İnceleme: Justice League vs. Suicide Squad #5


[update title=”Künye” icon=”info-circle”] Yayınlandığı Tarih: 18.01.2017
İçerdiği Sayı: Justice League vs. Suicide Squad #5
Hikaye: –
Yazar: Joshua Williamson
Çizer: Robson Rocha
Yayıncı: DC Comics​[/update]
DC Rebirth’ün beklenen crossoverı yavaş yavaş sona yaklaşıyor ve biz de incelemede beşinci sayıya geldik. Batman ve ekibinin, Amanda Waller’ın yarattığı Task Force X’in varlığını keşfetmeleriyle başlayan altı sayılık serinin asıl olayı, Max Lord’un planları gerçekleşmeye başladı. Gelin devam eden serinin beşinci
sayısında bu gelişmelere ve kahramanlarımızın akıbetlerine bir göz atalım.

[error title=”Spoiler Bölgesi​” icon=”exclamation-circle”]
Sayı, ele geçirilen League üyelerinin dakikalar içinde ne gibi değişiklikler yaratabileceğini göstererek başlıyor. Ve Maxwell, 13 dakikada Amerika’nın güvenliğini sağlıyor. Ancak bu başarısını göstermek istediği biri var. Amanda Waller. Bu sırada Waller, Batman ve Deadshot ile Belle Reve içinde bir enkaz altında Lobo ile beraber çıkış aramaktadır. Tam da bu sırada Superman çıkagelir. Batman üzerinde kriptonit kullanmak istese de bir işe yaramaz ve Superman, Waller’ı alıp gider.

Bu sırada Lobo uyanır. Lord’a oldukça kızgındır. Bu da Batman ve Deadshot’a yarar ve Lobo onları dışarı çıkarır. İlk olarak Flag ve Katana ile karşılaşırlar. Anlaşılan ilk Squad’dan kimse kalmamıştır. Bizim Squad’ımız ise diğer League üyeleri gibi etkilenen Cyborg’u etkisiz hale getirmeye çalışmaktadır. Ama Batman onları durdurur çünkü Cyborg’un onlara karşı bir şey yapmadığını fark etmiştir. Anlaşılan Cyborg’un sadece insan kısmı ele geçirilmiş. Kendilerinin neden ele geçirilmediğini ise Batman açıklıyor.

Burada Maxwell’in yanına gidiyoruz, o da Waller’a başardığı şeyi anlatmakta. Ancak yavaş yavaş değişmektedir. Cyborg da fark eder bunu. Ve Batman diğerlerini alıp Lord’u kurtarmak için harekete geçerler. Artık Justice League, onlardır. Maxwell ise Waller’a barış dolu dünyasını göstermek üzere dışarıya çıkar ancak orada kaos vardır ve Lord bunu görememektedir. Waller onu kendine getirdiğinde ise artık çok geçtir. Güneş yavaş yavaş kararır ve Eclipso ortaya çıkar. [/error]

GÖRÜŞ

Hikayede artık sona yaklaştık. Bu sondan önceki sayımızdı. Ve çizimleri bu kadar güzel başlayan bir seri ancak bu kadar kötüleşebilirdi. Daha önceki sayı incelemesinde de bahsettiğim gibi son dört sayıdır, her sayıda çizerler değişiyor. Ve ben bundan artık oldukça rahatsızım. Bu sayının uzaktan bakış çizimleri dahil olmak üzere birçok kısmında bu rahatsızlığı hissettim. Ve son bir sayı kaldı okuyacağımız. O sayının çizeri de Howard Porter. Son işleri olarak Scooby’den ve Injustice ile Batman: Rebirth’den hatırlayabilirsiniz kendisini. Ben çizimlerini beğeniyorum ve son sayının ona verilmesinden memnunum. Siz ne diyorsunuz bu konuda?

Şimdi hikayemizi konuşalım. Bir önceki bölüm incelemesinde bizzat Eclipso’yu görebilir demiştim sizlere ve kendisi de beni kırmayıp ortaya çıktı. Ben hikayenin bu şekilde buraya geleceğini hayatta tahmin edemezdim, o yüzden hikayenin gelişimi itibariyle bu noktaya gelmesi beni oldukça tatmin etmekte. Hele ki, Maxwell Lord üzerinden verilmeye çalışılan mesajı da buna katabilirim. Ancak bunu, Lord’un başarmaya çalıştığı şeyin arkasındaki fikirleri ve sonuçlarını son sayıda uzunca bir şekilde konuşacağız zaten.

Değinmek istediğim bir nokta daha var bitirmeden. Etkilenmeden kalan kişilerin Justice League olarak yer alması. Batman yapıyor bunu. Parmak basılmak istenen noktanın kimseyi öldürmemek olduğu ortada. İlk sayıda Deadshot’ın da dediği gibi Squad öldürmekten çekinmiyor ve League bu konuda katı. Ancak sırf bunun için bir League etiketi yapıştırılmasını ben biraz başarısız buluyorum. Çünkü bu ismin bundan çok daha büyük anlamlar içerdiğini hepimiz biliyoruz. Bakalım bundan sonra yeni League, Eclipso konusunda ne yapacak ve ele geçirilmiş diğer League üyelerinin akıbeti nasıl değişecek.

6.5

YETERLİ

Yorumlar