İnceleme: Jessica Jones #4

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 11.01.2017
İçerdiği Sayı: Jessica Jones #4
Hikaye: –
Yazar: Brian Michael Bendis
Çizer: Michael Gaydos
Yayıncı: Marvel[/update]
Jessica hapisten çıkmış, kızını Luke Cage’den saklamaya çalışıyordu. Luke ise köşe bucak Jessica’yı arıyor, onunla uzlaşmak istiyordu. Geçtiğimiz sayıda bir kadın Jessica’yı kaçırmış ve süper kahramanlara dair bilgisini kullanmak istediğini söylemişti. Jessica bir sonuç vermemişti ancak görüşmeleri aklının bi köşesinde yer ederek kadının yanından ayrılmıştı. Ayrıldığı yerde Luke Cage’i ve bir müşterisinin cinayetini inceleyen polisi gördüğündeyse sıçrayıp başka bir yere gitmişti.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Misty Knight, Luke’u tek başına Jessica’nın peşine düştüğü için azarlar. Daha sonra anlık olarak sarılırlar ve bu kameraya alınır daha önceki sayılarda Luke’u çeken kişi tarafından. Jessica ise bir çatı katında Carol Danvers ile buluşur, birlikte bir SHIELD tanık koruma evine girerler. Carol, Jessica’dan kendisini kaçıran kişiyi öğrenir. Carol ve Jessica, daha önceden bu yeni örgütün içine girmek için Jessica’yı mümkün olduğunca çökmüş göstermek istemiş, bu yüzden sahte olarak Jessica’yı hapse sokmuş, çocuğunu Luke’tan saklayıp evliliğini tehlikeye atmış. Gerçekçi görünmesi için Jessica bu numaraya devam etmek zorundadır. Carol’ın hatırladığı bu kadına da yem olarak Carol’ı verecektir. Böylece bu işe girişmelerinin sebebi olan eski 4 cinayet yavaş yavaş çözülecektir. Jessica daha sonra karakola gider ve kendisiyle görüşmek isteyen dedektifi bulur. Dedektif, Luke’un çekilen iki fotoğrafını da gösterir ve Jessica’ya zarar verip vermediğini sorar. Jessica, Misty’e sarılan Luke’u görünce afallasa da dedektife bunun için değil, vaka için geldiğini söyler. Dedektif, katilin çoktan yakalandığını ve geldiğinden beri Jessica’nın adını söyleyip durduğunu söyler.[/error]

Görüş

Sonunda hikayeyle ilgili bir şeyler öğrenmeye başladık. Jessica korktuğumuz gibi kötü bir şey yüzünden hapse girmemiş, her şey bir oyunmuş. Çocuğunu Luke’tan saklaması, bir şeyler gizlemesi, tamamen birisini koruması sebebindenmiş. Bunu da Carol söylemiş. Ah Carol, Civil War II’dan beri kaç kişinin canını yaktın? Jessica’yı kaçıran Alison’ın bir örgüte bağlanması hoş. Kadın biraz korkutucu ve güç sahibi. Sayı içinde Spot’ı aşağılarken bunu fark edebiliyorsunuz.

Bendis’in kendisini bir karaktere odaklayınca güzel işler çıkarması çok hoş. Özellikle kendisinin daha önce de Daredevil ve Alias’ta çok enfes işler çıkardığını düşünürsek, sokak seviyesindeki kahramanları, tekil dergilerinde güzel yazıyor bu adam. Özellikle Civil War II’dan beri kendisine kızgındım. Jessica Jones’u okumaya devam ettikçe kendisine karşı nefretim azalmaya başladı. En azından şu an, yarattığı karakteri gerçekten önemsediğini, okurken anlayabiliyorsunuz.

Gelgelelim bu sefer de özellikle bu sayıda Misty Knight’a verdiği karakterizasyon can sıkıcı. Misty ne zamandan beri Jessica’ya bu kadar kin güdüyordu? Bu kadar agresif değildi hiçbir zaman. Kabul, şu anki durum can sıkıcı ama Misty bir nevi ortak dostlarıydı, bu kadar sert davranmaması gerekiyordu. Öte taraftan, Jessica, Misty ile Luke’un kucaklaşmasını neden kıskansın? Dediğim gibi, Misty onlar için bir aile dostuydu ve Luke’a zor bir dönemde sarılması kadar normal bir şey yok.

Ultimates evreninden gelen koca hikayesine geri dönüyoruz ki görmek istediğim buydu. Bize biraz daha Secret Wars lezzeti verin!

7.5

İYİ

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar