’i alıp ortadan kayboluyorlar ve Clark, Superman’e “Ya onlar haklıysa, ya Lex ölmeliyse” diyor.[/error]

GÖRÜŞ

İlginç bir şekilde bayağı donanımlı bir adamla karşılaştı Superman ve Lex. L’Call hem Lex’in Apokolips yapımı kostümüne ciddi oranda zarar verdi, hem de Superman’in güçlerini azalttı. Özellikle ikincisini nasıl yaptı çok merak ediyorum ama karakter bayağı bilgili gibi. Söylediklerine bakılırsa daha önce de bir Kriptonlu biriyle dövüşmüş. Burada da iki ihtimal devreye giriyor, ya çok yaşlı ya da zamanda yolculuk yapabiliyor ki bana şu an gelecekle ilgili bir şeyler bilmesinden de dolayı ikincisi daha gerçekçi geliyor.

Bunların hepsinin üstünde bir şey var. Adam Jon’a “T’Sai” diye seslendi. Niçin? Düşünecek olursak da gelecekte Jon’un büyümüş haliyle karşılaşmış olması mümkün. Hatta gelecekten geliyorsa arkadaş falan olabilirler mi diye düşünüyor insan. Yani bu hikayede Jon’la ilgili de bir şeyler göreceğiz gibi bir izlenim oluştu bende.

Öte yandan Jon’un “Lütfen” demesi şu aksiyon dolu sayıda bize küçük bir duygusal an kattı. Çok seviyorum ben Jon’u, Damian olsaydı onun yerinde büyük ihtimalle iki tane uzaylının arasına dalardı büyük ihtimalle. Jon da içinden geleni yaptı, konuştu Tyler Kirkham da özellikle o kısmı çok güzel bir şekilde çizmiş, ben duyguyu çok net bir şekilde yansıtmasına bayıldım o kısmın.

Peki şimdi Jon’u dinlediler ve Superman’e daha fazla zarar vermediler. Bu onları iyi yapar mı? Asla yapmıyor çünkü adamlar kendi söyleyeceklerini söylüyorlar ve kavga etmeye devam ediyorlar. Asla karşı tarafı dinlemiyorlar, onlara karşı bir düşünce ortaya çıkınca da olayı direk kavgaya getiriyorlar. Yahu durun bir dinleyin di mi, Superman karşınızdaki ondan daha iyisini daha adilini mi bulacaksınız?

Son olarak da Clark’ın Supeman’den çok farklı düşünmesinden bahsedelim. Superman asla suçsuz birini olası geleciğinden dolayı yargılamaz, bu sayıda da bunu net bir şekilde gördük. Fakat Clark doğru olanın bu olabileceğini, bunun Hitler’in bebekken öldürülmesine benzediğini söyledi. Burada gerçekten Superman’in asla düşünmeyeceği bir mevzu var ve bu beni Clark’ın altından bir şeyler çıkacağını düşünmeye biraz daha itiyor. Birkaç sayı içerisinde de bu durumun aydınlanmasını bekliyorum ben artık. Gelecek sayıyla ilgiliyse Superman güçlerini azaltan faktörün ne olduğunu ve Lex’i nereye götürdüklerini bulmak zorunda kalacak. Ben şimdiden okumak için sabırsızlanıyor, merakla bekliyorum. Bakalım Superman Lex’i kurtarabilecek mi? Gelecek incelemede görüşmek üzere…

7.5

GÜZEL

Yorumlar