İnceleme: Thanos #3


[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 25.01.2017
İçerdiği Sayı: Thanos #3
Yazar: Jeff Lemire
Çizer: Mike Deodato
Yayıncı: Marvel Comics[/update]Marvel’da güzel bulduğum birkaç dergi var ve bunların çoğunu Jeff Lemire yazıyor. Bu dergiler, yani Moon Knight, Thanos ve yakında bırakacağı Old Man Logan Lemire’ın ne kadar iyi bir yazar olduğunu gösteriyor bize. Thanos dergisinde de ilk günden beri farklı işler ortaya koyuyor Lemire, Deli Titan’ımız yavaş yavaş ölüyor ve şimdilik bunu engelleyecek hiçbir şey bulamadı. Öte yandan da kendi oğlu Thane, kardeşi Starfox, torunu olduğu iddaa edilen Nebula ve birkaç kişi daha toplandılar, onu öldürmek için plan yapıyorlar. Beklenmedik bir şekilde gelişiyor hikaye, sanki bir grafik roman için seçilmiş gibi ama Lemire bu uzun soluklu dergide bunu şimdilik çok iyi anlatmaya devam ediyor.

Geçen sayıda Thane ekibine Terrax’tan bir şey çalacaklarını söylemişti, ardından da Thanos bilimin çok geliştiği Shi’ar İmparatorluğu’ndaki babasını aralarındaki sert söz düellosundan sonra öldürdükten sonra Shi’ar İmparatorluğu Muhafızları ortaya çıkmışlar ve onu tutuklayacaklarını söylemişlerdi. Bu sayıya da buradan devam ediyoruz.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”]
Thanos ve muhafızlar arasında sayı boyunca uzun bir dövüş izliyoruz. Aynı zamanda da birkaç kişi Thanos hakkındaki düşüncelerini söylüyor. Bunların arasında Thanos’un çocukluğundan tanıdığı Dr. Aurilius, Thanos’un katliamına şahit olmuş sağlık görevlisi olan Serilk Von, ‘Sonsuzluk Taşları’ ile dünyanın yarısını katletmesine tanık olan bir uzay trolü ve Shi’ar İmparoturluğu’nun yöneticisi Gladyatör var. Hepsi de Thanos’un kötülüklerinden bahsediyor. Diğer yandan muhafızlarla olan kavgada Thanos zayıf bir izlenim veriyor, onlar da Thanos’la ilgili bir şeylerin ters gittiğini anlıyorlar, bazen Thanos onları pataklasa dahi genel olarak kavganın hakimi muhafızlar oluyor. En son da Gladyatör geliyor ve Thanos’u yere seriyor ardından da sayı sona eriyor.[/error]

GÖRÜŞ

Sayı diğer ikisi gibi bize dolu dolu bir anlatım sunmuyor. Hem daha hızlı bitiyor hem de çok belirli bir olaydan bahsetmiyor, Spoiler Bölgesi’nde bu kadar az şey anlatmamdan da belli oluyordur bu durum. Sanki Lemire dergiyi belli bir pozisyonun içine sokmak istiyor gelecek sayılarda, onun için de bu sayıda Thanos’un tutuklanmasını ele almış gibi geldi bana. Geçen sayının incelemesinde de bahsetmiştim, bu dergide Thanos kadar Thane ve ekibini de görüyoruz diye (ki ben bundan çok memnunum) fakat bu sayıda isimlerini bile duymadık. Bunun çok dert edilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum açıkçası, bunun yerine bu sayıyı geçiş sayısı olarak nitelendirmek daha mantıklı.

Bu sayıyla ilgili söyleyebileceğim en olumlu şeylerse Thanos hakkında bu dört kişiyle yapılan röportajlar ve çizim. Dört kişinin dördünün de söyledikleri bize Thanos’un ne kadar gaddar olduğunu tekrardan hatırlattı. Çizimlerdeyse Mike Deodato muhteşem bir iş çıkarıyor. Tamam adam bir Jim Lee gibi veya Ivan Reis gibi her ayrıntıya kadar görkemli çizimler vermiyor ama Thanos’a o kadar yakışır biçimde çiziyor ki sayıları, hayran kalmamak elde değil. Şu renkli, kozmik hikayede bile Thanos’un o karanlığını yansıtmayı becerebiliyor, bu gerçekten büyük bir başarı. Benim için tek sıkıntısı kanamaları güzel çizemiyor, eh o da pek kolay değil. Thanos zaten mor bir tene sahip, kanı da mor olunca haliyle o iş biraz daha sıkıntılı oluyordur sanırım.

Deodato’nun flashbackleri bu şekilde hafif soluk çizmesi de çok hoş bir hava katıyor.

Thanos ve muhafızlar ile olan kavgadaysa Thanos’un aciz kaldığı birkaç sahne ve bol bol aksiyon gördük. Seriye aksiyon da katılmış oldu, bunun dışında bu konuyla ilgili söyleyecek pek bir şeyim yok.

Başka bir flashback.

Bir sonraki sayıda ben yine diğer yan karakterleri en az Thanos kadar, hatta belki ondan daha çok göreceğimizi düşünüyorum. Onları da çok büyük bir macera bekliyor, Terrax’a gidecekler ve onu soymaya çalışacaklar. Gelecek sayı bu macerada görüşmek üzere, hoşçakalın.

7.0

FENA DEĞİL​

Yorumlar